Turlar ve Geziler

Marmara Bölgesi'nin Milli Parkları

Marmara Bölgesi'nin Milli Parkları

Marmara Bölgesi'nin Milli Parkları

Marmara Bölgesi sınırları içinde bulunan milli parklar hangileridir? Marmara milli parkları nerede ve özellikleri nelerdir?gibi  merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Milli Park Nedir?

Türkiye'nin en önemli doğal ve tarihi güzellikleri arasında yer alan milli parklar, her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Göller, mağaralar, longozlar, antik kentler, kanyonlar, plajlar, sahiller gibi doğal güzelliklerinin yanında tarihi kültürel zenginlikleriyle en çok ilgi gören lokasyonlar büyüleyici ortamıyla ziyaretçilerini etkilemektedir.

Marmara Milli Parkları, Dört Mevsim Cazibe Kaynağı!

 marmara milli parklari anadoluyugeziyorum.com

Kış sporlarının, kayak ve eğlencenin Türkiye'de tartışmasız lideri Bursa Uludağ Milli Parkı, burada bulunmaktadır. Çanakkale'de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ve Troya Antik Kenti, Balıkesi Manyas Kuş Cenneti ve Kazdağlar Mili Parkları doğal güzellikleri ve tarihsel zenginlikleriyle bölgenin en çok turist çeken mekanları arasında yer almaktadır. Trakya'da yer alan  Edirne Gala Gölü Milli Parkı ve Kırklareli'de bulunan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkları büyüleyici ortamlarıyla ziyaretçileri etkilemektedirler.

Peki milli park nedir? Bilimsel ve estetik bakımından, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.

2020  yılı itibariyle Türkiye'de 45 milli park bulunmakta olup bunların 7 tanesi  Marmara Bölgesi'nin sınırları içinde yer almaktadır.

Marmara Bölgesi Milli  Parkları Listesi

Marmara'da  bulunan milli parklar hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli Parklar hangi kentlerimizde yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? Sorularının cevabını bulabileceksiniz. Haydi şimdi milli parkları yakından tanıma zamanı geldi!!!

Kazdağları Milli Parkı l Balıkesir

kaz dağları milli parkı

1993 yılında milli park ilan edilen saha, Ayvacık, Bayramiç ve Yenice ilçelerini kapsar. Antik çağda “İda Dağı” olarak bilinen farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Kazdağları, mitolojiye göre ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir.

Afrodit'in bu yarışmada güzellik tescili alan bir tanrıça olduğu bilinmektedir. Zengin su kaynaklarıyla ve termal kaynak sularıyla ünlü olan dağ  yemyeşil tabiatıyla da gezilip görülmeğe değer...  Kazdağları'nın haritada yerini görmek için Tıklayın 

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı l Balıkesir

1959 yılında koruma altına alınan bölge, Bandırma’ya 19 kilometre uzaklıkta bulunmakta. Balıkesir'in denizine, güneşine, doğal güzelliklerine eklenen bir sayfadır kuş cenneti... Meşe, palamut, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur, zeytin ağaçları yanı sıra doğaya ayrı bir canlılık katan kuşlar  ve hayvan türleri bulunur.

"Kuş Gölü" olarak bilinen Manyas Gölünün yüzölçümü 162 km2'dir. Balıkesir'deki Kocaçay, gölü besleyen en önemli akarsudur. Hem gezecek hem de eğleneceksiniz. Göle karşı çektirdiğiniz fotoğraflara baktıkça burada geçen zamanınızı tatlı  bir hatıra olarak hep hatırlayacaksınız.

Uludağ Milli Parkı l Bursa

uludag milli parki

Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. 1961 yılında 13000 hektarlık bölümü milli park olarak tescillenmiş.

Açık havada İstanbul, Marmara denizi ve yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Türkiye'nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ, yol durumunun uygunluğu, uzun kış mevsiminde kar bulunması ve eşsiz manzaraları sayesinde her yıl yerli-yabancı turist akınına uğrar.

Dört mevsimi ayrı bir güzellik taşısa da  kayak deyince ilk gelen nokta Uludağ’ın çevresinde  çok sayıda otel vardır.

>>>> Türkiye'nin kayak merkezlerini görmek için Tıklayın

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı l Çanakkale

Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası, büyük bir savaş müzesi görünümünde olup burada bulunan şehitlikler, birçok ziyaret mekânı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Türkiye'nin en çok ziyaretçi çeken koruma sahalarından birisidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri bir deha olarak ortaya çıktığı ve Türk milletinin tarihte az görülür büyük bir zafere imza attığı olay Gelibolu Yarımadasında  yaşanmıştır.

Troya Milli Parkı l Çanakkale

Truva Antik Kenti, pek çok farklı milletten turistin ve gezginin ziyaret mekânı olan, önemli kültürel miraslardan biri. Simge haline dönüşmüş Truva Atı ile ilgili efsanevi anlatısıyla zenginleştirilmiş antik kentin kalıntılarının  ardında derin bir tarih yatıyor.

Truva  tarih boyunca çok sayıda şehrin birbiri üstüne kurulduğu bir yerleşim sahasıdır. 1998 tarihinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. 1881 yılından itibaren başlayan kazı çalışmaları günümüzde de devam etmektedir. 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı l Kırklareli

Türkiye'de en iyi korunan longoz ormanlarından biri olan İğneada ormanları Karadeniz kıyılarının en büyük doğal güzelliklerinden birisi... Bitki ve hayvan çeşitliliği açısından oldukça zengin olan İğneada Ormanları, özellikle ilkbahar aylarında sular altında kalıyor ve gezilip görülmeğe değer güzellikte.

Türkiye ve Avrupa ölçeğinde korunabilmiş en önemli subasar (longoz) ormanının yer aldığı İğneada bölgesi, içerdiği farklı ekosistemleriyle yöredeki birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

İğneada ormanları içinde; Mert, Erikli, Hamam Gölü ve Longozu, Pedina ve Saka Gölü Longozu bulunmaktadır.

Gala Gölü Milli Parkı l Edirne

gala golu milli parki anadoluyugeziyorum.com

Trakya'da, Edirne'nin, Enez ve İpsala ilçesi sınırları içerisinde yer alan Pamuklu ve Gala göllerini kapsayan milli park; zengin bir ekosisteme sahiptir.

Trakya'da bulunan iki milli parktan birisi olan Gala Gölü Milli Parkı yerli ve yabancı turistleredn büyük bir ilgi görmektedir.

Aşağıdaki konulara ilgi duyabilirsiniz

>>>> İstanbul Gezi Rehberi

>>>> Marmara'yı Geziyorum

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

      

 

Yorum Yap