Anadolu Coğrafyası

Türkiye'nin En Güzel Plajları

Türkiye'nin En Güzel  Plajları

Türkiye'nin En Güzel Plajları

Türkiye'nin en güzel plajları hangileri? Nerede, nasıl gidilir ve özellikleri nelerdir?

Türkiye; Akdeniz'den Karadeniz'e Marmara'dan Ege'ye çok sayıda harika plaj ve koya ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören en iyi plajlarla ilgili bir liste yaptık.

Önceliğimiz mavi bayraklı plajlarımız oldu. Türkiye 519 mavi bayraklı plajla sahip dünya üçüncüsü durumunda... Sıralamada İspanya ve Yunanistan sonra geliyor. Peki nedir bu mavi bayraklı plaj?

Mavi Bayraklı Plaj Nedir?

Mavi Bayraklı plaj; yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve can güvenliği kriterlerinde yüksek standartları yakalayan yüzülebilir alanları kapamakta.

Dünya ölçeğinde bir topluluk olan FEE (Foundation for Environmental Education – Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülen Mavi Bayrak projesi, yerel yönetimler ve plaj işletmelerini, insan sağlığını ve doğayı koruma politikaları çerçevesinde denetleme misyonuna sahip. 

Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Türkiye'nin en güzel plajlarını tanıyıp görmeye ne dersiniz?

Türkiye'nin Plajları Listesi

1. Fethiye - Ölüdeniz l Muğla

Muğla - Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz'de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Yılın çok uzun döneminde burada denize girmek mümkün.

Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçildiğini de  bir yere not etmeyi unutmayın.

*Fethiye Otel Rezervasyon İçin TIKLAYIN

2. Yumurtalık Plajı l Adana

Deniz, kum ve güneş isteyenlerin en önemli adreslerinden birisi olan plaj, mavi bayrak ödüllü. Adana’ya 90 km. uzaklıkta bulunan plajın gün doğumu ve batımı ayrı bir güzellik sunar çevresine.

Yumurtalık plajının çevresinde çok sayıda turistik tesis bulunmakta.

3. Samandağı Sahili Plajı l Hatay

Uzunluğu 16 kilometreyi bulan sahil şehre gelen turistlerin ilgi odağı durumunda. Burası aynı zamanda sörf için çok uygun bir alandır.

Kumsalı, plajı ve yürüşüyle, güneşin batışıyla size  Akdeniz kıyılarının güzelliğini yaşatacak  alan aynı zamanda dünyanın en uzun 2. sahilidir.

4. Kız Kalesi Plajı l Mersin

mersin kiz kulesi

Kız Kalesi, Mersin’in en önemli turizm sembollerinden birisidir. Mersin’in Erdemli ilçesinin sınırları içinde bulunan kale; Akdeniz’in 600 m. açığında küçük bir ada üzerinde inşa edilmiştir. Erdemli merkeze 23 km uzaklıkta olan Kız Kalesi Plajı görülmeye değer plajlarımızın başında gelmektedir.

Kalenin büyük bir kısmı günümüze korunarak gelmiştir. Kale UNESCO miras geçici listesi içinde yer almakta olup  ilk inşasının 12.yüzyılın sonlarında Bizans İmparatorlarından l. Leon döneminde olduğu tahmin edilmektedir.

5. Konyaaltı Plajı l Antalya

Antalya’da akla ilk gelen plajlardan birisi hiç şüphesiz Konyaaltı. Antalya’nın merkezine yakın olması açısından her daim avantajlı. Ancak özellkle yaz aylarında çok büyük bir kalabalık olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

6. Göcek l Muğla

Fethiye'nin bir mahallesi olan Göcek muhteşem güzelliği ile insanı büyüler... Tur teknelerinin Türkiye'deki en önemli durağı olan Göcek, turkuaz rengi denizi, harika koyları ve Torosların yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini selamlar.

Dünya yat turizminin en önemli bölgelerinden olan Göcek, Fethiye ilçesine araçla 15 dakikalık  mesafededir.

Göcek Nerede Kalınır? Otel Fiyatlarını Gör*

7. Sarıgerme Plajı l Muğla

 

Muğla'da tatil yapmayı planlıyorsanız, Sarıgerme plajı’nın enfes manzarasında ve tertemiz sularında vakit geçirmeyi sakın unutmayın.

Ortaca'da bulunan plaj, aynı zamanda Mavi Bayraklı plajlarımızdan biridir.

8. Uzunyalı Plajı l Muğla

Muğla-Marmaris’te bulunan Uzunyalı Plajı, turistlerin denize girmek için en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Ulaşımı  kolaydır hem de tertemiz bir denize sahiptir.

9. Altınkum Plajı l Aydın

Aydın'ın en güzel plajları arasında bulunan Altınkum Plajı; "Mavi Bayrak" ödülü almıştır ve şehir merkezine 2 kilometre uzaklıktadir. Plaj uzunluğu 500 metre olup, genişliği ise 15 metredir. 

Altınkum plajında denize girip, hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Didim Nerede Kalınır? OTEL FIRSATLARINI GÖR!!!

10. Urla Altınkoy Plajı l İzmir

İzmir’e 53 km mesafedeki Urla'nın Yağcılar Köyü sınırları içinde bulunuyor. Türkiye’nin her tarafından gelen insanların kalıp dinlendikleri yeniden keşfettikleri bir alan. Deniz keyfini çıkarıp Ege'nin lezzetlerini tadabileceğiniz çok farklı mekânlara sahip Urla…

11. Ayvalık Sarımsaklı Plajı l Balıkesir

Balıkesir'in Ayvalık ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Sarımsaklı Plajı, Küçükköy Beldesi’nde yer alıyor. Plaj özellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor yedi kilometre uzunluğundaki kumsalıyla dikkat çekiyor.

12. Akçakoca Plajı l Düzce

Karadeniz sahilleri arasında Mavi Bayrak alabilen turizm merkezlerinden birisi Akçakoca'dır. Çuhallı Plajı, 2017 yılında mavi bayrak ile ödüllendirilmiş olup Düzce'nin en önemli aile plajlarından biridir. 

13. Şarköy Sahili l Tekirdağ

Şarköy, 60 km uzunluğundaki sahilleriyle Türkiye’nin en uzun sahillerinden birisine sahiptir. İlçenin Marmara Denizi’ne sınır olan kıyı şeridinda farklı balık türlerini bulabilirsiniz.

14. Kıyıköy l Kırklareli

Pabuçdere ve Kazandere Karadeniz'e bu kasabadan dökülmektedir ve kasabanın etrafı ormanlarla kaplıdır. Kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlüdür. Plaj özellikle yaz aylarında çok yoğun bir ilgi görmektedir.

Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy'ün 2 km güneyinde bir de mağara bulunmaktadır. Mağarası, görülmeye değer bir doğal oluşumdur. Çevre illerden günübirlik turlar veya geziler için uygundur.

15. Alaçam Geyikkoşan Plajı l Samsun

Samsun'un en güzel sahillerinden biridir burası... Tertemiz deniz bir çarşaf gibi uzanır ayaklarınızın altında. Alaçam ilçesinde bulunan sahilin etrafı bir çok otel ile çevrilidir. Yaz aylarında plajın ve denizin tadını çıkartabileceğiniz bir gezi ve tatil adresi burası.

16. Cide Gideros Koyu l Kastamonu

Cide ilçe sınırları içinde bulunan Gideros Koyu Karadeniz’in en güzel koylarından birisidir. Doğal güzelliği büyüleyicidir. Cide’in 12km. batısında bulunan Kitoros(Gideros) kapalı bir liman alanıdır ve Ortaçağda Cenevizlilerden kalma bir kalenin izlerini taşımaktadır.

Gideros’ta 6-7 ailenin yaşadığı birkaç ev, ticari birkaç işletme ve 19.yüzyılın sonlarında yaptırılmış tarihi bir camii vardır.

17. İnkumu  Plajı l Bartın

Bartın'ın gezilecek yerleri arasında özellik yaz döneminde en aktif yerlerden birisi de şehir merkezine 14 km mesafede bulunan sahil kasabası İnkumu'dur. Tertemiz havasının yanısıra , güzel plajıyla misafirlerini karşılayan İnkumu özellikle yaz aylarında yoğun bir ilgi görmektedir.

Kalabalıktan kaçmak, denizde serinlemek ve doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için biçilmiş  ideal bir yer olan İnkumu Plajı, her yıl, yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğramaktadır.

18. Akliman Plajı l Sinop

Sinop ve ilçelerinde denize girilebilecek pek çok plaj vardır. Karadeniz’in muhteşem doğası eşliğinde denize girip güzel bir tatil yapabileceğiniz bu plajlar arasıda Akliman plajı gelir. Karakum Plajı, DSİ Plajı, Sarıkum Plajı, Ayancık Plajı, Türkeli Plajı, Mobil Plajı, Korucuk Plajı diğer önemli plajlarıdır. 

19. Tirebolu Plajı l Giresun

Giresun - Tirebolu Belediyesi tarafından işletilen plaj bölge halkı tarafından yaz  aylarında tercih edilenler arasında yerler arasında  yer almaktadır. Plajın genişliği 50 metre, uzunluğu 150-200 metre olarak bilinmektedir. 

20. Amasra Plajı l Bartın

İlçenin kuzeyinde bulunan plaj özellikle yaz mevsiminde büyük bir ilgi görmektedir. Zengin kültürü ve köklü geçmişi ile bilinen  Amasra doğal güzellikleri ve plajlarıyla da görülmeğe değer nitelikte.

21. Çeşme Ilıca Plajı l İzmir

Ege'nin en güzel plajlarından birisi olan Ilıca Plajı İzmir - Çeşme de bulunuyor. Mavi bayraklı plaja giriş ücreti yok. Ilıca Plajı çevresinde kamp yapmak, piknik yapmak isterseniz plajın yakınındaki Tanay Tabiat Parkını tercih edebilirsiniz.

Konum İçin Tıklayın

Önerilen Yazılar

>>> Türkiye'nin Şelaleleri

>>> Anadolu'nun Taş Köprüleri

>>> Türkiye'nin Milli Parkları

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

   Sosyal Medya Hesapları

    

 

 

 

 

 

0 Yorum

Yorum Yap