Muş'ta Gezilecek Yerler

Muş / Muş

Muş'ta Gezilecek Yerler

Muş Kalesi

Şehre hâkim bir tepe üzerinde bulunan kale; tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış, şehrin ilk yerleşim yerlerinden birisidir. Uzun süren savaşlar, yağmalar, istilalar tarihi  kaleyi de olumsuz yönde etkilemiştir.

Kalenin batı tarafında Selçuklu ve Osmanlı mezarlıkları  göze çarpmaktadır. Muş kalesi halkın gezinti ve dinlenme yerleri arasında yer almaktadır.

Muş  Güzeldağ Kayak Merkezi

Şehir merkezine 8 km. mesafede bulunan Güzeldağ Kayak Merkezi bütün canlılığı ile önemli bir kış tatil ve eğlence merkezi konumundadır. Bölgenin en önemli cazibe mekanlarından birisi olan kayak merkezinde bin metre teleski bulunmaktadır.

Muş'un kayak ve kış sporları konusunda  yıldızı giderek parlamakta yerli ve yabancı turistlerde ilgi uyandırmaktadır.

Ulu Camii

Avlusunda yatan Şeyh Muhammed-î Mağribi tarafından yaptırılan camii, Alaeddin Bey ve Hacı Şeref camilerinin batısındadır. 14. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı tahmin edilen camii, moloz taştan yapılmış, dikdörtgen planlıdır.

Kesme taştan yapılmış, sade taç kapı sivri kemerli bir niş içindedir. Minaresi, depremden zarar görmüş olup, aslına sadık kalınarak 1972 yılında yenilenmiştir.

Malazgird Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı 

malazgird meydan savaşı tarihi milli parki

Muş'un Malazgird ilçesinde bulunan  ve 14.604 hektarlık bir alana yayılmış olan Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı, 2018 tarihinde milli park ilan edildi.

Bizans İmparatorluk ordusunun yenilerek geri çekildiği savaşın sonunda Anadolu'nun kapıları tamamen Türklere açılmıştır. Milli park alanında çalışmalar devam etmektedir. 

Malazgird Kalesi

Türk tarihi açısından çok önemli bir yer alan Malazgird'te yer alan kale heybetli yapısıyla dikkat çeker. Kalenin hangi dönemde yapıldığı belli değildir.

Kale tarih boyunca birçok savaşa tanıklık etmiş, yöreyi ele geçirmek için mücadele eden Bizans, Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı kaleyi kontrol altında tutmak istemiştir.

Kalede  birbine parelel  uzanan iki sur bulunmaktadır. Bazı surlar zamanla tahrip olmuştur.

Hacı Şeref Camii

Bir Selçuklu yapısı olan Arslanlı Hanın içinde bulunan cami 17. yüzyılda yaptırılmıştır. Ana mekânı kare planlı olup, ortada büyük yanlarda basık kubbelerle örtülmüştür.

Camiye sonradan eklenilen minare 1902 yılında, son cemaat yeri ise 1997 yılında inşa edilmiştir.

Alaaddin Bey Camii ve Hamamı

Cami, 18. yüzyıl başlarında şehrin valisi Alaaddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Taç kapının yanları, kabartma kandil motifleriyle; mihrap ise, bitki motifleriyle süslenmiştir. Caminin minaresi kare kaideli silindir gövdeli olup, iki renkli kesme taştan yapılmıştır.

Muş şehir merkezinde bulunan hamam da aynı tarihte vali Alaaddin Bey tarafından camii ile  birlikte yaptırılmıştır. Günümüzde de kullanılmakta olan hamamın  kapısının  üzerindeki kaplumbağa kabartması dikkat çekicidir.

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN

    

 

(114 kez okundu )

Muş Resimler

Muş Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş