Yol Güzergâhı

Ege Bölgesi'nin Milli Parkları

Ege Bölgesi'nin Milli Parkları

Ege Bölgesi'nin Milli Parkları

Ege  Bölgesi Milli Parkları hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli parklar hangi illerde yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? gibi merak ettiğiniz pek çok  sorunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Milli Park Nedir?

Marmara Bölgesi Milli Parkları, Türkiye'nin en önemli doğal ve tarihi güzellikleri arasında yer almakta olup, her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Göller, mağaralar, savaş alanları, antik kentler, kanyonlar, plajlar, sahiller gibi doğal güzelliklerinin yanında tarihi kültürel zenginlikleriyle en çok ilgi gören lokasyonlar arasında yer alan  milli parklar büyüleyici ortamıyla ziyaretçilerini etkilemektedir.

Ege Milli Parkları, Dört Mevsim Cazibe Kaynağı!

Ege sahillerinin en önemli  tatil ve eğlence mekanı olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, yeşil ve mavinin birbiriyle buluştuğu, tarihle coğrafyanın bütün ihtişamıyla kendisini gösterdiği Türkiye'nin tartışmasız en çok ilgi gören  mekanları arasında yer almaktadır. Afyonkarahisar Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Manisa Spil Dağı Milli Parkı, Denizli Honaz Dağı Milli Parkı, Marmaris  Mili Parkı doğal güzellikleri ve tarihsel zenginlikleriyle bölgenin en çok turist çeken mekanları arasında yer almaktadır. 

ege milli parkları

Peki milli park nedir? Bilimsel ve estetik bakımından, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.

2020  yılı itibariyle Türkiye'de 45 milli park bulunmakta olup bunların 5 tanesi Ege Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır.

Ege Bölgesi Milli  Parkları Listesi

Ege'de  bulunan milli parklar hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli Parklar hangi kentlerimizde yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? Sorularının cevabını  bulabileceksiniz. Haydi şimdi milli parkları yakından tanıma zamanı geldi!!!

Başkomutan Milli Parkı / Afyonkarahisar - Kütahya

başkomutan milli parkı

Türk tarihinin önemi bir savaşına tanıklık eden bölgede; Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanlarıyla birlikte çok sayıda şehitlik ve anıt bulunmaktadır.

26 Ağustos 1922 yılında Başkomutan Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Yunanlılara karşı yapılan büyük taarruzun yaşandığı Kocatepe ve Afyon yöresinde elde edilen zafer sonucunda geri aldığımız toprakların bir kısmı  günümüzde “Başkomutanlık Milli Parkı” olarak koruma altına alınmıştır. Gezinize; Cumhuriyet Şehitleri Anıtı’nı ve Anıtkaya Şehitliği’ni de eklemeyi unutmayın.

Afyonkarahisar gezilecek yerlere buradan ulaşabilirsniz!

Spil Dağı Milli Parkı l Manisa

spil dağı milli parkı

1968 yılından beri milli park ilan edilen dağın çevresinde derin vâdiler ve bunların içinde dere yatakları bulunmaktadır. Dağın bitki örtüsü ormanlıktır.

Manisa lâlesi gibi endemik türler de dahil olmak üzere, zengin bir floraya sahiptir. Ünlü yılkı atlarının  yanı sıra, diğer birçok yaban hayvanı türleri de mevcuttur.

Dilek Yarımadası Milli Parkı / Aydın

dilek yarımadası

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta olup maviyle yeşilin buluştuğu  önemli gezi rotalarından birisidir.  1966 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir.

Sahil kesimi boyunca uzanan Dilek Yarımadası  Milli Parkı, muhteşem  deniz manzarasıyla gelen misafirlere görsel şölen sunar. Çok sayıda hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan park, ziyaretçilerine unutamayacakları anlar yaşatır.

>>> Aydın Gezilecek Yerler

Honaz Dağı Milli Parkı l  Denizli

honaz dağı milli parkı

Denizli il sınırları içinde yer alan Honaz Dağı Milli Parkı,  2528 metrelik zirvesiyle Ege Bölgesi'nin en yüksek noktasında yer almaktadır.  Honaz Dağı  ve çevresinde şekillenen milli park,  çoğunluğu kızılçam, karaçam ve ardıçtan oluşan gür bir bitki örtüsüne sahiptir.

Frigya Uygarlığı'nın önemli merkezlerinden biri olan Colossae Antik Kenti, Honaz Dağı Milli Park alanı içerisinde yer almaktadır. Buralarda özellikle Frikyalılardan kalma kaya mezarları dikkat çekicidir.

Marmaris Milli Parkı  l Muğla

marmaris milli parkı

Akdeniz ve Ege kıyılarının birbiriyle kesiştiği alanda yer alan bir milli park, Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Akdeniz iklimi ve bitki örtüsünün özelliklerini taşıyan milli park alanı içerisinde farklı uygarlıkların bıraktığı çok önemli tarihi miraslarda yer almaktadır.

Marmaris Milli Parkı'nda; Marmaris Kalesi, Amos Harabeleri, Phsykos Antik Kenti, öncelikle görülmeye değer nitelikteki tarihi eserler arasında yer almaktadır. Kıyı bölümlerinde yoğun olarak rastlanan Sığla Ağaçları milli parkla özdeşleşmiş endemik bitki türüdür.

Önerilen Yazılar

>>>>> Türkiyenin Milli Parkları

>>>>>  Muğla Gezilecek Yerler

>>>>> Türkiye'nin En Büyük Gölleri

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap