Turlar ve Geziler

Karadeniz Bölgesi'nin Milli Parkları

Karadeniz Bölgesi'nin Milli Parkları

Karadeniz Bölgesi'nin Milli Parkları

Türkiye'nin en gür ormanlarının bulunduğu kanyon, mağara, şelale, göl, nehir, yayla gibi pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan Karadeniz bölgesi gezilip görülmesi gereken öncelikli sahalardan birisi...
Her mevsimi ayrı özellikte ve güzellikte olan Karadeniz bölgesinin milli parkları ise bir başka...

Türkiye'de en çok milli parkın bulunduğu bölgelerden birisi olan Karadeniz Milli Parklarını sizin için listeledik.

Türkiye'nin Milli Parklarına buradan ulaşabilirsiniz.

1) Yedigöller Milli Parkı l Bolu

yedigöller milli parkı

Bolu’nun Mengen ilçesinin sınırları içinde yer alan park, dağların arasındaki vadilerde zamanla oluşan ve yan yana sıralanan yedi gölden oluşmakta... Yedigöller’in isimleri ise şöyle: Büyükgöl, Kurugöl, İncegöl, Nazlıgöl, Seringöl, Sazlıgöl ve Deringöl ...

Yedigöller dendi mi kiminin aklına kamp ya da piknik, kiminin aklına maceralı bir yolculuk kiminin aklına ise romantik bir yürüyüş gelir.

Milli Parkta hâkim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur gibi değişik ağaç türleri görülmektedir. Parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki ve sincap gibi hayvan türlerine rastlanılmaktadır.

Doğal güzelliği ve muhteşem manzarasıyla gelenleri etkileyen Yedigöller her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Bolu'nun gezilip görülecek yerlerine buradan ulaşabilirsiniz.

2) Ilgaz Dağı Milli Parkı l Kastamonu - Çankırı

ılgaz dağı milli parkı

1976 yılında milli park ilan edilen saha, kış turizminin yanı sıra doğal güzellikleriyle dört mevsim turizme elverişlidir.  Denizden yüksekliği 1500-2000 metre arasında yer alan parkın Kastamonu ve Çankırı karayolu  içinden geçer ve zirvedeki geçiş noktasında Ilgaz Tüneli yer alır ve yüksekliği 1800 metreyi bulur.

ılgaz montain national parks

Kastamonu'nun en çok turist çeken yeri olan kayak merkezi, aralık ayında başlayıp nisan ayında sona erer. Kar kalınlığı 1,5 metreye kadar çıkan kayak merkezinde çok sayıda tesis ziyaretçilerin konaklama ve dinlenme, eğlenme ihtiyacını karşılamaktadır.

Türküleri söylenen Ilgaz Dağı geziniz sizlere çok farklı bir tatil ortamı sunuyor.

Karadeniz'de Kamp Yapılacak 15 Muhteşem Yer

3) Küre Dağları Milli Parkı l Kastamonu - Bartın

küre dağları milli parkı

2000 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan Küre Dağları'nın 37.000 hektarlık alanı Kastamonu ve Bartın il sınırları içinde yer almaktadır. Milli park ve çevresinde çok sayıda kanyon, şelale, mağara, düden gibi coğrafi yapılar dikkate çekicidir. Kastamonu Gezilecek Yerler için tıklayın

ılıca şelalesi küre dağları

Uluslararası öneme haiz doğal, yaşlı ve bakir orman örtüsü bulunmaktadır. Milli park flora ve fauna açısından çok zengindir. Türkiyede varlığı bilinen 132 memeli türünün 40’na rastlanmakta 129 kuş türü yaşamaktadır.

Yöre insanı giyim-kuşam, müzik ve mutfağıyla geleneksel değerlerini büyük ölçüde korumaktadır. Özellikle sonbahar mevsiminde doğanın renkleri görülmeye değer niteliktedir.

Küre Dağlarında Sonbahar yazımızı okumanızı öneririz. Okumak için tıklayın

Dünya Koruma Vakfı tarafından bölge 1998 yılından bu yana “Korumada öncelikli Alan” ilan edilmiş.

4 ) Karagöl Sahara Milli Parkı l Artvin

karagöl sahara milli parkı

Artvin'in Şavşat ilçesinde, köknar ormanları arasında bulunuyor Karagöl.  Bu bölge aynı zamanda “Karagöl Sahara Milli Parkı” adıyla tescillenmiş bir doğal park alanı.  Milli Park alanlarından biri Karagöl diğeri ise Sahara Yaylası'dır. Toplamda 3.766 hektarlık bir alanda bulunmaktadır.

Bu milli parkta konaklama imkânı olmakla birlikte kamp yapabilme şansınız da vardır. Çevresinde doğallığını koruyan birçok köy bulunuyor Karagöl'ün.

Köylerde bulunan evler geçme kütükten yapılmış, iki-üç katlı evler. Çevresinde oldukça uzun bir yürüyüş rotaları bulunuyor. Hatta Aşağı Koyunlu Köyü'nden bir buçuk saat yürüyüşle, kayadan oyma bir Ortaçağ Manastırı ile karşılaşmanız mümkün.  Artvin Gezilip Görülecek Yerler

5 ) Hatila Vadisi Milli Parkı l Artvin

hatila vadisi milli parkı

1994 yılında milli park ilan edilen saha, Artvin ilinin merkez ilçesinde Hatila Vadisinde yer almaktadır. Muhteşem yemyeşil manzarasıyla dikkat çeken park içinde cam teras inşa edilmiştir.

Çok sayıda endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan park, her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. 

 6 ) Kaçkar Dağları Milli Parkı l Rize - Artvin 

kaçkar dağları milli parkı

Milli parkın büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde küçük bir bölümü de Artvin ili Yusufeli ilçesi sınırları içinde kalmaktadır. 1994 yılında milli park ilan edilmiştir.

Yüksek dağ zirveleri çayırlar göller ve sık ormanlarıyla dikkat çeken Kaçkar Dağlarının batısındaki Fırtına Deresi ve doğusundaki Hemşin Deresi zengin bir flora ile kaplıdır. Bu bitki örtüsü karstik flora özelliğinde olup gerek alt flora gerekse üst flora endemik türleri içermektedir.

ayder yaylası

Türkiye'de orman güllerinin 3000 metreye ulaştığı tek yer burasıdır. Ülkemizde buzul izleriyle beraber aktüel buzlaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden birisi de Kaçkar Dağları'dır.

Bu sahada birçok buzullarla birlikte; buzul gölleri buzul vadileri sirkler ve mazeler bulunmaktadır. Fauna açısından da zengin olan Kaçkar Dağlarında ayrıca yayla yaşam kültürü devam ettirilmektedir.
>>> Rize Gezilecek Yerler
>>> Rize'de nerede kalınır?

7 ) Altındere Vadisi Milli Parkı l Trabzon

altındere vadisi milli parkı

Altındere Milli Parkı Trabzon'un güneyinde Maçka ilçesi sınırları içerisindedir. Park  sınırları içinde muhteşem Sümela Manastırı bulunmaktadır. Altındere vadisine hakim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılmaktadır.

270 m yükseklikte bulunan manastır görkemli konumu ve muhteşem mimarisiyle dikkat çeker. Manastırın içinde kütüphane kilise, rahip odaları şapel ayazma ve mutfak bölümleri bulunmaktadır.

Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesinin ve ona bitişik şapelin iç ve dış duvarlarını donatan freskler 18. yüzyılın başlarına tarihlenir. Bu fresklerde üç ayrı devirde yapılan üç tabaka görülebilir.

Trabzon Gezilecek Yerler  buradan ulaşabilirsiniz.

8 ) Boğazköy Alacahöyük Tarihi Milli Parkı l Çorum

boğazköy milli parkı

Çorum'un köklü tarihini en iyi yansıtan noktalardan biri de Alacahöyük Tarihi Milli Parkıdır. Alaca ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan höyükte çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. 1988 yılında Milli Park olarak ilan edilen Alacahöyük Milli Parkı'nda Hitit, Asur, Friglerden, Roma'ya, Bizans'a, Selçuklulara ait kalıntılar vardır.

1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan milli parktaki antik kent kazılarında bulunan çivi yazısı ile yazılmış tabletler ise 2001 yılından bu yana sergilenmekte...

hattuşa boğazköy milli parkı

Yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserlerin çoğu Alacahöyük Müzesi'nde ve Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir. Hititlerin başkenti Hattuşa Antik kenti ise  Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır.

9 ) İstiklal Yolu Milli Parkı l Kastamonu - Çankırı - Ankara

istiklal yolu milli parkı

Kurtuluş Savaşı’nda batı cephesine silah ve erzakların taşındığı İnebolu, Kastamonu ve Ankara hattında kullanılan yol o yıllarda İstiklal Yolu olarak adlandırılmış. Yanı bağımsızlık yolu...

İnebolu-Küre-Seydiler-Kastamonu-Ilgaz-Çankırı-Kalecik-Ankara güzergahında yer alan milli park, toplam 31 yerleşim merkezinden geçiyor.

2018 yılında milli park ilan edilen yol üzerinde her sene ağustos ayında geniş katılımlı yürüyüş  organizasyonu yapılıyor.

10) Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı l Bayburt - Erzurum

Bayburt ve Erzurum  sınırları içerisinde bulunan 6335 hektar büyüklüğündeki alan; 2016 tarihinde milli park ilan edildi. 

Bayburt-Erzurum karayolunun 40 km bulunan Kop Dağı Şehitliği'nin yapım yılı 1963 tür. 1916 da Çoruh Havzasında, Rus askerleri tarafından şehit edilen askerlerimiz için yaptırılmıştır.

Kop Dağı Muharebesinin günümüze intikal etmiş izleri olan mevziler, siperler, şehitlikler, anıtlar, muharebede kullanılan binalar vb. yapılar milli parkın ana unsurlarının oluşturmaktadır.

11. Abant Gölü Milli Parkı l Bolu

Deniz seviyesinden 1350 metre yükselikte bulunan Abant Gölü, Türkiye’nin önemli tatil ve kamp alanları arasında yer almaktadır. Türkiye'nin 47. milli parkıdır. Bolu'da bulunan tabiat harikası göl, yılın her mevsimi binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Gölün çevresinde faytonla gezmek ve spor yapmak mümkün.

Karadeniz'in en önemli milli parklarından birisi olan Abant Gölü Milli Parkı; büyük şehirlerin gürültüsünden, kalabalığından kaçanların soluk alacağı çok farklı bir güzellik …

Bu konular İlginizi Çekiyor Olabilir

>>>> Türkiye'nin Büyük  Gölleri

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>> Samsun Gezilecek Yerler

>>>> Karadeniz Kamp Yapılacak Yerler

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap