Anadolu Coğrafyası

Türkiye'nin 15 Turistik Köyü

Türkiye'nin 15 Turistik Köyü

Türkiye'nin 15 Turistik Köyü

Türkiye’nin gezilip görülecek en güzel köyleri hangileridir? Nerede ve özellikleri nelerdir? 

Türkiye bir baştan bir başa köy zengini…Tam 1268 köyü var. Her birinin kendine has ismi, görüntüsü ve yapısı dikkat çeker. Bazıları deniz kıyısında bazıları İç Anadolu’nun uçsuz bucaksız ovalarının ortasında, kimileri de yemyeşil Karadeniz yaylalarında… Tarihi özellikleri, havası, manzarası, dinginliği, tertemiz havası ve insanın içine ferahlık veren Türkiye'nin en güzel köylerinden  bir seçki oluştururken doğrusu zorlandık. 

Türkiye'nin En Güzel Köyleri

Kalabalık kent hayatından ve çalışmaktan sıkıldığımızda aklımıza geliverir çocukluğumuzun geçtiği köylerimiz… Bazılarımız denize nazır, kafa dinleyebileceği bir köy yaşamı hayali kurar yıllarca. Sizin için seçtiğimiz Türkiye'nin güzelliği ile ünlü, adından sıkça söz ettiren  bu köye gidip yerleşsem diyebileceğiniz 15 köyü listeledik.

Sizlere iyi bir yaşam ve keyifli gezintiler dileriz.

Türkiye'nin Etkileyici Turistik Köyleri

1. Cumalıkızık 

Bursa'ya 10 km. uzaklıktaki Cumalıkızık, adeta tarihi bir film platosu gibi... 700 yıllık geçmişi olan köy ve çevresi UNESCO medeniyet mirası içeresinde yer alıyor.

Burası Orhan Gazi'nin Bursa'yı fethetmeden önce kurdurduğu  köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evler, sokaklar, çeşmeler ve insanlarıyla görülup gezilmeğe  değer  nitelikte.

Bursa Nerede Kalınır? Bursa Otel Fırsatları İçin TIKLAYIN!!!

2. Birgi

Ege Bölgesi’nin geleneksel yaşamının en iyi gözlemlendiği yerlerden  biridir Birgi… İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir mahalle olan Birgi,  Bozdağlar’ın yamaçlarında yemyeşil bir doku içinde yitik bir hazine gibi geçmişine göz kırpıyor.

Kiremitli, ahşap pencereli alaturka evleriyle Osmanlı izlerini taşıyan konaklarıyla görenlerde hayranlık uyandırıyor. Tarih boyunca üzerinde yaşamış uygarlıklardan izler taşıyan Birgi  bir açık hava müzesi gbi sanki.

3. Alaçatı

Dünyanın en iyi rüzgar alan bölgelerinden biri olan Alaçatı, yılın her dönemi sörf sporuna uygun bir özelliğe sahip.. 

Türkiye’nin gezilip görülecek en etkileyici köyleri arasında yer alan Alaçatı doğal güzellikleri, farklı lezzetleri, butik pansiyonları ve birbirinden güzel sokakları ile  İzmirin önemli bir tatil adreslerinden birisi...

4. Türkiye'nin En Güzel Köylerinden Biri: Yörük Köyü

Eski Osmanlı evleriyle ünlü Yörük Köyü, Safranbolu şehir merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunmakta ve Türkiye’nin en güzel köylerinden birisi olma ayrıcalığını yaşamaktadır.  Köy, göçer durumda olan Yörük'lerin 15. ve 16. yüzyıllarda bölgeye yerleştirilmesiyle oluşturulmuş.

140 haneden oluşan Yörük Köyü yüzyıllık ahşap evleriyle hala bozulmamış bir yapıya sahip. Köy 1997 yılından beri kentsel sit alanı  olarak korunuyor.

safranbolu

Safranbolu’nun yıllardır değişmeyen yüzünün bir benzerini bu köyde görüyorsunuz. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde yoğun ziyaretçi alan köy Türkiye'nin en güzel köylerinden birisi olma ayrıcalığını yaşıyor.

5. Macahel

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı altı ayrı köyden oluşuyor Macahel. Camili ismiyle de  biliniyor. Macahel, özellikle doğa âşıkları için fazlasıyla özel bir rota.

El değmemiş bir doğaya sahip olmasının sebebi ise bölgeye ulaşımın oldukça zor olması. Kar bir kere Macahel'in toprağına değdi mi, uzun süre yerden kalkmıyor. Macahel'de bulunan Karçal Dağları, Türkiye ile Gürcistan arasında doğal bir sınır oluşturmuş durumda.

6. Trilye 

Bursa'nın tarih kokan köşelerinden biri olan Trilye; Mudanya ilçesine  11 km uzaklıkta. Köy “Zeytinbağı”  olarak da adlandırılıyor. Tirilye takvim yapraklarının düşmeyi unuttuğu, saatin durduğu yer gibi adeta  Evleri, dar sokakları görülmeye değer nitelikte.

Evler genellikle ahşap ve kerpiçten yapılmıştır ve geneli üç katlı olarak inşa edilmiştir. Evler Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır.

7. Gölyazı

Gölyazı, Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Uluabat Gölü'nün kıyısında şirin bir balıkçı köyü....Eşine az rastlanır bir güzellikte olmasına rağmen Gölyazı, yeterince keşfedilmemiş gúzellikte...

Gölyazı'da eşsiz bir manzara  ve koruma altına alınmış tarihi evleri dikkat çekiyor. Bakıldığında, köprü ile bağlanmış iki ada görünüme sahip ancak aracınızla tüm köyü 5 dakikada turlayabilirsiniz. Yani o kadar küçük bir köy.

Gölyazı'na adım atar atmaz, “Ağlayan Çınar Ağacı”nı duyarsınız şüphesiz. Bir çay bahçesinin ortasında, yere paralel yatmış dev bir çınar ağacının sürpriziyle karşılaşırsınız.

8. Kaleköy

Antalya'nın Demre ilçesinde, Üçağız Köyü'nde yer alan Kaleköy. Muhteşem doğası, Likya medeniyetinden miras kalan lahitleri, Caretta carettaları,  ve Simena Kalesi ile dikkat çekmektedir. Taş merdivenlerle çıkacağınız kalenin manzarası görülmeğe değer özellikte.

9. Şirince

İzmir'in Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle ünlü eski bir Rum köyü Şirince... Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisinin özelliklerini yansıtıyor.

İzmir Nerede Kalınır? İzmir Otle Rezervasyon İçin TIKLAYIN!!!

10. Kalafat - Gideros 

Kastamonu'nun Cide ilçesi sınırları içinde bulunan Kalafat - Gideros Köyü Karadeniz’in en güzel koylarından birisine ev sahipliği yapıyor. Doğal güzelliği büyüleyicidir. Cide’in 12km. batısında bulunan Kitoros(Gideros) kapalı bir liman alanıdır ve Ortaçağda Cenevizlilerden kalma bir kalenin izlerini taşımaktadır.

Gideros’ta 6-7 ailenin yaşadığı birkaç ev, ticari birkaç işletme ve 19.yüzyılın sonlarında yaptırılmış tarihi bir camii vardır. Özellikle yaz aylarında büyük bir ilgi gören Gideros, Batı Karadeniz gezilerinin en önemli rotaları arasında yer alıyor.

11. Uçhisar

Kapadokya’nın en yüksek tepesine kurulu olan kalesi, kaya oyma evleri, otel ve restoranları ile Kapadokya’da son yılların en gözde yerlerinden birisi Uçhisar…Nevşehir merkez ilçeye bağlı bir belde olan Uçhisar, Roma ve Bizans döneminde önemli bir savunma noktası olarak yapılan Uçhisar Kalesi’nin bugünkü çevresinde görülen bir çok yapı, Roma döneminden kalma mezarlardan oluşuyor.

Kalenin iç kısımlarında ise birbiri ile bağlantısı olan çok sayıda tünel ve bölümler mevcut. Kalenin zirvesine ulaşım, dış kesimdeki merdivenler sayesinde yapılabiliyor ancak tepeye çıktığınızda sizi inanılmaz bir manzara bekliyor.

Panoramik bir seyir noktası olan Uçhisar Kalesi’nden tüm Kapadokya bölgesini, bölgedeki birçok vadiyi, Hasan ve Erciyes Dağları’nı izlemek mümkün. Uçhisar Kalesi, özellikle gün batımının yaklaştığı saatlerde ziyaretçi akınına uğruyor.

Nevşehir Nerede Kalınır? Otel Rezervasyon İçin TIKLAYIN

12. Uzungöl

uzungöl

Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçekler, yayla serinliği... Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün.  Uzungöl, dağların arasında saklanmış bir rota. Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırlarındaki Uzungöl, yılın her dönemi yağış alan bir bölge.

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından akın akın bu muhteşem doğa harikasını görmeye gelen turistler Uzungöl'ün leziz alabalıklarından tadıp, etrafta bulunan tesislerde konaklayıp tabiatla başbaşa kalıyorlar. Doğa içinde göl manzaralı yemyeşil muhteşem bir ortam sizi bekliyor. 

Trabzon Tanıtım Videosu için TIKLAYIN

13. Güzelcehisar  

bartın güzelcehisar lav sütunları

Bartın’a 17 km uzaklıktaki Güzelcehisar Köyü; 80 milyon yıllık lav sütunlarıyla dikkat çekmektedir. Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia'da, Türkiye'de ise sadece Bartın'da bulunan lav sütunları turizme kazandırılması üzerine büyük bir ilgi gördü. 

14. Selimiye

selimiye koyu

Türkiye’nin Ege Bölgesi'nde bulunan Muğla’nın en gözde ilçelerinden biri olan Marmaris’in içinde yer alan Selimiye, merkeze yaklaşık 45 kilometre mesafede bulunuyor.

Muhteşem bir doğal güzelliğe ve denize sahip olan  köyde tatil yapmak isteyen tatil severlerin elbette  çok farklı seçenekleri var. Ulaşım sorunu olmayan köy bölgenin son zamanlarda en çok ilgi gören yerleşim alanları arasında yer alıyor. 

15. Adatepe

adatepe

Balıkesir'de Kazdağları Milli Parkı içinde bulunan köy, 1980 yıllardan sonra büyük bir ilgi gördü. Köy Marmara ve Eğe'nin cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Dışardan gelip köye yerleşen çok sayıda aile var.

Rumlar ve Türkler'in uzun asırlar birlikte yaşadıkları köy Türkiye'nin en etkileyici köylerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Çok kolay bir ulaşıma  sahip kõy sakinleri oldukça şanslı görünúyorlar.

Lavanta Kokulu Köy l Kuyucak

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü Lavanta bahçeleri ile ünlü. Özellikle haziran ayından başlayıp ağustos sonuna kadar mis gibi kokan bir lavanta kokusu yayılır köye ve çevresine. Köyün ismi son zamanlarda “Lavanta Kokulu Köy” olarak söylenmeye başlanmış bile.

Lavanta balı, lavanta sabunu, lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta suyu, lavanta kurusu Kuyucak köyü ziyaretinizde alabileceğiniz çok özel ürünler.

 

ÖNERİLEN İÇERİKLER

>>>> Türkiye UNESCO Miras Listesi

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>> Karadeniz'i Geziyorum

 

 ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

    

ÖNERİLEN İÇERİKLER

>>>> Türkiye UNESCO Miras Listesi

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>>  Türkiye'nin Şelaleleri

 ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

    

0 Yorum

Yorum Yap