Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Adıyaman / Adıyaman

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Milli Parkı

UNESCO tarafından 1987 yılında dünya kültür mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı Milli Parkı; Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunmaktadır.

Doğu ve batı medeniyetinin kesişme noktasında bulunan 2150 m. yükseklikteki, Kommagene Krallığı'na ait antik kentte, aslan ve kartal heykellerinin arasında yüksekliği 7 m. varan büyüleyici dev heykeller bulunmaktadır. 

Çok sayıda turist Nemrut Dağı'nı özellikle gün doğumu ve batımında görmeyi tercih etmektedir.

Adıyaman Nerede Kalınır?  Otel Rezervasyon İçin Tıklayın

Cendere Köprüsü

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde Cendere Çayı üzerinde iki ana kaya üzerinde tek kemerli olarak yapılmıştır.

Köprü üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre Roma İmparatoru Septimus Severus karısı ve oğulları anısına Kommagene'liler tarafından 3. yüzyılın başlarında yapılmıştır. Türkiye'nin Tarihi Köprülerini okumak için tıklayın. 

Oturakçı Pazarı

oturakci pazari

Çarşı içinde yöre halkının ve  misafirlerin en çok ziyaret edip  alışveriş yaptıkları pazarda yöreye özgü halılar, kilimler, heykeller,  heybe  ve  çantalar  bulunmakta.

Pazarın rengarenk otantik ortamını görünce şehri ve insanlarını daha yakından tanıyacak,  sevdiklerinize küçük armağanlar alabilirsiniz.

Adıyaman Ulu Camii

Adıyaman'ın en büyük ibadet mekanı olan Ulu Camii, Dulkadiroğullarından Alaüddevle Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Yapılışı sırasında kesme taş kullanılan cami, kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Cami, 1873 yılında büyük ölçüde yenilenmiştir.  

Adıyaman'ın önemli ibadet mekanlarından birisi olan camii, şehirdeki önemli gezi rotalarınızdan birisi olarak işaretlenecek nitelikte.

Perre (Pirin)Antik Kenti

Adıyaman şehir merkezine 5.km uzaklıkta olup kolay bir ulaşıma sahip olan  Perre Antik Kenti; "Pirin Antik Kenti" olarak da bilinmektedir.

Şehir günümüze kadar tahribata uğrasa da birçok kalıntısıyla görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada bulunan surlar, çeşme ve kaya mezarları dikkat çekicidir.

 Arsameia Ören Yeri

Arsameia M.Ö. 2. yüzyılın başlarında Kommagene'lerin atası Arsemez tarafından kurulmuş krallığın idare merkezidir. Ören yeri, Adıyaman'a 60 km. uzaklıktadır.

Güneydeki tören yolunda Mitras'ın kabartma steli, ayin platformu üzerinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve bunun önünde Anadolu'nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı, kaya dehlizi bulunmaktadır. Tepe üzerinde Mithridathes  mezar tapınağı ve sarayı yer almaktadır.

Palanlı Mağarası

M.Ö 4000'li yıllardan kalma tarihi mağaranın  paleolitik dönem insanları tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir. Adıyaman'ın 10 km. kuzeyinde Adıyaman – Malatya karayolu güzergahı üzerinde bulunan mağara arkeolojik sit alanı olarak tescillidir. Mağaranın içinde bulunduğu vadi görülmeğe değer güzellikte.

Adıyaman'da Gezilip Görülecek Diğer Yerler

Adıyaman Müzesi

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Sofraz Örenyeri

Saffan Bin Muattal Turbesi

Yelbaba Türbesi

Turuş Kaya Mezarları

Eskisaray Camii

Haydaran Kaya Mezarları

Altınlı Köprü

Perre Kaya Mezarları

Kahta Yenikale

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM 

      Sosyal Medya Hesapları

      

 

(2153 kez okundu )

Adıyaman Resimler

Adıyaman Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Adıyaman'da Yaşam

henüz Sektor eklenmemiş