Anadolu Coğrafyası

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli parklar hangi  kentlerin sınırları içinde  yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? gibi merak ettiğiniz pek çok  sorunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Milli Park Nedir?

Doğu Anadolu Milli Parkları, Türkiye'nin en önemli doğal ve tarihi güzellikleri arasında yer almakta olup, her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Dağlar, vadiler, göller, mağaralar, kanyonlar,  gibi doğal güzelliklerinin yanında tarihi kültürel zenginlikleriyle en çok ilgi gören lokasyonlar arasında yer alan  milli parklar büyüleyici ortamıyla ziyaretçilerini etkilemektedir.

Türkiye'nin Milli Parklarına buradan ulaşabilirsiniz.

dogu anadolu milli parklari

Peki milli park nedir? Ulusal ve uluslararası alanda, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.

2020  yılı itibariyle Türkiye'de 45 milli park bulunmakta olup bunların 7 tanesi Doğu Anadolu  Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır.

 Doğu Anadolu Bölgesi Milli  Parkları Listesi

Doğu Anadolu'da  bulunan milli parklar hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli Parklar hangi kentlerimizde yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? Sorularının cevabını  bulabileceksiniz.

1) Nene Hatun Milli Parkı / Erzurum

1877-1878 Osmanlı – Rus Savaşında büyük bir kahramanlığa adını yazdıran ve tabyaların geri alınmasında halka liderlik yapan, Nene Hatun, 1955 yılında “Yılın Annesi ”seçilmiş,  22 Mayıs 1955 yılında Erzurum’da vefat etmiştir.

Aziziye Anıtının yanına defnedilmiştir ve mezarı burada ziyaret edilmektedir. Parkın girişinde ise Nene Hatun’u simgeleyen bir heykel bulunmaktadır. Nene Hatun Milli Parkı, Mecidiye ve Aziziye Tabyalarının bulunduğu alanda oluşturulmuştur.

2009 yılında milli park ilan edilen alanda restore edilen tabyaların yanında Aziziye Şehitleri anıtı, Nene Hatun  Anıtı gibi eserler yapılmıştır.

2) Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı / Kars - Erzurum

Türkiye’nin önemli sıra dağlarından biri olan Allahuekber Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Kars' ta bulunan bu  sıra dağlar 2004 yılında Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak ilan edilip koruma altına alınmıştır.

Allahuekber Dağları aynı zamanda tarihin önemli sahnelerine de tanıklık etmiştir. I. Dünya Savaşı'nda yapılan Sarıkamış Harekâtı'nda şiddetli kar yağışı nedeniyle binlerce askerimiz donarak şehit olmuştur. Bölgenin milli park ilan edilmesinde tarihi olayların yanında, yaban hayatının zenginliği, sarıçam ormanları ve doğal güzellikler de etkili olmuştur.

Kars ve Erzurum il sınırları içinde bulunan milli park alanı içersinde; Allahuekber Tepe şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba şehitliği, Ağababa Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği  gibi çok sayıda şehitlik bulunmaktadır.

3) Munzur Vadisi Milli Parkı / Tunceli

Munzur Vadisi, su kaynakları, akarsuları,  endemik bitki ve hayvan türleriyle Türkiye’nin önemli doğal alanlarından biri.  Mercan ve Munzur çaylarının dağları aşındırıp kendine yol açmasıyla oluşan vadi, 1971 yılında milli park ilan edilmiştir. Tunceli'nin en önemli gezi rotalarından olan milli park, doğa yürüyüşleri ve fotoğraf turları için ideal bir alan...

Kırmızı pullu balık, boynuzlu keçi, dağ keçisi, ur kekliği gibi nadir hayvan türlerin yanında; dağ çayı,huş ağacı, düğün çiçeği, oltu otu, çan çiçeği, Erzincan kirazı, Munzur kekiği gibi bitki türlerinin yaşam alanı burası.

4) Ağrı Dağı Milli Parkı / Ağrı - Iğdır

Ağrı, kente ismini veren dünyanın en yüksek dağlarından birisi... Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı (5165m) jeolojik özellikleri ve büyük tufandan sonra Nuh peygamberin gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla  efsanevi bir duruşa sahip dağ.

Seyyah Marco Polo’nun hiçbir zaman çıkılamayacak dediği dağa  ilk çıkan kişi tespitlere göre 1829 yılında  Frederik Von  Parat olmuş. Günümüzde Ağrı Dağı'na çıkmak için çok sayıda yerli yabancı çok sayıda dağcı gelmekte.

5) Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı / Erzurum - Bayburt

Bayburt-Erzurum karayolunun 40 km bulunan Kop Dağı Şehitliği'nin yapım yılı 1963 tür. 1916 da Çoruh Havzasında,  Rus Askerleri tarafından şehit edilen askerlerimiz için yaptırılmıştır.

Bayburt ve Erzurum  sınırları içerisinde bulunan 6335 hektar büyüklüğünde ki alan; 2016 tarihinde milli park ilan edildi.

Kop Dağı Muharebesinin günümüze intikal etmiş izleri olan mevziler, siperler, şehitlikler, anıtlar, muharebede kullanılan binalar vb. yapılar milli parkın ana unsurlarının oluşturmaktadır.

6) Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı / Muş

malazgird meydan savaşı tarihi milli parki

Muş'un Malazgirt ilçesinde bulunan  ve 14.604 hektarlık bir alana yayılmış olan Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı, 2018 tarihinde milli park ilan edildi.

Bizans İmparatorluk ordusunun yenilerek geri çekildiği savaşın sonunda Anadolu'nun kapıları tamamen Türklere açılmıştır. Milli park alanında çalışmalar devam etmektedir. 

7) Botan Vadisi Milli Parkı / Siirt 

botan vadisi milli parki

Botan Vadisi Milli Parkı; Siirt, Tillo ve Eruh ilçeleri sınırlarındaki yaklaşık 120 bin dönümden ve 29 kilometrelik güzergahtan oluşan alanı kapsamaktadır.

2109 yılında milli park ilan edilen alan içerisinde Yerlibahçe, Kayaboğaz, Kalender, Koçlu köylerindeki kiliseler ve Münzevi Mar Yakub Manastırı  yer almaktadır.

Tarihi İpek Yolu'nun geçiş noktalarından birisi olan  Botan Vadisi Milli Parkı, Siirt'in en önemli gezi rotaları arasında yer alıyor.

Önerilen Yazılar

>>>> Türkiye'nin Şelaleleri

>>>> Türkiye'nin 10 Büyük Gölü

>>>>  Doğu Anadolu Gezilecek Yerler

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap