Yol Güzergâhı

Akdeniz Bölgesi'nin Milli Parkları

Akdeniz Bölgesi'nin Milli Parkları

Akdeniz Bölgesi'nin Milli Parkları

Akdeniz Bölgesi Milli Parkları hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli parklar hangi illerde yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? gibi merak ettiğiniz pek çok  sorunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Milli Park Nedir?

Akdeniz Bölgesi Milli Parkları, Türkiye'nin en önemli doğal ve tarihi güzellikleri arasında yer almakta olup, her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Göller, mağaralar, lagünler, kanyonlar, plajlar, sahiller gibi doğal güzelliklerinin yanında tarihi kültürel zenginlikleriyle en çok ilgi gören lokasyonlar arasında yer alan  milli parklar büyüleyici ortamıyla ziyaretçilerini etkilemektedir.

Peki milli park nedir? Bilimsel ve estetik bakımından, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.

2022  yılı itibariyle Türkiye'de 46 milli park bulunmakta olup bunların 10 tanesi Akdeniz Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır.

Akdeniz Bölgesi Milli  Parkları Listesi

Akdeniz'de bulunan milli parklar hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli Parklar hangi kentlerimizde yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? sorularının cevabını  bulabileceksiniz.

Türkiye'nin Milli Parklarına buradan ulaşabilirsiniz.

Beydağları Sahil Milli Parkı l Antalya

beydaglari milli parki

Antalya'nın Kemer ilçesi sınırları içinde olan Beydağları Milli Parkı, Gelidonya Burnu'na kadar uzanır. Burada tarihi güzelliklerin bulunmasının yanı sıra, doğal plajlarda yer almaktadır.

1972 yılında koruma altına alınan Beydağları Milli Parkı, özellikle Adrasan Plajı ve Çıralı Plajı ile öne çıkmaktadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı l Antalya

 koprulu kanyon mp

1973’te milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat İlçesi  sınırları içinde yer almaktadır. Antalya’ya 85 km. mesafede bulunan kanyon, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri.

Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanlarından biri. Yaz aylarında çok sayıda kişi burada  rafting yapmakta. Meraklıları için hatırlatalım. Milli parkın yakınlarında Selge Antik Kenti bulunuyor.

Güllük Dağı Termosos Milli Parkı l Antalya

gulluk dagi milli parki

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içerisindeki bulunan Termessos Milli Parkı, tarihi zenginliğinin yanında doğal güzellikleri ile göz dolduruyor. Mecene Kanyonu, büyüleyici görüntüsüyle doğaseverleri etkilemektedir.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Termessos kalıntıları milli park alanı içinde yer almaktadır. Milli park alanında kızılçam ormanları, nesli tükenmekte olan alageyik gibi türler, az rastlanır güzellikteki kamyonlar ve vadiler bulunmaktadır.

 Altınbeşik Mağarası Milli Parkı l Antalya

altinbesik milli parki anadoluyugeziyorum

Akdeniz Bölgesi’ndeki Batı Akdeniz bölümünde konumlanan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Toros Dağları’nın içinde yer alan mağara sistemini ve çevresini kapsamaktadır.

Antalya'nın kuzeyinde bulunan 2500 metre uzunluğunda ki üç katlı mağara, milli parkın ana kaynağını oluşturmaktadır.

Mağara içerisinden geçen su, Beyşehir Gölü ile bağlantılı olarak enteresan bir yapıya sahiptir. Su içinde bulunan mağarada sandal ve kayıkla gezinti yapılabilmektedir.

Saklıkent Milli Parkı l Antalya - Muğla

saklikent milli parki anadoluyugeziyorum

Antalya ile Muğla sınırları içerisinde bulunan Saklıkent Milli Parkı eşsiz bir doğa harikası ve görülmeye değer bir yeryüzü şekline sahiptir.

geofit akdeniz milli parklari

Adını, Saklıkent Kanyonu'ndan alan milli park, büyüleyici dik kayalıklar, sedirler ile endemik geofit ve sıklamenler görülmeye değer doğal güzelliklerden bazılarıdır.

Kızıldağ Milli Parkı l Isparta

kızıldag milli parki

Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinin sınırları içinde bulunan milli park; Türkiye'de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek bölgedir.

Karaçam, sedir, meşe ve ardıç ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu alan 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli Parkta piknik yapabilir ve dilerseniz çadır kurup kamp yapabilirsiniz.

Milli Parkta konaklama için farklı altarnatifler vardır. Oksijeni bol olduğu için solunum yetmezliği hastalarının burada iyileştiği bilinmektedir.  Kızıldağ Milli Parkı'nın kapsadığı alan içersinde ayrıca Pınargözü Mağarası bulunmaktadır.

Kovada Gölü Milli Parkı l Isparta

kovada golu milli parki

Akdeniz Bölgesi’ndeki Isparta ili sınırları içerisinde yer alan Kovada Gölü Milli Parkı; gölün yanında endemik bitki örtüsü ile dikkat çekmektedir.

Kovada Gölü Milli Parkı;  fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü ve kampçılık gibi farklı aktivitelere uygun bir yaşam alanıdır.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı l Osmaniye

 karatepe aslantas mp

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Karatepe Aslantaş, Osmaniye ilinin Kadirli ilçesinin sınırları içinde bulunmakta olup, 1958 yılında "Milli park"  ilan edilmiştir. Park içersinde Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok önemli eserlerin yanında; dağ yürüyüşü, kamp ve piknik alanları vardır.

Ceyhan nehri kıyısında bulunan milli park, Osmaniye'ye 33 km. mesafededir. Milli park; gerek şehir halkı  gerekse turistler için önemli bir gezinti ve dinlenme alanıdır.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı l Adana

yumurtalik lagunu anadoluyugeziyorum

Adana ilimizde bulunan Yumurtalık Lagünü, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü nokta ile Yumurtalık Körfezi arasında yer almaktadır. Lagün denizden kıyı kordonuyla ayrılan göl anlamına gelmektedir.  Diğer adı "Deniz kulağıdır" Yumurtalık ve Karataş ilçelerine 30 km. mesafededir.

Lagünler, sulak bir yapıya sahip olup, tatlı ve tuzlu su bataklıkları, geniş düzlükler,  sazlıklar, çayırlar, kumullar ve Halep çamı ormanından oluşmaktadır. 

Aladağlar Milli Parkı l Adana - Niğde - Kayseri

aladaglar milli parki

Akdeniz Bölgesi’nde, Niğde, Kayseri, Adana illeri sınırları içinde Aladağlar üzerinde yer almakta olup 1995 yılında milli park ilan edilmiştir.

Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar jeolojik olarak da Türkiye'nin en ilginç yerlerinden biridir. Buzul Gölleri ve Kapuzbaşı Şelaleleri görülmeye değer yerlerdir.

Akdeniz Bölgesi milli parkları her yönüyle koruyup, değerlendirilmesi gereken Türkiye'nin en kıymetli servetleri arasında yer almaktadır. Çevre ve doğanın çok değerleneceği 21. yüzyılda önemini dahada arttıracağı kuşkusuzdur.

Önerilen Yazılar

>>>> Akdeniz'i Geziyorum

>>>> Karadeniz Bölgesi Milli Parkları

>>>> Türkiye'nin Şelaleleri

 

 ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları

          

 

0 Yorum

Yorum Yap