Adana'da Gezilecek Yerler

Seyhan / Adana

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana şehir merkezi ve ilçelerinin gezilip görülecek yerleri hangileri? Adana'yı ne kadar tanıyoruz?
Adana, Çukurova'nın bereketli topraklarında; 2.263.000 nüfusuyla Türkiye'nin 6. büyük şehri... Seyhan ve Ceyhan nehirleri, tarihi ve kültürel eserleri, kebap, pamuk ve festivalleriyle öne çıkan Adana, Türkiye'nin en önemli tarım, sanayi, kültür ve turizm kentleri arasında yer alıyor. 

Adana Gezilecek Yerler Listesi

Adana Taş Köprü

Adana'nın simge yapılarından  birisi  olan taş köprü, Seyhan Nehri üzerinde olup yapımı Roma İmp. dönemine kadar gitmektedir. Köprü 21 gözlü olarak inşa edilmiş olup günümüzde 14 gözlü olarak  hizmet vermektedir.
Osmanlı Devleti zamanında  onarımdan geçen tarihi miras, günümüzde araç trafiğine kapalı. Şehri gezerken taş köprünün üzerinden geçmeyi ve fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Türkiye'nin Taş köprülerini okumak için tıklayın.
Adana Nerede Kalınır? Adana Otel Fırsatları  TIKLAYIN

Sabancı Merkez Camii ve Parkı

Adana Gezilecek Yerler l Merkez Park ve Ulu Camii
Türkiye'nin en büyük camilerinden birisi olan eser, şehir merkezinde ve Seyhan nehrinin kenarında konumlandırılmıştır. Kubbe ve altı minareli heybetli yapısıyla şehrin her tarafından görülmektedir.
1998 yılında hizmete açılan caminin çevresinde  binlerce bitki ve ağaç çeşidinin bulunduğu merkez park yer almaktadır. Merkez camii ve parkı, Türkiye'nin nüfus olarak 6. büyük şehri olan Adana'nın en önemli ibadet, dinlenme ve aktivite merkezlerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır.
Seyhan Otel Rezervasyon İçin TIKLAYIN!

Arkeoloji Müzesi

Çukurova bölgesinde gün yüzüne çıkarılmış pek çok kıymetli eserin sergilendiği müze, Türkiye’nin ilk müzelerinden birisidir.
1924 yılından beri hizmet veren Adana arkeoloji müzesi gezilip görülmeğe değer nitelikte…Adana tarihine çok sayıda eserle ışık tutan müze,  günümüzde yeni binasında ziyaretçilerini beklemekte...

Anavarza Antik Kenti

Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan Anavarza Antik Kenti, Çukurova bölgesinin en  önemli merkezleri arasında yer almaktadır.
Anavarza geçmişte Anazarba, Aynızarba, Anazarbos isimlerini almıştır. Anavarza Antik Kenti'nin göze çarpan en önemli kalıntıları arasında surlar, sütunlu yol, kilise ve hamam vardır. Özellikle de Anavarza Kalesi en çok ziyaret edilen kültürel miraslardan biridir.
Antik Kent, her bir kalıntısında ki yaşanmışlık izleriyle, sizlere farklı bir tarih yolculuğu sunuyor.

Seyhan Nehri

Adana'ya hayat veren ve adı şehirle birlikte anılan Seyhan nehri ve çevresini gezip gördüğünüzde kolay kolay unutamayacağınız bir iz kalır belleğinizde. Adanalılar onunla serinler, onunla hayallere dalar.
Çukurova'ya Ceyhan nehri ile birlikte can veren nehir, aynı zamanda Türkiye'nin en önemli akarsularından birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Alman Köprüsü

alman köprüsü

Almanlar tarafından 1912 yılında çelik taş örme tekniğiyle inşa edilen yapının üzerinden günümüzde Mersin-Ankara demiryolu geçer.
Derin bir vadi üzerindeki köprü, yeşillikler arasında tüm heybetiyle görülmektedir. "Varda Köprüsü" olarak da bilinen yapının yakınında bulunan Kapukaya kanyonu da yörede gezilecek önemli yerlerden birisidir. 

Misis Mozaik Müzesi

Misis Mozaik Müzesi, 4.yy sonlarına ait Misis Antik Kenti'nden kalma tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği bir müzedir. Müze, Adana'ya 26 km. mesafede, Misis Beldesi'nde yer almaktadır.

 Şar Antik Kenti

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde bulunan Şar Antik Kenti, birçok tarihi kalıntısıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam  etmektedir. Günümüze kadar gelebilen tarihi kalıntılardan en önemlisi Roma döneminden kalan amfi tiyatrodur. Bizans döneminden kalan en önemli eser ise bir kilise kalıntısıdır.

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 Mart 1923'te eşi Latife Hanım ile birlikte Adana'ya geldiğinde misafir edildiği 19.yy.'da yapılmış geleneksel Adana evlerinden birisidir.
Atatürk'ün 100. doğum yılı dolayısıyla, 1981 yılında Atatürk Evi Müzesi olarak düzenlenmiştir. Müze'de Atatürk'ün Adana seyahati ile ilgili fotoğraf,  bilgi ve belgelerle birlikte, etnografik eserler de sergilenmektedir.

Büyük Saat Kulesi

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan saat kulesi, Adana'nın simgelerinden birisidir. 32 m. uzunluğuyla, Türkiye'deki en yüksek saat kulesi olma ayrıcalığını yaşar.
Saat Kulesi inşasına Ziya Paşa döneminde başlanmıştır ve 1882 yılında Abidin Paşa zamanında tamamlanabilmiştir. Modernleşmenin sembol eserlerinden birisi  olarak kabul gören saat kulesi kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. 

Adana Ulu Camii

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan camii 16. yüzyıldan kalmadır ve "Ramazanoğulları Camii" adıyla da anılmaktadır. Ramazanoğulları Beyliği'nin başyapıtı ve en görkemli eseri olan Adana Ulu Camii, Adana'nın en önemli tarihi yapılarından birisidir. 
Caminin mimari yapısı ve kullanılan çiniler  dikkat çekicidir.

Adana Sinema Müzesi

2011 tarihinde açılışı yapılan müze, Türk  sinema tarihine ışık tutan afiş, fotoğraf, kitapların  sergilendiği bir mekandır. Çok sayıda film yapımcısı ve oyuncunun Adana'lı olduğu dikkat çekmektedir.
Sinemada pek çok tanıdık yüzün fotoğraflarına ve eşyalarına ulaşabileceğiniz müze bu alanda Türkiye'de açılmış ilk müzelerden birisidir.

Yumurtalık Plajı

Deniz, kum ve güneş isteyenlerin en önemli adreslerinden birisi olan plaj,   mavi bayrak ödüllü. Adana’ya 90 km. uzaklıkta bulunan plajın gün doğumu ve batımı ayrı bir güzellik sunar çevresine.
Plajın çevresinde çok sayıda turistik tesis bulunmakta.

Belemedik Tabiat Parkı

Pozantı ilçesine 9 km. uzaklıkta bulunan koruma alanı flora ve hayvan varlığı açısından çok zengin.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

yumurtalik lagünü milli parki

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü nokta ile Yumurtalık Körfezi arasında yer almaktadır. Lagün denizden kıyı kordonuyla ayrılan göl anlamına gelmektedir.  Diğer adı "Deniz kulağıdır" Yumurtalık ve Karataş ilçelerine 30 km. mesafededir. Akdeniz bölgesi milli parklarından birisidir.

Lagünler, sulak bir yapıya sahip olup, tatlı ve tuzlu su bataklıkları, geniş düzlükler,  sazlıklar, çayırlar, kumullar ve Halep çamı ormanından oluşmaktadır. 

Adana Etnoğrafya Müzesi

Tarihi bir kilisenin 1983 yılında restorasyon sonrasında müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuş mekânda için çok sayıda Türk- İslam eseri teşhir edilmektedir.

Ziya Paşa Bulvarı ve Parkı

Adana’nın en işlek caddelerinden birisi olan bulvar üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi, restoran, cafe ve barlar bulunmakta. Park ise şehrin sıcağında bunalmış olanların yaz – kış uğrak noktasıdır.

Bebekli Kilise

19.yüzyılın sonlarında İtalyanlar tarafından yaptırılan Katolik kilisesinin üzerinde Meryem Ana heykeli yer almaktadır. Seyhan'da bulunan kilisenin üzerindeki heykel, uzaktan bakıldığında bebeğe benzetildiği için bu adla anılmıştır.

Seyhan Baraj Gölü

Adana Gezilecek Yerler l Sevgi Adası
Adanalıların bol bol gezip vakit geçirdikleri, ailecek kahvaltı  ve piknik yaptıkları göl kenarında ki çok özel bir gezi rotası. Sıcak memleketin serinleten yüzünün geceleri  ışıklandırılmış hali ise  bir başka…Baraj gölü üzerinde  sevgi adası var.

Kazancılar Çarşısı

Adana’nın ve Türkiyenin  yaşayan en eski çarşılarından olan Kazancılar Çarşısı, hediyelik eşya satan dükkânlar, bakırcılar, şekerlemeciler ve kebapçılarla içiçe.
adana  kazancilar carsisi
Tarihi saat kulesi ve Ulu Cami'nin hemen yakınında bulunan çarşı, yerli yabancı misafirlerin ve halkın uğrak noktaları arasında yer alıyor.

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları

       

(3856 kez okundu )

Adana Resimler

Adana Videolar

henüz konaklama eklenmemiş

Gazipaşa Kebapçısı

Kebapçı Mesut

Adana Aktiviteler

Adana'da Yaşam

henüz Sektor eklenmemiş