Anadolu Tarihi

Türkiye'de Gezilecek 9 Etkileyici Kaya Mezarı

Türkiye'de Gezilecek 9 Etkileyici Kaya Mezarı

Türkiye'de Gezilecek 9 Etkileyici Kaya Mezarı

Türkiye'de gezilecek en önemli kaya mezarları l Özellikleri ve hangi kentlerde yer alırlar?

Türkiye farklı uygarlıklardan miras kalan çok zengin bir mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserler arasında yer tutan en önemli yapılar arasında kaya mezarlarının da ayrı bir yeri vardır.

Yüksek mevki sahibi insanlar için işlenmeye uygun kayalar üzerinde inşa edilen kaya mezarlarının aile bireyleri için yapılanlarına da rastlanılmaktadır. Mezarların alınlıklarında ve giriş kısımlarında sanatsal işaretler ve semboller dikkat çekmektedir. Mezarların yapılması sırasında ulaşılması zor yüksek kayalıklar öncelikli olarak tercih edilmiştir. 

anadolu kral mezarları

Tarihte özellikle Urartu, Likya, Frik ve Pontuslular kaya mezarı yapımında ileri gitmiş uygarlıklar olarak bilinmektedirler. Türkiye’de sizler için 9 kaya mezarını listeledik. Yakından tanımaya ne dersiniz?

İşte Türkiye'nin etkileyici kaya mezarları Listesi

1. Kral Kaya Mezarları l Amasya

Harşena Dağı ve kalesinin eteklerine oyulmuş olan Pontus krallarına ait olan kaya mezarları Amasya’nın dikkat çeken tarihi mirasları arasında... 2015 yılından bugüne  UNESCO Dünya geçici miras listesine girmiş bulunmaktadır.

Kral Kaya Mezarlarına Hatuniye Mahallesi’ndeki dar sokaklardan sonra tren yolunu geçerek ulaşabilirsiniz. Yol boyunca kayalara oyulmuş yollar ve merdivenlerle karşılaşacaksınız.

Toplamda 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte günümüze sadece birkaçı gelebilmiştir. Kaya mezarlarının arkalarındaki geçitler sizi şaşırtacak detaylar arasında.

2. Fethiye Kaya Mezarları l Muğla

Muğla tatilinde  mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Dalyan'daki Kaunos Kaya Mezarları  bölgenin en önemli simgelerinden birisidir. Özellikle tekne turlarında fotoğraf çekmek isteyenler için de bulunmaz bir fırsattır. 

Dalyan Nehri'nin kenarında yer alan Köyceğiz Kral Mezarlarına tapınak havası verilmeye çalışılmıştır.  Dalyan'ı yüksekten izleyen kaya mezarlarının binlerce yıl öncesinden hangi teknik kullanılarak yapabildikleri gerçeği hala sırrını korumaktadır.

3. Boyabat Kaya Mezarları l Sinop

Sinop’un Boyabat ilçesinde 200 m. yükseklikte bulunan kaya mezarları  kentin önemli gezilecek mekanlarından  birisi... Kalker kayalıklara oyularak yapılmış, aslan figürlerinin bulunduğu sütunlar görülmeye değerdir.

Pafloganyalılar tarafından yapıldığı düşünülen ilginç özellikler taşıyan mezarları Sinop gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

4. Frig Vadisi ve Ören Yeri l Afyonkarahisar

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerinin birleşim noktasında bulunan Frig vadisi önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.Friglerin efsanevi kralı Midas’ı anlatan eserlerin yanında ana tanrıça olarak bilinen Kibele'yi tasvir eden bir çok aslanlı anıt kaya mezarlara rastlanmaktadır.

Yerleşim yeri olarak kayaların oyulması ile yapılandırılmış vadide, yerleşim birimleri, savunma kaleleri, yer altı yerleşim yerleri,  kiliseler ve çok sayıda anıt mezar dikkat çeker.

5. Delikkaya Kaya Mezarı l Ordu

ordu kaya mezari

Ordu şehir merkezine 10 km mesafedeki Delikkaya köyü sınırları içerisinde bulunur. Tek odalı, sütunsuz ve alınlıklı ve çift sütunlu girişe sahip, 3 kaya mezarı mevcuttur.

Mezarın yer aldığı kayalık yerden yaklaşık 40 m. yükseklikte ve anıtsal bir görüntüye sahip olan mezar görenleri etkilemektedir. 

Anadolu Antik Kentlerine buradan ulaşabilirsiniz.

6. Arsameia Kaya Mezarı l Adıyaman

Arsameia M.Ö. 2. yüzyılın başlarında Kommagene'lerin atası Arsemez tarafından kurulmuş krallığın idare merkezidir. Ören yeri, Adıyaman'a 60 km. uzaklıktadır.

Güneydeki tören yolunda Mitras'ın kabartma steli, ayin platformu üzerinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve bunun önünde Anadolu'nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı, kaya dehlizi bulunmaktadır. Tepe üzerinde Mithridathes mezar tapınağı ve sarayı yer almaktadır.

7. Kral Midas Mezarı l Eskişehir

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesini sınırları içerisinde olan Midas Anıtı'nın, M.Ö. 550 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Frig döneminde kayaya oyularak yapılan tapınak, Tanrıça Kibele için inşa edilmiştir.

Midas Anıtı, Frigya sanatının en güzel örneklerinden biridir. Yüksekliği yaklaşık olarak 20 metredir ve yüzeyi doğuya bakmaktadır. Yazın güneşin ilk ışıklarının yüzeyine vurmasıyla kızarıyor. Kıpkırmızı olduğunda görenleri de şaşkınlığa uğratır.

8. Ev Kaya Mezarı l Kastamonu

kaya mezari kastamonu

Kastamonu şehir merkezinde iki ayrı mekanda göze çarpan kaya mezarları, kentin en eski tarihi eserleri arasında yer almaktadır.  Paflagonyalılar dönemine ait olduğu düşünülen anıt yapılar günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmışlar.

Kaya mezarları büyük ilgi görmekte, Kastamonu kent merkezinde gezilecek  önemli mekanları arasında yer almaktadır.

 

9. Asarkale Kaya Mezarı l Samsun

Havza Ledürge Tümülüsleri

Samsun'un Havza ilçesi, Ledürge köyünde bulunan tümülüslerden altın süs eşyaları ve bir çok tarihi eser çıkmıştır. Buradan çıkartılan eserler, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

Dünyadan ayrılan kişinin ekonomik ya da siyasi gücüne göre hazırlanan mezar yapılarının en etkileyici örnekleri Mısır’daki meşhur piramitlerdir. Ölüyü, eve benzer bir yapı içinde gömme adeti, Anadolu’da Roma İmparatorluk devrinin sonlarına kadar devam etmiştir. Küp ve oda şekilli mezarlar, sütunlar, lahitler, tümülüsler, anıt ve kaya mezarları, farklı uygarlıkların kültürlerini sergileyen en güzel mimari yaılardır.

kastamonu kaya mezarları

Anadolu mezar geleneği içerisinde kaya mezarları ayrı bir özellik sergiler. Anadolu’nun farklı coğrafik mekanlarında yüzlerce kaya mezarına rastlanmaktadır. Bazıları zamanla değişik sebeplerle yok olsa da günümüze kadar varlığını devam ettiren örnekleri de çoktur. Antik Çağda Lykia’da(günümüzde Antalya ile Dalaman Çayı arasında kalan bölge), Orta Anadolu’da Frik vadisi, Karadeniz ’de Kızılırmak ve Yeşilırmak vadilerinde, Fırat nehri havzasında Türkiye’de ki kaya mezarlarının en etkileyici örnekleri bulunmaktadır.

Anadolu’nun en  gizemli, şaşırtıcı mekanları arasında yer alan kaya mezarlarını keşif yolculuğuna davetlisiniz. Sağlıklı ve mutlu gezintiler dileklerimizle...

Önerilen Yazılar

>>> Türkiye'nin Gölleri

>>> Anadolu'nun Taş Köprüleri

>>> Türkiye'nin Milli Parkları

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

Yorum Yap