Bartın'da Gezilecek Yerler

Bartın / Bartın

Bartın'da Gezilecek Yerler

Amasra

Bartın'da turizmin lokomotifi hiç şüphesiz Amasra ilçesidir. Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinin etkilerinin görüldüğü şehir,  Karadeniz'in en büyüleyici yerleşkelerinden birisi...

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Amasra, çok sayıda turistik tesise sahip. Yemyeşil doğası, denizi, plajları, yemekleri ve tarihiyle Amasra size farklı bir ortam sunacak...

Bartında Nerede Kalınır?

Bartın Otel Fırsatlarını Görmek İçin TIKLAYIN!!!

Amasra Müzesi

Amasra ilçe merkezinde bulunan müze, 1982 yılından bugüne hizmete açıktır. Müze içersinde arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği  4 adet sergi salonu bulunmaktadır. Bu salonlarda Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserler vardır.

Müzenin bahçesinde ise Bartın tarihine ışık tutan diğer eserler sergilenmektedir.

Amasra Nerede Kalınır?

Amasra Otelleri İçin Tıklayın!

Amasra Kalesi

Roma İmparatorluğu devrinde inşa edilen kale; Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçirilerek kullanılmıştır.

Boztepe'deki Sormagir Kalesi ve Amasra'daki Zindan Kaleleri iki ana kütleden oluşmaktadır. Roma İmparatorlu'ndan kalma "Kemere" denilen bir köprüyle  kaleler birbirine bağlanmıştır.

amasranın kale

Kuzey ve kuzeybatı tarafı yar olduğundan sur yapılmadığı görülmektedir. Amasra Kalesi'nin surlarının bir kısmı günümüze gelemiştir. Adanın en yüksek yerinde denizciler için yapılmış bir fener bulunmaktadır.

Kale içersinde Cenevizliler tarafından kullanılan kilise, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilince 1460 yılında fetih camiine dönüştürülmüştür. Günümüzde Fatih Camisi olarak ibadete açıktır.

Küre Dağları Milli Parkı

Batı Karadeniz Bölgesi’nde  Bartın ve Kastamonu il sınırları içinde yer alan park alanı içersinde Valla  ve Çatak Kanyonları, Ilgarini Mağarası, Ilıca Şelalesi gibi çok sayıda doğal güzellik bulunmaktadır.

Küre Dağları Milli Park'ı ülkemizin doğal değerlerinin fazla tahrip görmediği alanlardan biridir. İyi bir orman örtüsü ve otsu floraya sahiptir.

Orta Camii

Bartın şehir merkezinde yer alan camii, Bosna Valisi İbrahim Paşa tarafından 19.yüzyılda yaptırılmıştır. Halk arasında "İbrahimpaşa Camii"olarak da bilinen  yapı kare planlı, tek kubbelidir. Altında 11 adet dükkân bulunmaktadır.

Şadırvan Camii

1905 yılında yapılan tarihi camii dikdörtgen planlı olup, inşasında kesme ve moloz taşla birllikte tuğla kullanılmıştır. 2014 yılında yeniden restore edilen camii  şehrin merkezi camiilerinden birisidir. Halk tarafından "Aşağı Camii" olarak da adlandırılır.

Yalı Mevkii

Bartın Yalı Mevki Sevgi Parkı

Bartın Irmağı’nın yanı başından geçen cadde  üzerinde bulunan; kafeler, restoranlar, fırınlar, çay bahçeleri, oyun parkları ve eğlence mekanlarının yoğun bir şekilde bulunduğu alandır.

Kentte yerli halkın yanında turistlerin de gezip dolaştığı en işlek cadde olup, dilerseniz siz de ırmak üzerinde bulunan kayıklarla da nehir turu yapabilirsiniz.

Gazhane Kültür Parkı

Bartın'da kültür ve sanat organizasyonlarının yapıldığı park alanında çay içme mekanları, amfi tiyatro sahnesi gibi birçok etkinlik alanları göze çarpmaktadır.

Galla Bazarı

bartın galla pazarı

Bartınlı kadınların bahçe ve bostanlarında büyük bir özenle  yetiştirdikleri sebze ve meyveleri sattıkları  pazar yeri böyle tanımlanmakta.  Pazarın adı olan Galla “Karılar”dan türetilmiştir.  Bartın'ın en eski  alışveriş mekanlarından olan “Galla Bazarı”, salı ve cuma günleri kurulmakta.

İnkumu  Plajı

Bartın'ın gezilecek yerleri arasında özellikle yaz döneminde en aktif yerlerden birisi de şehir merkezine 14 km mesafede bulunan sahil kasabası İnkumu'dur. Tertemiz havasının yanısıra güzel plajıyla misafirlerini karşılayan İnkumu,  özellikle yaz aylarında yoğun bir ilgi görmektedir.

Kalabalıktan kaçmak, denizde serinlemek ve doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için biçilmiş  ideal bir yer olan İnkumu Plajı, her yıl, yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Güzelcehisar  Lav Sütunları

bartın güzelcehisar lav sütunları

Bartın’a 17 km uzaklıktaki Güzelcehisar; 80 milyon yıllık lav sütunlarıyla dikkat çekmektedir. Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia'da, Türkiye'de ise sadece Bartın'da bulunan lav sütunları turizme kazandırılması üzerine büyük bir ilgi gördü. 

Bartın Çayı

Kente ismini veren çay, şehir merkezinden sonra 15 km akarak boğaz mevkisinde Karadeniz’e ulaşır. Bartın Irmağı; üzerinde 500 tonluk gemilerle Karadeniz’den kente kadar ulaşım yapılabilen ülkemizin tek akarsuyudur.

Nehir üzerinde yapacağınız kayık gezintisi Bartın gezinizi daha anlamlı hale dönüştürecektir.

Göldere Şelalesi

Bartın’ın Kurucaşile ilçesi sınırları içerisinde bulunan küçük şelale, seyretmeye doyamayacağınız manzarası, yeşillikler arasında ve su sesleri arasında huzur bulabileceğiniz mükemmel bir dinlenme mekanı.

Şelale, yeşillikler arasında bulunan bir vadi içerisinde yer almaktadır.

Amasra Fatih Cami

9.yüzyılda Bizanslılar tarafında yaptırılan kilise, Amasra’nın fethi sırasında buraya gelen Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 tarihinde camiye çevirtilmiştir.

İlk cuma namazını Fatih Sultan Mehmet kılıcıyla burada kıldırır. Görülmeye değer mimari bir yapısı olan camii, günümüzde "Fatih Camii" olarak adlandırılmaktadır.

Geleneksel olarak cuma ve bayram namazları kılıçla kıldırılmaktadır.

Amasra Ağlayan Ağaç

Amasra Boztepe’de bulunan selvi ağacı denizden  aldığı nemi yılda 3- 5 defa İlkbaharda nisan ve mayıs aylarında bırakır.

Ağacın  ağlaması damlama ve çiseleme şeklinde gerçekleşir. Amasra’nın doyumsuz manzarasını seyredebileceğiniz Boztepede müthiş bir manzara eşliğinde karşıda bulunan tavşan adasını görebilirsiniz.

anadoluyugeziyorum.com

Şehri kuşbakışı temaşa ederken, çay bahçesinde dinlenip çaylarınızı yudumalayabilirsiniz.

Amasra Çekiciler Çarşısı

Geçmişi 17.yüzyıla kadar uzanan çarşı, Amasra'nın en hareketli çarşısıdır. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin gezdiği tarihi çarşı yöresel ürünleriye dikkat çekmektedir.

Çekiciler Sokağında özellikle ıhlamur, şimşir, dişbudak, ceviz, kiraz ve kızılağaç gibi ağaçlar kullanılarak yapılan ahşap işleme ürünler,  Amasralı zanaatkarlar tarafından yapılmakta ve burada satışa sunulmaktadır.

Direkli Kaya

Bartın’ın Amasra ilçesinde küçük liman semtinde   bulunan  yapı  7 m. uzunluğunda  olup  Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir.Kayanın içine oyuyarak yapılan havuzun, Kraliçe Amastrist tarafından kullanıldığına inanılmaktadır.

Eskiden Liman olarak kullanıldığı bilinen alanda ayna zamanda kayaya oyulmuş basamaklar ile mermerden küçük bir iskele dikkat çekmektedir.

Gürcüoluk Mağarası

Amasra’ya 12 km uzaklıkta bulunan bu mağara Makaracı Köyü’nün Göller yazı mevkiindedir. Yaklaşık 169 m uzunluğunda bulunan bu mağara içeri girer girmez sizi farklı bir dünya karşılamaktadır.

Gürcüoluk mağarası yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağaradır. Mağara  İçinde bulunan gri, krem ve bej  sarkıt ve dikitler insanı büyülemektedir.

Amasra Plajı

İlçenin kuzeyinde bulunan plaj  özellikle yaz mevsiminde büyük bir ilgi görmektedir. Zengin kültürü ve köklü geçmişi ile bilinen  Amasya  doğal güzellikleri ve plajlarıyla da görülmeğe değer nitelikte.

Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra’ya 4 km uzaklıkta bulunan antik yol üzerindeki kuş kayasında  kayaya oyulmuş kartal ve Roma askerinin heykeli bulunmaktadır.

Amasra'ya geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bir mekandır dünyada eşi benzeri olmayan Kuşkayası yol anıtı  ilginç bir gezi rotası.

Ulukaya Şelalesi

 

Bartın’ın Ulus ilçesine  17 km uzaklıkta  bulunan şelale 10 metre genişliğinde bir kaya içinde çıkar ve 20 metre yükseklikten yere dökülmektedir.

Şelalenin döküldüğü yerde 30-40 metre genişliğinde bir gölet oluşmuştur. Ulukaya Kanyonu'nun uzunluğu yaklaşık 1 km. yüksekliği 35 mt.’dir.

Hz. Ebu Derda Türbesi

Bartın Hz. Ebu Derda Türbesi

Bartın kent merkezinde bulunan türbe; Hz. Muhammed'in sancaktarı, Ebu Derda Hazretleri adına makam olarak inşa edilmiştir.

Şehir halkının ve  misafirlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan birisi  olan türbe; inanç turizmi açısından önemli  bir yere sahiptir. Türbenin yakınında bir camii ve kavşak suyunun aktığı çeşme bulunuyor. Kavşak suyu, Bartın halkının yıllardır güvenle içtiği bir su.

Kemal Samancıoğlu Etnoğrafya Müzesi

Kemal Samancıoğlu Etnoğrafya Müzesi

Bartın  belediye başkanlarından Kemal Samancıoğlu’nun doğup yaşadığı tarihi konak, günümüzde etnografya müzesi olarak hizmet vermekte.  Müzede Kemal Samancıoğlu’nun eşyalarının yanı sıra Bartın yöresine ait çok sayıda etnografik eser sergilenmekte.

Tarihi Bartın evlerinin özelliklerini taşıyan yapı ve içindeki birbirinden kıymetli eserler gezinizi daha da zenginleştiricek özellikte...

Balamba Tabiat Parkı

Balamba Tabiat Parkı bartın

Bartın – Karabük yolu üzerinde bulunan Balamba Tabiat Parkı; Bartın'ın en önemli piknik ve mesire alanları arasında yer almaktadır. Tabiat parkına şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleriyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ulu Yayla

Ulus İlçesine 27 km uzaklıkta bulunan yayla havası, suyu ve yeşilliği ile insanı büyüler. Yaylada kuş sesleri eşliğinde yeşillikler içinde  rengârenk çiçekleri ve doğal güzellikleri  görüp dinlenebilirsiniz.

Her yaz mevsiminde Ağustos ayı içerisinde yayla şenlikleri yapılmakta olan alan Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır.

Çakraz Plajı

Amasra - Kurucaşile karayolunun 18. km. mesafedeki Çakraz; doğal güzellikleri, temiz kumları ve sakin sularıyla turistler için önemli gezi ve dinlenme rotasıdır.

Şirin bir tatil kasabası olan Çakraz, yörenin cazibe merkezlerinden birisi.

ÖNERİLEN İÇERİKLER

*** Safranbolu'da Yemek Yenilecek Yerler

*** Kastamonu Yemek Yenilecek Yerler

*** Amasya Yemek Yenecek Yerler

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları

      

(25689 kez okundu )

Bartın Resimler

Bartın Videolar

Kum Butik Otel

Işıkaltın Otel

Daimond Hotel

Bartın'da Nerede Kalınır? Bartın Otelleri

Türkan Hanımın Yeri

Küre Dağları Milli Parkı

henüz Sektor eklenmemiş