Kayseri'de Gezilecek Yerler

Melikgazi / Kayseri

Kayseri'de Gezilecek Yerler

Kapuzbaşı Şelalesi

Kayseri’nin Yahyalı ilçesine 75 km. mesafede bulunan Kapuzbaşı Şelalesi, yedi ayrı şelale topluluğundan oluşmaktadır.

Doğanın koynunda yeşillikler içeresinde bulunan şelale, çok yüksekten akarken insana daha önce pek görüp hissetmediği farklı bir duygu yaşatır.

Kayseri Nerede Kalınır? Otel Fırsatları İçin TIKLAYIN!!!

Hunat Hatun Medresesi ve Camii 

1237 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Aleaddin Keykubat'ın eşi Mahperi Hunat Hatun tarafından inşa ettirilen tarihi medrese, Kayseri’nin en önemli sembol eserlerinden birisidir.

Cumhuriyet döneminde Arkeoloji ve Etnoğrafya müzesi olarak hizmet veren yapı, günümüzde hediyelik eşya çarşısı olarak kullanılmaktadır. Aynı tarihte yaptırılan Hunat Camii; Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. 

Tarihi mekânda  bir taraftan alışveriş yaparkan diğer taraftan Kayseri'nin meşhur lezzetlerinin tadına bakma imkânı da bulacaksınız.

Kültepe Örenyeri

kultee kayseri

İl merkezine 21 kilometre uzaklıktaki Kültepe, Karahöyük Köyü yakınlarında bulunmaktadır geçmişte olduğu gibi günümüzde de ilgi odağı durumundadır.

M.Ö. 2000'li yıllara dayanan köklü tarihiyle birlikte, aynı zamanda Hititlerin ilk kurduğu şehir olarak bilinir. M.Ö 1800'lü yıllara kadar uzanan araştırma ve kazı çalışmaları sonunda Kültepe'de çok sayıda eser ortaya çıkarılmıştır.

Birçok dönemde önemini koruyan Kültepe, aynı zamanda turistik bir gezi alanıdır. Bu otantik alanda tarihin izlerini sürmeye ne dersiniz?

Kayseri Kalesi

Kayseri il merkezinde bulunan tarihi kalenin ilk yapılışının hellenistik dönem olduğu  tahmin edilmektedir.

Tarihi boyunca birçok medeniyet için büyük önem taşıyan kale; Bizanslılar, Danişmentliler, Selçuklular, Dulkadiroğulları, Karamanoğulları ve Osmanlılar değişik amaçlarla kullanılmıştır.

Kalenin iç surlarının büyük bir bölümü günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Döner Kümbet

Kayseri-Talas'ta bulunan kümbet halk tarafından “ Döner Kümbet” olarak adlandırılmaktadır. 1276'da Selçuklu Sultanı I. Alaeaddin Keykubad'ın kızı Şah Cihan Hatun adına yaptırılmış kümbet silindirik bir gövde özelliği taşımakta olup, 12 köşeli gövdesinde bitkisel ve geometrik kabartma ve süslemeler vardır.

Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden biri olan kümbet, sizleri geçmişe doğru yolculuğa çıkaracak özellikte.  

Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye'nin  en önemli  kayak merkezlerinden birisi olan  Erciyes Kayak Merkezi,  özellikle kış aylarının vazgeçilmez dinlenme ve eğlence mekanı durumunda.  

Erciyes Otel Rezervasyon İçin Hemen TIKLAYIN!

Şehrin 25 kilometre güneyinde yükselen kayak merkezi, Özellikle  orta Anadolu’nun cazibe merkezi. Erciyes, aynı zamanda Türkiye'nin en büyüleyici manzarasını sunarken, diğer taraftan doyasıya kayak yaparak eğlenirsiniz. Kayak merkezinde dinlenip kalabileceğiniz çok sayıda tesis  sizi bekliyor.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Gevher Nesibe Tıp Merkezi

Sultan I. Gıyasettin Keyhüsrev'in kız kardeşi Gevher Nesibe' Hatun’un isteği üzerine darüşşifa olarak inşa edilmiştir. Gevher Nesibe'nin ölüm döşeğinde abisinden istediği şifahane, 1206 yılında hizmete açılmıştır. Şifahane, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Müzede; Gevher Nesibe Eyvanı, Atatürk ve Askeri Hekimleri, Kışlık dersane, kütüphane, Selçuklu kıyafetleri, adli tıp tarihi, dişçilik tarihi, eczacılık tarihi, ameliyathane ve cerrahi aletler bölümleri yer almaktadır.

Ahi Evran Zaviyesi 

13.yüzyılda ahilik teşkilatının kurucusu, Ahi Evran tarafından yaptırılan Zaviye günümüzde; Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi olarak kullanılmaktadır. Melikgazi ilçesinde bulunan yapı, Türkiye’nin ilk esnaf müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Ali Dağı Mesire Alanı

Ali Dağ Piknik sahası; Talas ve Kayseri’yi kuşbakışı görülebilecek bir konuma sahip. Erciyes Dağı’ndan sonraki en büyük dağı. Özellikle yaz mevsiminde yoğun ilgi gören mesire alanı Kayserili ailelerin vazgeçilmezi durumunda.

Burada 2010 yılından itibaren ziyarete açık bir yeraltı şehri  olduğunu da hatırlatalım.

Atatürk Evi

Melikgazi’de bulunan 19. yüzyılda yapılmış,  İmamzâde Raşit Ağa Konağı eski bir Türk evidir. Atatürk’ün 1919 yılında Kayseri ziyareti sırasında kaldığı konak, 1983 yılından günümüze  Atatürk Evi olarak hizmet vermektedir.

Cami-i Kebir

1135 tarihinde, Danişmendli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılan camii, Anadolu’nun ilk camilerinden birisidir. 900 yıllık camii, ulu camii olarak bilinmektedir.

Cumhuriyet Meydanı

Hiç şüphesiz Türkiye'nin en kapsamlı meydanlarından birisi. Eski Kayseri ile yeni Kayseri’nin buluşma noktası olan meydan, Kayseri’nin merkezi durumundadır.

Tarihi kale, Atatürk heykeli, saat kulesi, medrese, Bürüngüz Camii, metro istasyonu, oteller ve alışveriş merkezleri... 

Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi

Talas'ta bulunan mekan ilgi çekici ve ziyaret edilmesi gereken bir mekan...

Şahruh Köprüsü

Dulkadiroğulları Beyliğinden Alaüddevle Bozkurt Bey'in oğlu Şahruh Bey’den kalan tarihi köprü;  Kızılırmak üzerine kuruludur ve  uzunluğu 144 metredir. Sarıoğlan ilçesi, Karaözü Köyü'nün girişinde bulunan köprü, günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmıştır.

Sultan Sazlığı  

Türkiye'nin en önemli kuş cennetlerinden birisi olan Kayseri’de bulunan Sultan Sazlığı,  il merkezine 70 kilometre uzaklıktadır.

1971 yılında koruma altına alınan Sultan Sazlığı, çok sayıda kuş  türünün ve Türkiye'de az sayıda bulunan flamingoların evidir.  Doğayı seven, özellikle kuşlara ilgi duyanların  gezi rotalarından birisidir sultan sazlığı…

Sosyal Medya Hesaplarımız  İçin TIKLAYIN!

       

(283 kez okundu )

Kayseri Resimler

Kayseri Videolar

Grand Eras Erciyes Hotel

Ramada Resort Erciyes

Elmacıoğlu İskender

Anadolu'nun Parlayan Yıldızı

henüz Sektor eklenmemiş