Turlar ve Geziler

Türkiye'nin Şelaleleri

Türkiye'nin Şelaleleri

Türkiye'nin Şelaleleri

Türkiye'de bulunan şelaleler hangileridir? Hangi bölge ve şehirlerimizde bulunmaktadırlar? Nasıl ulaşılır ve özellikleri nelerdir? gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Şelale nedir? Şelale; akarsu yatağının, dike yakın bir biçimde âniden düştüğü, sularının yüksekten dökülerek aktığı bölüme verilen isimdir. Küçük çapta olan  şelâlelere "Çağlayan" denir.

Türkiye'nin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan şelaleler,  insana doğa içinde farklı bir ortam sunar, serinletir, hatta büyüler. Türkiye'de bulunan irili ufaklı yüzlerce şelalenin çevresinde genellikle yürüyüş ve piknik alanları bulunmaktadır. Bu yüzden yerli ve yabancı turistlerin ve halkın en çok ilgi gösterdiği, doğaseverlerin vazgeçemediği yerler arasında yer alır.

türkiyenin şelaleri

Şelâlelerin en önemli özelliklerinden biri çok büyük aşındırma gücüne sâhip olmalarıdır. Aşınmanın hızı, suyun düşme yüksekliğine, düşen suyun hacmine, aşağıya taşıdığı aşındırıcı maddelerin yapısına göre değişir.

Türkiye'nin en güzel şelâlelerinde suyun döküldüğü alanlarda çoğu zaman geniş ve derin çukurlar meydana gelmiştir. Şelalenin döküldüğü yerlerdeki çukurlar tahmin edilenin üzerinde derin olabilir, hatta bazen bu çukurların derinliği düşme yüksekliği kadar olabilmektedir. Bu yüzden bu alanlara girmek çoğu zaman tehlikeli ve yasaktır. Eğitimsiz ve tedbirsiz olarak buralara girmek ölümcül olaylara sebebiyet vermektedir.

Türkiye'nin en güzel 17 şelalesini sizin için derledik. Haydi birlikte Türkiye'nin en güzel şelalelerini gezintiye çıkalım...

Türkiye'nin Şelaleleri Listesi 

1. Ayder Gelintülü Şelalesi l Rize

Rize Ayder Yaylası'na ayrı bir renk ve güzellik katan yerlerden birisi de bulut ve sislerin ardından Kavron deresine doğru süzülerek akan Gelintülü Şelalesi...

Tam bir doğa terapi merkezi. Tıpkı masallarda anlatılan düşsel bir ortam..

2. Mençuna Şelalesi l Artvin

mençuna şelalesi

Mençuna Şelalesi, Arhavi ilçesinde yer almakta olup, Artvin'de en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Türkiye'nin yükseltisi en fazla olan şelalerinden birisidir.

100 metre yüksekliğe sahip şelale vadiden akarak 200 metre sonra Kamilet deresine dökülmektedir.Çifte Köprü'den geçtikten sonra  5km. gidilip 800 m. yürüyüş yolundan sonra muhteşem bir manzarayla karşılaşırsınız. 

3. Pınarbaşı Ilıca  Şelalesi l Kastamonu 

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinin Ilıca Köyü sınırları içinde bulunan şelale ilçe merkezine 12 km. olup Küre Dağları Milli Park alanı içerisinde yer almaktadır. Su yaklaşık 10 metre yüksekten dökülmekte ve suyun döküldüğü yer doğal bir su havuzuna dönüşmüş durumda. Oluşan havuzun çevresi farklı bitki ve ağaç türleri tarafından kuşatılmış.

Yeşillikler içerisinde gürül gürül akan şelale, size doğayla baş başa kalmanın güzelliğini yaşatacaktır. Çekeceğiniz fotoğraflarla gezinizi zenginleştirmek size kalıyor.

4. Muradiye Şelalesi l Van

muradiye selalesiVan'ın Muradiye ilçesinden bulunan şelale,  en önemli gezi rotaları arasında yer almaktadır.   Bendi Mahi Çayı üzerinde bulunan şelale çevresiyle birlikte büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip... Van merkez ve şelale arası 80 kilometre.

5. Aydınpınar Şelalesi l Düzce

Düzce'nin  Aydınpınar Köyü'ndeki şelale muhteşem bir doğal güzellik... Aynı zamanda yürüyüş parkuruna sahip... Düzce'nin en önemli gezi rotalarından birisi.

Meşe, gürgen, kestane gibi çeşitli ağaçların bulunduğu ormanın içinde trekking yapabilir ve çadır kurup kamp yapabilirsiniz. Aynı zamanda bölgede tesislerde  konaklamayı tercih edebilirsiniz. 

Düzce gezilecek yerlere Buradan ulaşabilirsiniz.

6. Kapuzbaşı Şelalesi l Kayseri

Türkiye'de ki şelaleler arasınada ayrı bir yeri bulunan Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde ki Kapuzbaşı Şelalesi, yedi ayrı şelale topluluğundan oluşmaktadır. Kayseri'ye 75 km. mesafededir.

Doğanın koynunda yeşillikler içeresinde bulunan şelale, çok yüksekten akarken insana daha önce pek görüp hissetmediği farklı bir duygu yaşaır.

7. Yerköprü Şelalesi l Mersin

Mersin Mut-Ermenek güzergâhından 5 km. gidildikten sonra şelaleye ulaşılır. Toros Dağları'nda bulunan şelale, adeta saklı cenneti andırıyor.

Göksu Nehri, Yerköprü’de mağaranın içine giriyor ve burada kayboluyor. Bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı da Göksu Nehri’nin yaklaşık 25 metre üzerinden aktıktan sonra Yerköprü Şelalesi’ni oluşturuyor ve Göksu Nehri’nin üzerine dökülüyor.

8. Sudüşen Şelalesi l Yalova

Termal ilçesine 8 km uzaklıkta bulunan Sudüşen Şelalesi ve çevresi doğa tutkunlarını farklı bir ortamla başbaşa bırakır. Şelaleye giden yol, rahat ve doğal bir yürüyüş parkuru olup, yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir. 

Yüksekçe bir kayalık üzerinden dökülen suların zamanla havuz oluşturduğu görülmektedir. Ziyaretçilerine sunduğu piknik alanlarında yeşil doğanın içerisinde, şelalenin  akıntıları eşliğinde dere boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.

Yalova  Gezilecek Yerler İçin Tıklayın.

9. Düden Şelalesi l Antalya

Antalya'nın  muhteşem güzelliklerinden birisi olan Düden Şelalesi; Aşağı Düden ve Yukarı Düden Şelalelerinden oluşmaktadır. Yaklaşık 40 metrelik falezlerden Akdeniz'e dökülen Aşağı Düden Şelalesi  şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Antalya kent merkezinin güneydoğusunda  Lara yolu üzerinde bulunan  Aşağı Düden Şelâlesinn arkasına doğru uzanan ve ziyaretçilerini adeta rüyalar alemine götüren bir mağara da  bulunuyor. Yukarı Düden Şelalesi ayrıca piknik yeri ve mesire alanı olarak da kullanılmaktadır.

10. Karaçay Şelalasi l Osmaniye

Osmaniye şehir merkezine 7 km. mesafede bulunan şelale, çam ve çınar ağaçlarının bulunduğu Karaçay vadisinde  bulunmakta... Karaçay 25 m. yükseklikten aşağı dökülürken eşsiz bir güzellik ve manzara oluşturur. Suların döküldüğü alanda zamanla bir göl oluşmuştur.

Akdeniz'in en güzel şelalerinden birisi olan Karaçay, Osmaniye yöresine  has doğal bitkilerin yetiştiği bir mekan aynı zamanda... Piknik, mesire ve trekking alanında  gezginlerin ihtiyaçlarını karşılayan tesisler bulunmaktadır.

11. Marmaris Turgut Şelalesi l Muğla

Muğla Marmaris’te Turgut Köyü’nde bulunan Turgut Şelalesi sizi büyüleyen yerler arasında olacak. Orman içinde bulunan Turgut Şelalesi, yeryüzündeki cennetin bir parçasıdır. Burada cip safari veya trekking yapmaya da uygun alanda var.

12. Erfelek Tatlıca Şelaleleri l Sinop

Sinop'un Erfelek ilçesinde bulunan  alan içerisinde; yemyeşil doğanın içinde 28 adet küçüklü - büyüklü şelale yer alıyor ve lokasyon günümüzde tabiat parkı ilan edilmiş durumda.

Bir doğa harikası olan bu şelalelerin sesiyle piknik yapabilir, hatta küçük göletlerde yüzebilirsiniz. Karadeniz turlarına genelde dahil edilen Erfelek Şelaleleri çok populer. Siz de yeşillikler içinde ve su sesiyle bir gün geçirmek isterseniz Erfelek Şelalerine uğramadan Sinop'tan dönmeyin.

13. Manavgat Şelalesi l Antalya

manavgat şelalasi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Manavgat Çayı üzerinde bulunan şelale, Türkiye’nin en önemli şelalelerinden birisidir. Antalya'nın şirin ilçesi Manavgat'ın 3 km. kuzeyinde bulunan ve adını buradan alan şelale, ırmak sularının 4-5 m`lik bir falezden düşmesiyle oluşmuştur.

14. Tortum Şelalesi ve Gölü l Erzurum

Erzuruma 120 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük şelalesidir. Vadideki bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı’nın önünü kapatmasıyla oluşan çağlayan enfes görüntüsüyle büyülüyor.

Yüksek debisi ve heybetli görüntüsüyle göz dolduran şelale, Tortum Gölü ile etkileyici bir bütünlük içindedir.

15. Girlevik Şelalesi l Erzincan

Kışın donmasıyla oluşturduğu muhteşem sarkıtlarıyla bahar ve yaz aylarında coşkuyla akışıyla gelenleri kendisine hayran bırakan şelale, Erzincan’a 29 km. mesafede bulunuyor.

Türkiye'nin en güzel şelalerinden birisi olan  Erzincan Girlevik Şelalesi,doğal güzelliğinin yanında sıcak yaz günlerinde insanı serinletip ferahlık verir. Çevresinde piknik alanları mevcut olan şelaleye kışın donan sularına karşı kaya tırmanışı yapılmaktadır..

16. Kurşunlu Şelalesi l Antalya

Antalya Kurşunlu Şelale'sine Antalya- Isparta  yolunun 24. Kilometresinden içeri 7 km lik bir yolculukla ulaşılıyor. 2 km lik bir kanyonun içerisinde yer alan Kurşunlu Şelalesi 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

>>>> Türkiye'nin Turizme Açık Mağaraları

>>>> Karadeniz Bölgesi Milli Parkları

>>>>> Ankara Gezilecek Yerler

 

 ANADOLUYUGEZİYORUM.COM
       Sosyal Medya Hesapları

        

 

0 Yorum

Yorum Yap