Gezi Rehberi

Türkiye'nin Nüfusu En Kalabalık 10 Şehri

Türkiye'nin Nüfusu  En Kalabalık 10 Şehri

Türkiye'nin Nüfusu En Kalabalık 10 Şehri

Türkiye'nin nüfusu en büyük 10 şehri hangileridir? Bu şehirleri ne kadar tanıyoruz? Bu şehirlerin öne çıkan özellikleri neler? Bu gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu paylaşımı mutlaka okumalısınız. Herkesin çok merak ettiği 10 büyük ilimizin sıralı listesi...

Türkiye'nin Nüfusu En kalabalık 10 Kenti

10 . Kocaeli

kocaeli

Türkiye'nin önde gelen sanayi kentlerinden birisi olan Kocaeli, Marmara Bölgesi'nde yer almakta olup 2.033.441 nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 10'ncu ilidir.

Karadeniz'e  ve Marmara Denizi'ne kıyısı olan kentin oldukça gelişmiş sanayi, ticaret, ulaşım, haberleşme ve eğitim altyapısı vardır. Sanayi şehri olmanın yanı başında çok sayıda kültürel, tarihi mirasa sahip kentin doğal güzellikleri gezilip görülmeğe değer nitelikte...

Toplam 12 ilçesi olan kentin, trafik plakası 41'dir. Daha fazlası için Tıklayın

9 . Gaziantep

Güneydoğu Anadolu'nun incisi Gaziantep 2.130.442 nüfusuyla Türkiye'nin 9. kalabalık şehridir. Nefis lezzetli yemekleri, sanayisi, tarımı, ticareti ve  turizm potansiyeli ile her geçen büyüyen ve gelişen bir kent Gaziantep...

Zeugma Antik Kenti, Mozaik Müzesi, Rumkale ve Antep Kalesi'nin yanında çok sayıda gezilip görülecek külterel mirasa ev sahipliği yapan kentin; Şehitkamil, Şahinbey, Oğuzeli, Nizip, Islahiye, Karkamış, Araban, Nurdağı ve  Yavuzeli olmak üzere 9 ilçesi vardır.

Gaziantep detaylı bir arama için Tıklayın

8 . Şanlıurfa

sanliurfa

Peygamberler şehri olarak bilinen Mezopotamya'nın kadim kenti Şanlıurfa; 2.143.020 nüfusuyla Türkiye'nin 8. büyük şehridir. Güneydoğu Bölgesi'nde yer alan kent; tarihi birikimi, doğal güzellikleri, mimari yapısı, kültürürel özellikleri ve kendine has mutfağıyla farkını ortaya koyuyor.

Göbeklitepe, Balıklı Göl, Halil-ür Rahman Camii, Urfa Kalesi, Harran Evleri gibi çok sayıda gezilip görülecek kültürel mirasa sahip Şanlıurfa'nın toplam 13 ilçesi olup trafik plakası 63 'dür. 

Şanlıurfa Gezilecek Yerler  

7 . Adana

adana

Akdeniz Bölgesinde yer alan Adana; 2.263.373 nüfusuyla Türkiye'nin 7. şehridir.

Adana ve Çukurova'ya hayat veren Seyhan ve Ceyhan nehirleri, tarihi ve kültürel eserleri, kebabı, pamuk ve festivalleriyle öne çıkan Adana, Türkiye'nin en önemli tarım, sanayi, eğitim ve turizm kentlerinden birisidir.  Trafik plakası 01 olarak belirlenmiştir.

6 . Konya

konya

Köklü bir geçmişe sahip olan Konya; Türkiye'de toprak büyüklüğü açısından 1. sırada; 2.277.017 nüfusuyla da en kalabalık şehirler arasında 6. sıradan listeye girmiştir. 

Anadolu Selçuklu Devletine uzun asırlar başkentlik yapan Konya'da büyük bir tarihi, kültürel mirasa sahiptir. İnanç turizminin Anadolu'da en büyük çekim merkezlerinden birisi olan kent, dünyaca tanınan büyük mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi'nin her yıl milyonlarca ziyaretçisiyle dolmaktadır. Kendine ait yöresel mutfağının vazgeçilmezi etli ekmektir.

Sanayi, tarım, ticaret, eğitim, kültür ve sanat alanlarında oldukça dinamik olan Konya'nin plakası 42 olup toplam 31 ilçesi vardır.  

5 . Antalya

antalya

Antalya; muhteşem doğal güzellikleri, geçmişin emaneti tarihi zenginlikleri,  mavi bayraklı plajları, gizemli  koyları ve profesyonel ekiplerle hizmet veren binlerce turistik tesisiyle her dönem tercih edilen bir tatil  ve gezi kenti...

2.619.832 nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 5. şehri olan Antalya'nın oldukça gelişmiş sanayi, tarım, ticaret, kültúr  ve sanat hayatı vardır. 19 ilçesi olan Antalya'nın trafik plakası 07 dir.

Antalya Gezi Rehberi için Tıklayın

4 . Bursa

bursa

Türkiye'nin en önemli tarih ve kültür şehirlerinden birisi olan Bursa, Osmanlı Devleti'ne uzun zaman başkentlik yapmıştır. Osmanlı asırlarından kalmış çok büyük bir mirasa sahip Bursa; 2015 yılından itibaren UNESCO medeniyet mirası listesinde yer almaktadır.

Turizmin yanında dinamik bir sanayi, ticaret, ulaşım ve tarım sektörüne sahip Bursa, 3.147.818 nufusuyla Türkiye'nin en kalabalık 4. şehridir. 17 ilçesi olan Bursa'da bulunan Uludağ Kayak Merkezi dünyanın en önemli tatil ve eğlence lokasyonlarından birisidir.

3 . İzmir

izmir

4.425.789 nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 3'ncü kenti olan İzmir; köklü tarihi, ekonomisi, deniz ve kara ticareti, eğitim, kültür, sanat ve turizm  potansiyeliyle her zaman dikkatleri üzerine  çeken bir şehir...

İzmir Ege'nin çekim merkezi olup Çeşme, Alaçatı, Urla, Karaburun, Seferihisar, Foça ve Dikili gibi en güzel tatil yapılabilecek ilçelerinin yanında;  Efes, Bergama, Selçuk gibi muhteşem tarihi mirasa ev sahipliği yapan 39 ilçeye sahiptir.  

2 . Ankara

ankara buyuksehir

1923 yılından günümüze kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentliğini yapan Ankara; 5.747.325 nüfusuyla Türkiye'nin 2. büyük şehridir.

Anadolu'nun ortasında bulunan Ankara; ulaşım, haberleşme, eğitim, kültür ve sanat açısından yaşamaya elverişlidir. Ankara kalesi, Anıtkabir, Hacı Bayramı Veli Camii ve Türbesi, Kocatepe Camii, Kurtulus Savaşı ve Cumhuriyet Muzeleri gibi çok sayıda gezilecek yere ev sahipliği yapan Ankara'nın toplam 25 ilçesi vardır ve plakası 06 dır. 

Ankara Detay İçin Tıklayın

1 . İstanbul

 istanbull

Türkiye'nin 15.907.920 nüfusuyla en kalabalık şehri olan İstanbul; dünyanın da en kalabalık 15 şehri arasında yer alıyor. Türkiye’nin en büyük sanayi, ticaret, eğitim, kültür, sanat ve ulaşım merkezi olmasının yanında yanında tarihi dokusu hem doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistler için hiç modası geçmeyen bir cazibe kaynağı...

Dünyanın en büyük imparatorluklarına uzun asırlar başkentlik yapmış bir şehir olan İstanbul; tam anlamıyla saraylar, camiler, çarşılar, müzeler, parklar, ve daha nice  doğal ve tarihi güzellikleriyle tam bir açık hava müzesi... 

39 ilçesi bulunan İstanbul denizlerin ve kıtaların geçiş noktası olması dolayısıyla tüm dünyanın gözlerini üzerinde bulundurduğu bir şehir olma özelliği taşıyor. Türkiye nüfusunun %18,66 bölümü İstanbul ilinde yaşamaktadır. 

İstanbul Detay İçin Tıklayın! 

Türkiye'de 2023 TUİK verilerine göre nüfusun yüzde 18,71'inin yaşadığı 15.840.900 nüfuslu İstanbul'u 5 milyon 747 bin 325 ile Ankara, 4 milyon 425 bin 789 ile İzmir, 3 milyon 147 bin 818 ile Bursa ve 2 milyon 619 bin 832 ile Antalya izledi. İlk 10  içinde yer alan diğer kentler şunlar: Konya, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kocaeli takip etti.

Aşağıdaki konulara ilgi duyabilirsiniz

>>>> İstanbul Gezi Rehberi

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>> Türkiye'de Gezilecek Yerler

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

      

 

Yorum Yap