Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta / Isparta

Isparta'da Gezilecek Yerler

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi gerek kış sporları için gerekse de spor kampları için son yılların popüler adreslerinden birisi...

Eğirdir Gölü’ne karşı kayak yapabileceğiniz Davraz’da, yazın ve bahar aylarında da takımlar sezon hazırlık çalışması yapmaktadır.

Isparta Nerede Kalınır?
Isparta'da  Otel Rezervasyon İçin Tıklayın

Dündar Bey Medresesi

Hızırbey Camisiyle birbirlerini tamamlayan Dündar Bey Medresesi, Hamidoğulları beylerinden  Dündar Bey tarafından yaptırılmıştır.  1301-1302 yılları arasında inşa edilen Dündar Bey Medresesi Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunmaktadır.

Mimarisi dikdörtgen planlı olup, tek eyvanlı ve çift katlı bir yapıdır. Medresenin özellikle giriş kapısı çok heybetli ve harika bir işlemeye sahip.

Isparta Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak farklı binalarda hizmet veren bina,  1984 yılında kendi binasına taşınmıştır. Müzede dört ayrı bölüm vardır. 

Yöreye ait olan elbiseler, yazmalar, peşkir, lambalar, tespihler vb. etnografya bölümünde sergilenirken arkeoloji bölümünde paleolotik dönemden günümüze kadar gelen eserler kronolojik şekilde sergilenmektedir.

Ayazma 

Âyazma, Isparta'da kamp yapmak, doğayla başbaşa kalmak isteyenlere güzel fırsatlar sunuyor. Piknik yapılabilen en popüler yerlerden biri de Ayazma.

Şehir merkezindeki mekanın içinde havuzlar ve  kestane ağaçları dikkat çeker.

Lavanta Kokulu Köy l Kuyucak

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü Lavanta bahçeleri ile ünlü. Özellikle haziran ayından başlayıp ağustos sonuna kadar mis gibi kokan bir lavanta kokusu yayılır köye ve çevresine. Köyün ismi son zamanlarda “Lavanta Kokulu Köy” olarak söylenmeye başlanmış bile.

Lavanta balı, lavanta sabunu, lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta suyu, lavanta kurusu Kuyucak köyü ziyaretinizde alabileceğiniz çok özel ürünler.

Gölcük Krater Gölü

Isparta ve çevresinde çok sayıda göl bulunur. Bunlardan en popülerlerinden biri de Gölcük Krater gölüdür. Sönmüş yanardağ gölü olan Gölcük’ün etrafında piknik yapabilirsiniz.

Antiocheia Antik Kenti

 

Isparta'nın Yalvaç ilçesine  bir kilometre uzaklıkta bulunan antik kent, Antiocheia tarafından  (M.Ö. 281 – 261) kurulmuştur. Pisidia bölgesinin başkenti olan Antiocheia Antik Kenti, tiyatrosuyla,  su kemerleriyle ve diğer tüm kalıntılarıyla büyük bir kültürel miras.

Yalvaç Müzesi’nde sergilenen ve üzerinde gladyatör resimlerinin bulunduğu kabartmalardan burada bulunan tiyatronun gladyatör müsabakaları yapılan bir alan olduğu tahmin edilmektedir. Cardo Maximus Caddesi'yle, surlarıyla, batı kapısının heybetiyle hafızalarda yer edinen Antiocheia Antik Kenti gelip ziyaret edenleri büyülüyor.

St. Paul Yürüyüş Yolu

Antik yürüyüş yollarının önemli rotalarından biri de St. Paul Yürüyüş yoludur. Antalya Perge’den başlayıp Antiocheia Antik kentinde son bulmaktadır. 450 km’yi bulan bu yol Türkiye’nin en büyük 2. yürüyüş yolu olma özelliği taşıyor.

Firdevs Bey Bedesteni

Isparta Valisi Firdevs Bey tarafından Mimar Sinan Camisi'ne gelir sağlamak amacıyla 1561 yılında yaptırılmıştır.

Kızıldağ Milli Parkı

Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinin sınırları içinde bulunan milli park; Türkiye'de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek bölgedir.

Karaçam, sedir, meşe ve ardıç ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu alan 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli Parkta piknik yapabilir ve dilerseniz çadır kurup kamp yapabilirsiniz.

Milli Parkta konaklama için farklı altarnatifler vardır. Oksijeni bol olduğu için solunum yetmezliği hastalarının burada iyileştiği bilinmektedir.  Kızıldağ Milli Parkı'nın kapsadığı alan içersinde ayrıca Pınargözü Mağarası bulunmaktadır.

Kovada Gölü Milli Parkı

kovada golu milli parki isparta

Göller yöresinin en önemli şehirlerinden birisi olan  Isparta'da bulunan Kovada Gölü Milli Parkı; gölün yanında endemik bitki örtüsü ile dikkat çekmektedir.

Kovada Gölü Milli Parkı;  fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü ve kampçılık gibi farklı aktivitelere uygun bir yaşam alanıdır.

Kubad Abad Sarayı

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde yer alan Kubad Abad Sarayı, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından yazlık saray olarak inşa edilmiştir. Bu sarayın özellikle çinileri gerçekten görülmeye değerdir.

Eğirdir Gölü  ve Kalesi

İsparta sınırları içindeki Eğirdir Gölü'nün manzarası yılın her mevsimi bir başkadır. Genelde cam göbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında "Yedi renkli  göl" olarak anılır.

Ayakta kalmayı başarmış Eğirdir kalesinin M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Atabey Ertokuş Medresesi

Isparta'nın Atabey ilçesinde bulunan Ertokuş Medresesi, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Alaaddin Keykubat döneminde yapılan medresenin banisi Selçuklu kumutanlarından Mübarizeddin Ertokuş'tur.

1224 yılında yapılan medresenin özellikle taş mihrabı Selçuklu eserlerinin en nadir örneklerinden biridir. 

 Yazılı Kanyon

Yazılı Kanyon, Sütçüler ilçesinin içerisinde yer alır.  Kısmen bu kaya parçalanmış olsa da duvarlardaki asılı panoda şiirin tam halini görebilirsiniz. Burası Hristiyanlar için de önemli bir merkezdir.

Bu yazılar İlginizi Çekebilir

>>>>  Akdeniz Bölgesi Milli Parkları

>>>>  Antalya Gezilecek Yerler

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları  İçin TIKLAYIN!

      

 

(2888 kez okundu )

Isparta Resimler

Isparta Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş