Adana Aktiviteler

Seyhan / Adana

Image
Image
Image
Image
Image
Image Image Image Image Image

Adana Aktiviteler

​Dört mevsim çok farklı güzelliklere ev sahipliği yapan Adana; sizlere unutamayacağınız bir gezi vadediyor. Şehrin keyfini en güzel çıkaranlardan biri siz olmaya var mısınız?

Neler mi yapabilirsiniz?

Adanalı ustaların birbirinden lezzetli yemeklerinin tadını çıkarabilir, bol bol dürüm yiyebilirsiniz. Adana Kebabı yörenin kendine has yemeğidir ve yanında bol yeşillik ve soğan salatası ile yenir, şalgam suyu ve ayran içilir. Diğer ünlü yemekleri cartlak kebabı, içli köfte, çiğ köfte, analıkızlı, humus, bartefit, sıkma, şırdan, mumbar, etli kömbe, dul avrat çorbası, yüksük çorbası vb.dir. Adana sınırlarından kilo almadan çıkmak pek mümkün değildir.

Atatürk ve Ziyapaşa bulvarları ve ikisini birleştiren Metro Sineması Sokağı’nda bir gezinti yapıp kahve molası verebilirsiniz. Yöresel ürünler almak için  büyük saat civarı tercih edilebilir.

Toros sıradağlarının zirvelerine sahip olan Aladağlar üzerinde bulunan Buzul Gölleri ve Kapuzbaşı şelaleleri görülmeye değer. Aladağlar yurt içinden ve dışından gelen, dağcıların ülkemizde tercih ettikleri yerlerden birisi. Kapıkaya kanyonunda macera yürüyüşü etkileyici olur bu arada 1912 tarihli bir demiryolu köprüsü olan Varda’yı  (Alman köprüsü) görebilirsiniz.

Menderes Bulvarı üzerinden başlayarak Seyhan Gölü’nün etrafında tur atmanızı öneririz.  Yol güzergahınızda Çatalan Köprüsü,  Çukurova Süleyman Demirel Arberetumu ve Türkiye’nin belki de en güzel kampüslerinden Çukurova Üniversitesi’ni de görebilirsiniz.

Adana’nın Akdeniz’le buluştuğu ilçeleri Karataş ve Yumurtalık’a ulaşıp deniz havası alabilir lokantalarında balık yiyebilirsiniz.  Buralarda bulunan antik kentleri antik şehirlerden Ayas ve  Magarsus Antik Kentlerini yakından görebilirsiniz.

Altın Koza Festivali her sene geleneksel olarak yapılmakta olup cuma günleri, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası konser vermektedir. Hafta boyunca tiyatro izleyebilirsiniz.  75. Yıl sanat galerisinde ve Tarihi Kız Lisesi Kültür Merkezi’nde resim ve fotoğraf sergilerini gezebilirsiniz.   Ramazanoğlu Konağı’ndaki Çarşamba Resitalleri ayrı bir sanatsal etkinlik…