Anadolu Coğrafyası

Türkiye'deki Kuş Cennetleri

Türkiye'deki  Kuş Cennetleri

Türkiye'deki Kuş Cennetleri

Türkiye'nin kuş cennetleri hangileridir? Nerede l Özellikleri ve Nasıl gidilir?

Türkiye dört mevsimin yaşandığı kendine has zengin bir coğrafik havza… Muhteşem doğası, bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ile farklı bir ekosistemi bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye’de gözlemlenen türlerin önemli bir kısmını göçmen kuşlar oluşturuyor.

Türkiye, göçmen kuşlar açısından Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında geçiş noktası olmasının yanı sıra beslenme ve üreme açısından elverişli iklim özellikleri taşıması zengin bir çeşitliliğe yol açmaktadır.

Türkiye'de Göçmen Kuşlar

turkiyenin gocmen kusları

İstanbul ve Çanakkale Boğazı deniz geçişleri, Kızılırmak, Gediz, Menderes ve Meriç nehirleri havzası, Hatay Amanos Dağları, Akdeniz ve İç Anadolu’nun sulak bozkırları bu türler için hayati bir önem arz ediyor.

Türkiye’de farklı illerde çok sayıda kuş cenneti var. Kuşların çok büyük ilgi gösterip yaşamlarını sürdürdükleri, çoğaldıkları yerler hakkında merak ettiğiniz bilgilere bu yazımızın sonunda ulaşacaksınız.

turkiyenin kuslari

Türkiye’deki  Kuş Cennetleri hangileri birlikte bakalım…

Türkiye 500’e yakın kuş türüyle dünya ölçeğinde dikkat çekmektedir.  Türkiye’nin coğrafi konumundan dolayı kuşlar için göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı Asya ve Avrupa’dan gelen çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.  Bunlar arasında özellikle Manyas Kuş Cenneti, İzmir Kuş cenneti, Kayseri Sultan Sazlığı Kuş Cenneti, Bafa Gölü Kuş Cenneti, Muğla Tuzla Kuş Cenneti  en meşhurlarıdır.

Türkiye'nin Kuş Cennetleri Listesi

1) Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti l Samsun

Kızılırmak'in Karadeniz'e döküldüğü delta alanında bulunan kuş cenneti Samsun'a 30 km. mesafededir. UNESCO Medeniyet Mirası Geçici Listesine giren mekan, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından  büyük bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

2) Bandırma Manyas Kuş Cenneti l Balıkesir

1959 yılında koruma altına alınan bölge, Bandırma’ya 19 kilometre uzaklıkta bulunmakta. Balıkesir'in denizine, güneşine, doğal güzelliklerine eklenen bir sayfadır kuş cenneti... Meşe, palamut, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur, zeytin ağaçları yanı sıra doğaya ayrı bir canlılık katan kuşlar  ve hayvan türleri bulunur.

"Kuş Gölü" olarak bilinen Manyas Gölünün yüzölçümü 162 km2'dir. Balıkesir'deki Kocaçay, gölü besleyen en önemli akarsudur. Hem gezecek hem de eğleneceksiniz. Göle karşı çektirdiğiniz fotoğraflara baktıkça burada geçen zamanınızı tatlı  bir hatıra olarak hep hatırlayacaksınız.

3) Tuzla Kuş Cenneti l Muğla

Türkiye'de göçmen kuşlar için önemli yerlerden birisi de Tuzla Sulak Alanı... Özellikle kış mevsiminde farklı türden kuşları ağırlıyan alanda balıkçıl, pelikan, flamingo ve ördekler bulunuyor.

Milas - Bodrum karayolu üzerinde Boğaziçi Köyü'nde bulunan koruma altındaki sulak alanda konaklayan kuşlar, yoğun ilgi görüyor. Bodrum'a giderken kuş cennetini seyretmek için mola verip, kuşların fotoğrafını çekebilirsiniz. 

4) Gala Gölü Milli Parkı l Edirne 

gala golu milli parki anadoluyugeziyorum.com

Trakya'da, Edirne'nin, Enez ve İpsala ilçesi sınırları içerisinde yer alan Pamuklu ve Gala göllerini kapsayan milli park; zengin bir  ekosisteme sahiptir.

Trakya'da bulunan iki milli parktan birisi olan Gala Gölü Milli Parkı yerli ve yabancı turistleredn büyük bir ilgi görmektedir.

5) Sultan Sazlığı Milli Parkı l Kayseri   

Türkiye'nin en önemli kuş cennetlerinden birisi olan Kayseri’de bulunan Sultan Sazlığı,  il merkezine 70 kilometre uzaklıktadır.

1971 yılında koruma altına alınan Sultan Sazlığı, çok sayıda kuş  türünün ve Türkiye'de az sayıda bulunan flamingoların evidir.  Doğayı seven, özellikle kuşlara ilgi duyanların  gezi rotalarından birisidir sultan sazlığı…

6) Efteni Gölü Kuş Cenneti l Düzce

Düzce'nin 14 km güneybatısında bulunan göl Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde ve Düzce Ovası'na ait akarsu ağının birleştiği bölgede yer almaktadır.

Gölyaka ilçesine 2km. mesafede yer alan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor aynı zamanda. Toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapan Efteni Gölü, bu anlamda önemli bir kuş gözlem alanı.

7) Dilek Yarımadası Kuşadası Milli Parkı l Aydın

Kuşadası Milli Parkı, Aydın şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta olup maviyle yeşilin buluştuğu  önemli gezi rotalarından birisidir. Kuşadası Milli Parkı 1966 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir.

Büyük Menderes Deltası, 250 kuş türüyle Türkiye'nin önemli sulak alanları arasında bulunuyor.

Sahil kesimi boyunca uzanan Kuşadası Milli Parkı, muhteşem  deniz manzarasıyla gelen misafirlere görsel şölen sunar. Çok sayıda hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan park, ziyaretçilerine unutamayacakları anlar yaşatır.

aydın kus cenneti

 Büyük Menderes Deltası Milli Parkı da bünyesindeki 250 kuş türüyle Türkiye'nin önemli sulak alanları arasında bulunuyor.

8)Bafa Gölü Tabiat Parkı l Muğla

Bafa Gölü, tabiat güzellikleriyle göz doldurmaktadır. 7 bin hektarlık alan 1994 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Sınırları içerisinde Herakleia Antik Kenti ve Latmos Antik Kenti vardır. Gölde tekneyle gezinti yapmak mümkün. Ancak göl içerisinde bulunan adacığa gitmek yasak. Çünkü balıkçı kuşları burayı mesken tutmuş. Binlerce kuş burada yuvalarını kurarak mesken edinmişler.

Bafa Gölü Tabiat Parkı'nın bitki örtüsünü iklime bağlı olarak zeytinlik ve çam ormanları oluşturur. Bafa Gölü'nde Menci ve Hayalet Adaları bulunmaktadır. Muğlanın gezilecek en önemli yerleri arasında yer alan Bafa Gölü Tabiat Parkı, doğal güzelliklerini ve tarihi değerlerini gözler önüne sermek için sizleri bekliyor.

9)Nallıhan Kuş Cenneti l Ankara

nallihan kus cenneti

Türkiye'nin en önemli kuş cennetlerinden birisi olan Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara'da Nallıhan ilçesinde bulunuyor. 

Davutoğlan Köyü sınırları içerisinde bulunan kuş cenneti Aladağ Çay'ının Sarıyar Barajı ile birleştiği noktada konumlanmış durumda. İstanbul'a 300 kilometre mesafede bulunurken Ankara'nın merkezine ise 130 kilometre uzaklıkta. Eskişehir'e de 130 km uzaklıkta bulunuyor. 

Ankara'dan gelecek olan kişiler önce Ayaş ve Beypazarı yolunu takip ederek buraya ulaşabilirler. İstanbul'dan gelecek olan kişiler ise D-140 Otoyolu'nu kullanarak Nallıhan'a buradan da 28 kilometre mesafede bulunan  kuş cennetine ulaşılabiliyor.

 

Aşağıdaki Konular İlginizi Çekiyor Olabilir!!!

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>> Türkiye'nin Meşhur Kanyonları

>>>> Türkiye'nin En Kalabalık 10 Şehri

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

 

Yorum Yap