Rize'de Gezilecek Yerler

Rize / Rize

Rize'de Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası

Türkiye'de  yayla denilince akla ilk gelen, Karadeniz Bölgesi’nin en gözde mekânlarından birisi... Kaplıca ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken beldelerimizden biri olan Ayder, Çamlıhemşin ilçesine 19 km. uzaklıkta.

Ayder; zengin flora ve faunasının yanında kaplıcası da ünlüdür. Ayder Yaylası, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır.  Görenleri kendine hayran bırakan  yayla, efsunlu güzellikleriyle bütün dünyayı kendine çekmeye devam etmektedir.

Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen ve konaklama tesisleriyle dört mevsim hizmet veren yayla, tatil kasabası görünümündedir.

Rize Nerede Kalınır?

Otel Fırsatları İçin TIKLAYIN!

Gelintülü Şelalesi

Ayder Yaylasına ayrı bir renk ve güzellik katan yerlerden birisi de bulut ve sislerin ardından Kavron deresine doğru süzülerek akan Gelintülü Şelalesi...

Tam bir doğa terapi merkezi. Tıpkı masallarda anlatılan düşsel bir ortam..

Şenyuva Köprüsü

Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü'nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, yörede bulunan kemer köprülere güzel bir örnek...

40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki Şenyuva Köprüsü’nün kemer kısmı düzgün kesme taş, ayakları ise moloz taştan inşaa edilmiş.

Zil Kalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Fırtına Vadisinde bulunan kale, asırlardır korunabilmeyi başarmış, çevresindeki yemyeşil manzarasıyla görülmeğe değer nitelikte...
Sarp bir kayalık üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de gözükebiliyor.

Rize Kalesi

Kolay bir ulaşım yoluna sahip  kale, iç kale ve aşağı kale olarak ikiye ayrılır. İç kale bir dönem Cenevizliler tarafından kullanılmıştır. 

Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde yenilenmiştir. Günümüzde Karadeniz'in bu güzel şehrine gelen turistlerin ziyaret ettiği noktalardan biridir.

2018 yılında restarosyonu yapılan kale, görkemli yapısı ve Rize şehir merkezinde bulunması sebebiyle büyük bir ilgi görmektedir. 

Ziraat Botanik Parkı Çay Bahçesi

Gerek şehir halkının gerekse ziyaretçilerin uğrak noktalarından birisi durumunda olan alan Rize'ye hakim bir konumda...

Çayın başkenti Rize'de bir taraftan çayınızı içerken diğer taraftan eşşiz bir manzara eşliğinde  kaleyi, şehri ve Karadeniz'i panoramik olarak izleyebilirsiniz.

Burada bölgede yetişen bitkilerin yanı sıra nemli iklime uyum sağlamış ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden getirilmiş ağaç ve çiçekler dikkat çekmektedir.

Rize Müzesi

19. yüzyılda yapılmış tarihi bir evde  hizmet veren müze, 1998 yılında ziyarete açılmış. Yöresel mimari özellik taşıyan evin yapımında geleneksel yapı malzemeleri ve teknikleri kullanılmış.

Rize yöre kültürünü yansıtan çok sayıda etnoğrafik eser sergilenen müze, iki katlıdır.

Fırtına Vadisi

Yerli turistler kadar yabancı turistlerin ve doğa tutkunlarının uğrak yeri  olan  Fırtına Vadisi,  coşkun suları ve muhteşem manzarasıyla insanı büyüler. Yaklaşık 23 km süren Fırtına Deresi muhteşem doğal güzelliğiyle bütün yıl boyunca akarsu sporu için uygundur.

Fırtına deresi yükseklerden inerken birçok kola ayrılır. Bu kollar dağın yamaçlarında akarken ormanın içinde birçok irili-ufaklı göller ve çağlayanlar meydana getirirler. Fırtına deresi özellikle son yıllarda rafting sporuna meraklı olanlar için ideal bir merkez halini almıştır.

Ovit Yaylası

İkizdere ilçesine yaklaşık 36 km. mesafedeki Ovit Yaylası ve çevresi  "Kış Turizmi Merkezi" ilan edilmiştir. Dağcılık ve trekking gibi aktivitelere uygun olan yayla önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

Gito Yaylası

Gito Yaylası, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmakta olup yaylaya Fırtına Vadisi'nin güney yönüne doğru uzanan manzaralı bir orman yolundan ulaşılır.

Yaylada  kendinizi bulutların üzerinde hissedebileceğiniz eşsiz doğasıyla bilinen bir yayladır. Burası  turizme  kazandırılmış noktalardan biri olup, ziyaretçilerine her adımda yeni  manzaralar sunar.

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde  bulunan yayla  daha çok gurbetçiler tarafından yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Konaklama imkânı bulunan yaylanın geleneksel yayla evleri de ilgi çekicidir.

Elevit Yaylası, horonları ile ünlü olması nedeniyle Ağustos aylarında yapılan şenlikleri ile de dikkat çeker. Başta Yaban Keçisi olmak üzere Karadeniz'e özgü diğer yabani hayvanlar da bulunur.

Kemer Köprüler

Rize'de akarsular üzerine evlere, yaylalara ve tarım alanlarına ulaşım için çok sayıda köprü inşa edilmiştir. Köprülerin tümü, akarsu yatağının iki yanında karşılıklı birer ayak üzerinde yükselen, yuvarlak ya da hafif sivri kemerli bir şekle sahiptir.

Anzer Yaylası

İkizdere ilçesinde 2105 m yükseklikte bulunan yayla  Rize il merkezine 85 km mesafededir. Yeme – içme ve konaklama imkânı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Anzer balı, bu yaylaların ürünüdür. Dört mevsim farklı güzelliklere bürünen yayla özellikle doğa severlerin ve fotoğraf tutkunlarının uğrak yeridir. 

Çamlıhemşin Konakları

Çamlıhemşin'in konakları  görünüşleri, yapım teknikleri,  kendine has yapılarıyla hayranlık uyandıran konakların her biri insanı etkiler.

Çayeli Doğal Yaşam Müzesi

Çayeli Kültür Merkezi yanında  kurulan müze, yöre insanının hangi şartlarda yaşadığını anlatmayı amaçlıamaktadır. Yöreye ait araç gereçler  ve yaşam tarzını gelecek kuşaklara tanıtmayı  amaçlayan müze  önemli gezi duraklarından birisi...

Dua Tepesi

Kıble Dağı'nın zirvesinde bulunan  "Dua Tepesi"  Rize'nin Güneysu ilçesinde yer almaktadır. Dağın zirvesine kendine has mimari tarzıyla bir camii, yürüyüş parkuru, dinlenme alanı, konukların çay içebileceği park alanı ve mesire yeri yapılmıştır.

İkizdere 

İkizdere ilçesi, Karadeniz’i Erzurum’a bağlayan bir kavşak noktasında yer alıyor. 2600 metre rakımdaki Ovit Geçidi, İkizdere’yi Anadolu’ya açılan bir kapı konumuna getiriyor.

Rize'den Ne Alınır?

Çayın başkenti Rize; Türkiye'de ki çay ihtiyacının tamamına yakınını karşılayan Karadeniz'in en çok turist çeken illerinden birisi... Rize'den elbetteki çay almadan dönmemeniz gerekiyor.

Rize Çayı

Birçok çay çeşidini bulabileceğiniz Rize gezisinde ayrıca, dünyaca ünlü altından pahalı Anzer balını da satın alabilirsiniz.

Rize bezinden yapılan eşyalar, masa örtüleri, eşarplar ve birçok yöresel dokuma çesidini de alabilecekleriniz arasında.

rize bezi

Hemşin çorabı ve el işlemesi ürünleri, örme sepetleri ve kemençe gibi aletleri de hediyelik eşya olarak alabilirsiniz.

hemşin çorabı

Karadeniz Bölgesi'nin Milli Parklarını İncelemek için Tıklayın 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları

    

 

(1391 kez okundu )

Rize Resimler

Rize Videolar

Ayder Ümit Otel

Rize'de Nerede Kalınır? Rize Otelleri

henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Çay Toplama

Karedeniz'in Güzellikleri

henüz Sektor eklenmemiş