Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Odunpazarı / Eskişehir

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Odunpazarı Evleri

UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine girmeyi başaran Odunpazarı Evleri, Evliya Çelebi başta olmak üzere çok sayıda gezgin tarafından bahsedilmiş şehrin en önemli tarihi semtlerinden biridir.

Başarılı bir yenileme çalışması sonunda turizme kazandırılmış olan tarihi evlerin bir kısmı konut olarak kullanılırken büyük çoğunluğu da butik otel, dükkân, müze, kafe ve restoran olarak hizmet veriyor. Genellikle iki kattan oluşan tarihi evler,  geleneksel Osmanlı evlerinin özelliklerini yansıtıyor.

Odunpazarı'ında çok sayıda gezilip görülecek mekân sizleri bekliyor: Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Camii, Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi, Arasta ve Şeyh Edebali Türbesi

Eskişehir Nerede Kalınır?

Eskişehir Otel Rezervasyon İçin Tıklayın!!!

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Odunpazarı, Paşa Mahallesinde bulunan müze 19. yüzyıl ikinci yarısında yapılmış olan Mestanoğlu Halil Bey konağında hizmet veriyor.

İki kattan oluşan müzede; milli mücadele yıllarını anlatan Gösterim Odası, Karikatürler Odası, Gazeteler Odası, Strateji Odası, Özçekim / Selfie Odası, fotoğraf Arşivi odası gibi bölümler bulunmaktadır. Müzeden çıktığınızda Kurtuluş Savaşı yıllarını daha yakından farklı bir gözle tanıma imkânı bulacaksınız.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı semtinde yer alan külliye; 16. Yüzyıl Osmanlı vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde şehirde yapılan en önemli eserler arasında yer alır.

Yapı topluluğu içerisinde cami, kervansaray, şadırvan, medrese ve sıbyan mektebi ziyaret edilmeye değer başlıca yerlerdir.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, lüle taşının tüm dünyada etkinliğini artırmak ve pazarlanmasını sağlamak amacıyla kurulan çarşı, Odunpazarı bölgesinde bulunur.

Geleneksel sanatların, el emeğiyle harmanlandığı  çarşı yerli ve yabancı turistlerin büyük  ilgisini çekmektedir.

Eskişehir Havacılık Müzesi

1998 yılından beri hizmet veren müze, açık ve kapalı alan olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Bahçesinde, çeşitli tip ve modellerde savaş uçaklarının yanında sivil uçaklar,  kapalı müze alanında ise; pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve çeşitli uçak motorları sergileniyor.

Eskişehir Havacılık Müzesi, pazartesi ve salı günleri haricinde haftanın her günü ziyarete açık. "Hava Müzesi" tramvay durağında inerek, Eskişehir Havacılık Müzesi'ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sazova Parkı

400 bin metrekarelik bir alana kurulu olan Sazova Parkı, Eskişehir'in en büyük parkıdır. İçerisinde, Masal Köşkü, Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi, Korsan Gemisi gibi her biri ayrı bir alanda hizmet veren bölümlerin yanında; restoran, kahve evleri, gezi ve oyun alanları da yer alıyor.

Parkın içinde bir de gezi treni var dilerseniz trenle de gezebiliyorsunuz parkı.

Taşbaşı Çarşısı

Eskişehir’in en hareketli çarşılarından birisini yakından görüp tanıma imkânı bulacağınız yerden, elbise, hediyelik eşya, baharat vb ürünler alabilirsiniz.

Porsuk Çayı

Sakarya nehrinin en önemli kollarından birisi olan Porsuk Çayı şehrin içinden geçer.  Eskişehir'e ayrı bir hava katan Porsuk Çayı'nda botlarla ve sandallarla gezi yapabilirsiniz. Nehrin çevresinde gezip farklı bir atmosferi soluklanabilirsiniz.

Eti Arkeoloji Müzesi

eti eskisehir muzesi

Eskişehir ve çevresinde yapılan arkeoloji çalışması sonucu elde edilen eserler bu müzede sergilenmektedir. Türkiye’de özel sektör desteğiyle açılan ilk müzedir.

Müze bünyesinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan çok sayıda eser mevcuttur.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde bulunan müzede Atatürk’ün; masa saati, tabak, bıçak, kahve fincanları, ağızlığı, bastonu, tespihi, tabancası ve kılıcının yanı sıra; İnönü Savaşlarına, Sakarya Savaşlarına, Çanakkale Savaşına ve Büyük Taarruza ait 131 fotoğraf sergilenmektedir. 

Yavuz, Muavenet-i Milliye, Bandırma Vapuru ve diğer önemli gemilerin maketleri de müzeye ayrı bir zenginlik katmış.

Kentpark

Eskişehir'in en güzel parklarından biri olan Kentpark; Türkiye'nin ilk yapay plajına da ev sahipliği yapıyor ve Porsuk Çayı parkın içinden geçiyor.

Porsuk Çayında yapılan bot seferlerinin başlangıç noktası burası.  Yapay plajın hemen yanında ise bir yüzme havuzu bulunuyor. Parkın içersinde; plaj haricinde oyun alanları, yürüyüş parkurları, restoran ve kafeler yer alıyor.

Park içerisinde bir gölet de yer alıyor. Özellikle yaz aylarında göletin içerisinde ki süs balıkları ve ördekler ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Lületaşı Müzesi

Dünyanın ilk Lületaşı Müzesi 1989 yılından buyana Eskişehir’de hizmet veriyor. Müze Eskişehir Valiliğince açılmıştır. "Beyaz Altın" olarak da bilinen müzede Pipo, tesbih, kitap ayracı gibi, kolye, bileklik gibi aksesuarlar oldukça ilgi görmektedir.

Lületaşı ile ilgili ustaların ürünlerini görmekle kalmayacak, yapım aşamaları hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Kral Midas Anıtı

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinin sınırları içerisinde olan Midas Anıtı'nın, M.Ö. 550 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Frig döneminde kayaya oyularak yapılan tapınak, Tanrıça Kibele için inşa edilmiştir.

Midas Anıtı, Frigya sanatının en güzel örneklerinden biridir. Yüksekliği yaklaşık olarak 20 metredir ve yüzeyi doğuya bakmaktadır. Yazın güneşin ilk ışıklarının yüzeyine vurmasıyla kızarıyor. Kıpkırmızı olduğunda görenleri de şaşkınlığa uğratır.

Seyit Battal Gazi Külliyesi

seyit battal gazi kulliyesi

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde bulunan külliye; Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın annesi Ümmühan Sultan tarafından 13. yüzyılın ilk yarısında inşa ettirilmiştir.

Külliye, halk tarafından Battal Gazi olarak anılan Seyit Gazi adına yaptırılmıştır. Külliye, Osmanlı Devleti döneminde genişletilmiştir.

Sivrihisar Ulu Camii

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki cami, 1274 yılında inşa edilmiş olup; Mevlana Celaleddin Rumi'nin yakın arkadaşı olan Eminiddin Mikail tarafından yaptırılmıştır.

Camii, tarihi değerinin yanı sıra içindeki dekorasyonuyla da göz doldurmaktadır. Çatısını taşıyan 67 ahşap direğin altısı motiflerle bezenmiştir. Caminin minberi göz dolduran sanat eserlerindendir. 

Sosyal Medya Hesaplarımız İçin TIKLAYIN

  

 

(750 kez okundu )

Eskişehir Resimler

Eskişehir Videolar

henüz konaklama eklenmemiş

Kasr-ı Nur Cafe Restaurant

Acıktım Cafedeyiz

henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş