Gezi Rehberi

Akdeniz'de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Akdeniz'de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Akdeniz'de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Akdeniz'de kamp yapılacak yerler nerede? Akdeniz'in en güzel kamp yerleri, konumları, giriş ücretleri ve özellikleri neler? 

Türkiye'nin doğal güzellikleri açısından en zengin bölgelerinden birisi olan Akdeniz, maviyle yeşilin buluştuğu muhteşem atmosferiyle doğa severleri kendine hayran bırakmaktadır.

Yemyeşil doğal güzelliklerinin yanında kamp severleri kendine çeken mağara, nehir, plaj, yayla, koy gibi çok  sayıda seçeneği bünyesinde barındırmaktadır. Boydan boya uzanan Akdeniz Bölgesinde çok sayıda milli park ve tabiat parkı var. Özellikle bu alanlar sizler için iyi bir seçenek olabilir. 

Doğayla başbaşa, dingin bir ortamda, bol oksijenli bir iklimde eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılık günümüzde giderek yaygınlaşmakta ve popüler hale gelmektedir. Doğa sporları arasında yer alan kamçılık, kafa dinlemek, farklı ortamları deneyimlemek, sıkıntı ve stresten uzaklaşmak adına tercih edilmektedir.

Kampçılık, en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. 

Unutamayacağınız bir gezi ve kamp yapmak isteyenler için Akdeniz Bölgesinde  kamp atılacak en güzel yerleri sizler için derledik. İyi gezintiler dileriz. 

Akdeniz Kamp Yerleri Listesi

1. Salda Gölü Tabiat Parkı l Burdur

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, görülmeğe değer muhteşem manzarasıyla kentin en çok turist çeken büyüleci alanlarından birisi...

Turkuaz suyu ve beyaz sahiliyle Türkiye'nin Maldivleri olarak kabul edilen göl;Yeşilova ilçesine 5 km, Burdur'a ise 75km. mesafede.

Salda Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücretleri(2022)

Şahıs 3.5 TL İndirimli Şahıs 1.5 TL Bisiklet 3.5 TL Motorsiklet-ATV 5 TL Otomobil-Kamyonet 10 TL Minibüs 31 TL Midibüs 52 TL Otobüs 94 TL 

Salda Tabiat Parkında; bisiklet sporu, piknik, doğa Yürüyüşü, fotoğrafçılık, çadırlı kampçılık, kuş gözlemciliği, doğa turizmi gibi farklı etkinler yapabilirsiniz. Salda Gölü Konum İçin Tıklayın

Türkiye'nin Milli Parkları'na buradan ulaşabilirsiniz.

2. Beydağları Sahil Milli Parkı l Antalya

beydaglari milli parki

Antalya'nın Kemer ilçesi sınırları içinde olan Beydağları Milli Parkı, Gelidonya Burnu'na kadar uzanır. Burada tarihi güzelliklerin bulunmasının yanı sıra, doğal plajlarda yer almaktadır.

1972 yılında koruma altına alınan Beydağları Milli Parkı, özellikle Adrasan Plajı ve Çıralı Plajı ile öne çıkmaktadır.

Beydağları Milli Parkı Giriş Ücreti (2022)

Şahıs 7.5 TL İndirimli Şahıs 3.5 TL Bisiklet 7.5 TL Motorsiklet,ATV 11 TL Otomobil,Kamyonet, Pickup 22 TL Minibüs 67 TL Midibüs 112 TL Otobüs 202 TL

Milli Park içinde; Çadırlı Kampçılık, Olta Balıkçılığı, Bisiklet Sporu, Piknik, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Yaban Hayatı, Gözlemciliği, Dağcılık,  Yamaç Paraşütü, Kuş Gözlemciliği, Kayak, Tabiat eğitimi, Yüzme, Kanyoning, Dağ Bisikleti, Kültür Turizmi, Doğa Turizmi, Teleferik, Manzara  seyri gibi ziyaretçilerini çok özel fırsatlar sunuyor.

Konum İçin Tıklayın!

3. Köprülü Kanyon Milli Parkı l Antalya

 koprulu kanyon mp

1973’te milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat İlçesi  sınırları içinde yer almaktadır. Antalya’ya 85 km. mesafede bulunan kanyon, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri.

Köprülü Kanyon'da Yapılabilecek Aktiviteler

Karavanlı Kampçılık, Olta Balıkçılığı, Bisiklet Sporu, Piknik, Doğa Yürüyüşü. Fotoğrafçılık. Yaban Hayatı Gözlemciliği, Çadırlı Kampçılık, Yayla Turizmi, Oryantiring, Kuş Gözlemciliği. Atlı Yürüyüş. Rafting, Kanyoning, Kano Sporu...

Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanlarından biri. Yaz aylarında çok sayıda kişi burada  rafting yapmakta. Meraklıları için hatırlatalım. Milli parkın yakınlarında Selge Antik Kenti bulunuyor.

Köprülü Kanyon Mlli Parkı Konum İçin Tıklayın!

4. Güllük Dağı Termosos Milli Parkı l Antalya

gulluk dagi milli parki

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içerisindeki bulunan Termessos Milli Parkı, tarihi zenginliğinin yanında doğal güzellikleri ile göz dolduruyor. Mecene Kanyonu, büyüleyici görüntüsüyle doğaseverleri etkilemektedir.

Güllük Dağı'nda günübirlik kullanım, bisiklet sporu, piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, yaban hayatı gözlemciliği yapabilirsiniz. Milli park içinde çeşme, otopark alanı,  büfe, wc, tarihi yapı, çocuk Oyun alanı, çay bahçesi, Orman yürüyüş yolu, kameriyeler bulunuyor.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Termessos kalıntıları milli park alanı içinde yer almaktadır. Milli park alanında kızılçam ormanları, nesli tükenmekte olan alageyik gibi türler, az rastlanır güzellikteki kanyonlar ve vadiler bulunmaktadır.

Karadeniz'de En Güzel Kamp  Yerleri Hangileridir?

5. Saklıkent Milli Parkı l Antalya - Muğla

saklikent milli parki anadoluyugeziyorum

Antalya ile Muğla sınırları içerisinde bulunan Saklıkent Milli Parkı eşsiz bir doğa harikası ve görülmeye değer bir yeryüzü şekline sahiptir.

Milli park alanı içinde doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, çadırlı kampçılık, bisiklet Sporu, olta balıkçılığı ve piknik gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Ayrıca konaklama tesisi, wc, çeşme ve tırmanma parkuru var.

Adını, Saklıkent Kanyonu'ndan alan milli park, büyüleyici dik kayalıklar, sedirler ile endemik geofit ve sıklamenler görülmeye değer doğal güzelliklerden bazılarıdır.

Milli Parkın Giriş ücretleri (2022)

Şahıs 9 TL İndirimli Şahıs 4.5 TL Motorsiklet ve ATV 5 TL Otomobil Kamyonet ve Pickup 10 TL Minibüs 15 TL Midibüs 15 TL Otobüs 20 TL

Saklıkent Konum İçin Tıklayın!

6. Kızıldağ Milli Parkı l Isparta

kızıldag milli parki

Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinin sınırları içinde bulunan milli park; Türkiye'de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek bölgedir.

Karaçam, sedir, meşe ve ardıç ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu alan 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli Parkta piknik yapabilir ve dilerseniz çadır kurup kamp yapabilirsiniz.

Milli Parkta konaklama için farklı altarnatifler var. Oksijeni bol olduğu için solunum yetmezliği hastalarının burada iyileştiği bilinmektedir.  Kızıldağ Milli Parkı'nın kapsadığı alan içersinde ayrıca Pınargözü Mağarası bulunmaktadır.

Kızıldağ Milli Parkı Konum İçin Tıklayın.

7. Kovada Gölü Milli Parkı l Isparta

kovada golu milli parki

Akdeniz Bölgesi’ndeki Isparta - Eğirdir İlçesi’nin 29 kilometre güneyinde bulunan Kovada Gölü Milli Parkı; muhteşem gölü ve endemik bitki örtüsü ile dikkat çekmektedir.

Kovada Gölü Milli Parkı; kampçılık, fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü gibi farklı aktivitelere uygun bir yaşam alanıdır.

Kovada Gölü Milli Parkı İçin Tıklayın

8. Karatepe Aslantaş Milli Parkı l Osmaniye

 karatepe aslantas mp

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Karatepe Aslantaş, Osmaniye ilinin Kadirli ilçesinin sınırları içinde bulunmakta olup, 1958 yılında "Milli park" ilan edilmiştir. Park içersinde Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok önemli eserlerin yanında; dağ yürüyüşü, kamp ve piknik alanları vardır.

Milli Parkın Giriş Ücretleri(2022)

Şahıs 6 TL İndirimli Şahıs 3 TL BİSİKLET 6 TL Motorsiklet ve ATV 12 TL Otomobil, Kamyonet, Pickup 18 TL Minibüs 54 TL Midibüs 96 TL Otobüs 162 TL 1 ünite Çadır (günlük) 30 TL 1 ünite Karavan (günlük) 30 TL

Ceyhan nehri kıyısında bulunan milli park, Osmaniye'ye 33 km. mesafededir. Milli park; gerek şehir halkı  gerekse turistler için önemli bir gezinti ve dinlenme alanıdır.

9. Çiftmazı Tabiat Parkı l Osmaniye

Osmaniye'de bulunan Çiftmazı Tabiat Parkı Kamp Alanı, yerli ve yabancı misafirlerin en çok tercih ettikleri  mesire alanı konumundadır.

Gerek hafta içi gerekse hafta sonu kendinizi doğaya bırakarak piknik alan olarak değerlendirebilirsiniz.. Ulaşım için kendti aracınızı veya toplu taşımayı kullanabilirsiniz. 

Tabiat Parkında, kamp alana, otopark Alanı, büfe, wc, mescit,, kuş gözetleme kulesi, yürüyüş yolu, güvenlik Noktaları, İdari Hizmet Binası, kır kahvesi bulunmaktadır.

Konum İçin Tıklayın.

10. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı l Adana

yumurtalik lagunu anadoluyugeziyorum

Adana ilimizde bulunan Yumurtalık Lagünü, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü nokta ile Yumurtalık Körfezi arasında yer almaktadır. Lagün denizden kıyı kordonuyla ayrılan göl anlamına gelmektedir.  Diğer adı "Deniz kulağıdır" Yumurtalık ve Karataş ilçelerine 30 km. mesafededir.

Lagünler, sulak bir yapıya sahip olup, tatlı ve tuzlu su bataklıkları, geniş düzlükler,  sazlıklar, çayırlar, kumullar ve Halep çamı ormanından oluşmaktadır. 

Konum İçin Tıklayın

11. Aladağlar Milli Parkı l Adana - Niğde 

aladaglar milli parki

Akdeniz Bölgesi’nde, Niğde, Kayseri, Adana illeri sınırları içinde Aladağlar üzerinde yer almakta olup 1995 yılında milli park ilan edilmiştir.

Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar jeolojik olarak da Türkiye'nin en ilginç yerlerinden biridir. Buzul Gölleri ve Kapuzbaşı Şelaleleri görülmeye değer yerlerdir.

Milli park alanında aşağıdaki aktiviteleri  yapılabilmektedir.

Olta Balıkçılığı, Bisiklet Sporu,Piknik, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Yaban Hayatı Gözlemciliği, Dağcılık,Çadırlı Kampçılık, Yayla Turizmi, Oryantiring, Yamaç Paraşütü, Kaya Tırmanışı, Kuş Gözlemciliği, Mağara Araştırma, Atlı Yürüyüş, Rafting, Kanyoning, Botanik Gezisi, Dağ Bisikleti, Kültür Turizmi, Doğa Temalı Şenlikler, Doğa Turizmi

Konum İçin Tıklayın

12.Kapıçam Tabiat Parkı

Kapıçam Tabiat Parkı, 2010 yılında doğaseverlerin ziyaretine açılmış olup, sahip olduğu doğal güzelliğiyle ziyaret edilmektedir.

Kahramanmaraş il merkezine 13 kilometre uzaklıkta olan park, yöre halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılıyor. Aynı zamanda çevre illerden de gelen ziyaretçilerinin sayısı oldukça fazla.

Kapıçam Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Adresi: Gaziantep Kahramanmaraş Yolu, 46090 Güzelyurt Köyü/Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş, Türkiye

ÖNERİLEN İÇERİKLER

>>>> Antalya Gezilecek Yerler

>>>> Türkiye UNESCO Miras Listesi

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>> Türkiye'de Gezilecek Muhteşem Yerler

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

    

0 Yorum

Yorum Yap