Antalya'da Gezilecek Yerler

Muratpaşa / Antalya

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya; muhteşem doğal güzellikleri, geçmişin emaneti tarihi zenginlikleri,  mavi bayraklı plajları, gizemli  koyları ve profesyonel ekiplerle hizmet veren binlerce turistik tesisiyle her dönem tercih edilen bir tatil  ve gezi kenti...

Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi Antalya’da muhteşem bir tatil sizi bekliyor.
Antalya’nın keyfini doya doya çıkarırken birbirinden kıymetli aşağıdaki gezi rotalarını gezip görmeye ne dersiniz?

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Aspendos Tiyatrosu

Antalya'nın 49 km. batısında yer alan Aspendos, amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. M.S. 2. yy'da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.

Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos'u gezmektedir. Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Antalya Nerede Kalınır? Otel Fırsatları İçin TIKLAYIN!!!
Alanya Otel Fırsatları İçin Tıklayın!

Demre

Uluslararası bir üne sahip Demre'de Noel Baba Kilisesi, Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş'a 40 km. mesafede bulunuyor.

Düden Şelalesi

Antalya'nın muhteşem güzelliklerinden birisi olan Düden Şelalesi; Aşağı Düden Şelalesi  ve Yukarı Düden Şelalelerinden oluşmaktadır. Yaklaşık 40 metrelik falezlerden Akdeniz'e dökülen Aşağı Düden Şelalesi şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Antalya kent merkezinin güneydoğusunda Lara yolu üzerinde bulunan  Aşağı Düden Şelâlesinn arkasına doğru uzanan ve ziyaretçilerini adeta rüyalar alemine götüren bir mağara da  bulunuyor. Yukarı Düden Şelalesi ayrıca piknik yeri ve mesire alanı olarak da kullanılmaktadır.

Şelalenin büyülü bir hava kattığı doğanın içerisinde  kendinizi  farklı bir ortamda, kendinizi sanki bir gizli cennetteymiş gibi hissedersiniz.

Yivli Minareli Camii

yivmi minareli camii

Anadolu Selçuklu Devleti'ne altın çağını yaşatan l. Alaaddin Keykubat tarafından 1230 yılında inşa ettirilen Yivli Minare Camii, benzeri olmayan yivli minaresiyle dikkat çekmektedir.

Antalya'nın sembol yapılarından birisi olan yapı, altı kubbeli ibadet mekanı ile Anadolu çok kubbeli cami tipinin günümüze ulaşan en eski örneği olarak kabul edilmektedir.

Belek Otel Fırsatlarını Gör!

Damlataş Mağarası

 

Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş'tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir.

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı 

gulluk dagi

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içerisindeki bulunan Termessos Milli Parkı, tarihi zenginliğinin yanında doğal güzellikleri ile göz dolduruyor.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Termessos kalıntıları milli park alanı içinde yer almaktadır. Milli park alanında kızılçam ormanları, nesli tükenmekte olan alageyik gibi türler, az rastlanır güzellikteki kamyonlar ve vadiler bulunmaktadır.

Mecene Kanyonu, büyüleyici görüntüsüyle doğaseverleri etkilemektedir.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

altinbesik magarasi

Akdeniz Bölgesi’ndeki Antalya bölümünde konumlanan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Toros Dağları’nın içinde yer alan mağara sistemini ve çevresini kapsamaktadır. 2500 metre uzunluğunda üç katlı mağara, milli parkın ana kaynağıdır.

Mağara içerisinden geçen su, Beyşehir Gölü ile bağlantılı olarak enteresan bir yapıya sahiptir. Su içinde bulunan mağarada sandal ve kayıkla gezinti yapılabilmektedir.

Saklıkent Milli Parkı

saklikent kanyonu 

Antalya ile Muğla sınırları içerisinde bulunan Saklıkent Milli Parkı eşsiz bir doğa harikası ve görülmeye değer bir yeryüzü şekline sahiptir.

geofit anadoluyugeziyorum

İsmini Saklıkent Kanyonu’ndan alan milli park, büyüleyici dik kayalıklar, sedirler ile endemik geofit ve sıklamenler görülmeye değer doğal güzelliklerden bazılarıdır.

Karain Mağarası

Karain mağaraları, Türkiye'nin en büyük ve aynı zamanda içinde insan yaşayan doğal mağaraları arasında yer alıyor.

Olimpos Dağı ve Plajı

Türkiye’nin en güzel kumsallarından biri olan Olimpos, Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırlarında bulunuyor. Olimpos, Antik Likya Yolu üzerinde.

Kemer Otel Fiyatları İçin Tıklayın!

Side Apollon Tapınağı

side apollon ta

Antalya - Side'de yer alan ve Roma Dönemine ait olan Side Apollon Tapınağı, dikkat çekici bir mimariye sahiptir.

Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon'a adanmış olup, 1982-1990 yılları arasında yapı restore edilerek yıllar içerisindeki tahribatı giderilmiştir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

1973’te milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat İlçesi Beşkonak beldesi sınırları içinde yer almaktadır. Antalya’ya 85 km. mesafede bulunan kanyon, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri.

Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanlarından biri. Yaz aylarında çok sayıda kişi burada  rafting yapmakta. Meraklıları için hatırlatalım. Milli parkın yakınlarında  Selge Antik Kenti bulunuyor.

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Manavgat Çayı üzerinde bulunan şelale, Türkiye’nin en önemli şelalelerinden birisidir.

Antalya'nın şirin ilçesi Manavgat'ın 3 km. kuzeyinde bulunan ve adını buradan alan şelale, ırmak sularının 4-5 m`lik bir falezden düşmesiyle oluşmuştur.

Beldibi Mağarası

beldibi magarasi

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Beldibi Köyü'nde bulunan mağara; doğal güzelliğinin yanında tarihi kalıntıları da sunar ziyaretçilerine.

Aşağı ve yukarı mağara olmak üzere ikiye ayrılıp; her iki bölüm de aileleri barındırabilecek büyüklükte bulunmaktadır. Sığınakların çevresinde bulunan şematik insan, ev ve hayvan resimleri dikkatinizi fazlasıyla çekecek

Kurşunlu Şelalesi

Antalya Kurşunlu Şelalesi'ne Antalya- Isparta yolunun 24. Kilometresinden içeri 7 km lik bir yolculukla ulaşılıyor. 2 km lik bir kanyonun içerisinde yer alan Kurşunlu Şelalesi 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır.

Perge Antik Kent 

Antalya-Serik'te antik bir kent olan Perge, Helenistik Dönemi'nden kalan ve günümüze kadar gelen önemli bir kalıntıdır. Antik kentte büyük hamamlar ve çeşmeler, kuleler, kapılar ve sur duvarları hala varlığını korumaktadır.

Kalıntılarından biri olan tiyatro, 12.000 seyirci alabilecek bir kapasiteye sahip. Ay tanrıçası olan Artemis'in ayrı  bir yeri Perge'de. Artemis bu yerin baş tanrıçası kabul edilmiştir.

Antalya Tarihi Saat Kulesi

Antalya şehir merkezinde bulunan tarihi saat kulesi, 1901 senesinde Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit adına inşa edilmiştir. Antalya Saat Kulesi,  kare gövdelidir ve tarihi kaleiçi semtinin en nadide eserlerinden birisidir.

Antalya Saat Kulesi, diğer Anadolu şehirlerindeki kule saatler gibi gibi kentin en önemli sembol eserlerinden birisi.

Kaleiçi

Antalya şehir merkezinde gezilip görülecek en önemli mekanların bulunduğu Kaleiçi'nde nostaljik keyifli bir yolculuğa ne dersiniz? Kaleiçi sokaklarında  alışveriş yapma fırsatına  bulursunuz.

Antalya’ya geldiğinizde, ilk ziyaret edeceğiniz yerler arasında yer alan Kaleiçi, antik çağlardan günümüze sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracak donanıma sahip.

Atatürk Kültür Parkı

Antalya Muratpaşa'da bulunan park yerli ve yabancı misafirlerin dinlenip eğlendikleri Antalya'nın en önemli mekanları arasında yer alıyor.

Farklı aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz kültür parkı, Konyaaltı plajına da çok yakın.

Antalya Yat Limanı

Antalya Kaleiçi semtinde bulunan yat limanı kentin en önemli mekanları arasında yer almakta. Kendinizi Antalya'nın otantik sokaklarında bulacak kafeler, restoranlar, camiler, tarihi yapılar, restore edilmiş oteller ve surlarla karşılaşacaksınız.

Liman şehrin içinde bulunduğu için yat malzemesi satan mağazalar ve teknenizle ilgili sorunları hemen halledebileceğiniz atölyelerde bulunur.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti Antalya'nın 30 kilometre kuzeybatısında Güllük Dağı'nın tepesinde 1050 metre yükseklikteki bir plato üzerine kurulmuştur.

Beydağları Milli Parkı

beydaglari milli parki

Antalya'nın Kemer ilçesi sınırları içinde olan Beydağları Milli Parkı, Gelidonya Burnu'na kadar uzanır. Burada tarihi güzelliklerin bulunmasının yanı sıra, doğal plajlarda yer almaktadır.

1972 yılında koruma altına alınan Beydağları Milli Parkı, özellikle Adrasan Plajı ve Çıralı Plajı ile öne çıkmaktadır.

Likya Yolu

Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş özel bir yürüyüş rotası Likya yolu...

Likya yolu üstünde 19 adet antik kent de yürüyüşünüzde size eşlik ediyor. Uzunluğu 535km olan yol güzergâhında kamp alanları ve konaklama imkanları da mevcut.

Sevgili doğaseverler ne dersiniz? Gelin sizde gezi rotanıza bir yol daha ekleyin hem Anadoluyu hem de yeni rotaları keşfedin…

Alanya Kalesi ve Kızıl Kule

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat,  Alanya’yı fethedince Kızıl kule'yi burada tersanenin güvenliğini sağlamak için yaptırmıştır.

5 katlı olan kule Alanya'nın simgesi durumundadır ve tatil yapmaya gelenlerin uğramadan geçmedikleri muhteşem bir yapıdır.

alanya kalesii

Alanya’daki pek çok güzelliğin yanında Alara Kalesi ve Sinek Kalesi'de bölgede görülmeye değer yapılar arasında.

Kaleköy

Antalya'nın Demre ilçesinde, Üçağız Köyü'nde yer alan Kaleköy. Muhteşem doğası, Likya medeniyetinden miras kalan lahitleri, Caretta carettaları,  ve Simena Kalesi ile dikkat çekmektedir. Taş merdivenlerle çıkacağınız kalenin manzarası görülmeğe değer özellikte.

Konyaaltı Plajı 

Antalya’da akla ilk gelen plajlardan birisi hiç şüphesiz Konyaaltı. Antalya’nın merkezine yakın olması açısından her daim avantajlı. Ancak özellkle yaz aylarında çok büyük bir kalabalık olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Önerilen İçerikler

- Muğla Gezilecek Yerler

- Türkiye'nin Yaylaları

- Türkiye'nin  Milli Parkları

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

    Sosyal Medya Hesapları

    

 

(4040 kez okundu )

Antalya Resimler

Antalya Videolar

Adenya Resort Hotels & Spa

Modern Saraylar Halal Hotel& Spa Tatil Köyü

Vind Of Lara Hotel & Spa

henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş