Turlar ve Geziler

İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları

İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları

İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları

İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları hangileridir ve özellikleri nelerdir? Türkiye'nin Milli parkları hangi  illerde bulunmaktadır ve ulaşımı nasıldır? gibi merak ettiğiniz pek çok  sorunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Milli Park Nedir?

İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları, Türkiye'nin en önemli doğal ve tarihi güzellikleri arasında yer almakta olup, her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Göller, yeraltı şehirleri, mağaralar, peribabacaları, antik kentler, kanyonlar,  gibi doğal güzelliklerin yanında tarihi kültürel özellikleriyle en çok ilgi gören lokasyonlar arasında yer alan milli parklar büyüleyici ortamıyla ziyaretçilerini etkilemektedir.

İç Anadolu Milli Parkları,  Her Mevsim Cazibe Kaynağı!

Türkiye'de turizmin  en önemli cazibe  merkezlerinden birisi olan Kapadokya Göreme Milli Parkı, bu bölgede bulunmaktadır. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı ve Sakarya  Meydan Muharabesi Tarihi Milli Parkı, Beyşehir Gölü Mili Parkları doğal güzellikleri ve tarihsel zenginlikleriyle bölgenin en çok turist çeken mekanları arasında yer almaktadır.

Yozgat'ta bulunan Çamlık Milli Parkı, Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı ve  Niğde' ve Kayseri'de bulunan Aladağlar Milli Parkları büyüleyici ortamlarıyla ziyaretçileri etkilemektedirler.

Peki milli  park nedir? Bilimsel ve estetik bakımından, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.

2020  yılı itibariyle Türkiye'de 45 milli park bulunmakta olup bunların 7 tanesi İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır.

Türkiye'nin Milli Parkları'na buradan ulaşabilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi Milli  Parkları Listesi

İç anadolu''da  bulunan milli parklar hangileridir ve özellikleri nelerdir? Milli Parklar hangi kentlerimizde yer almaktadır? Ulaşımı nasıldır? Sorularının cevabını  bulabileceksiniz. Haydi şimdi milli parkları yakından tanıma zamanı geldi!!!

1)Yozgat Çamlığı Milli Parkı / Yozgat

yozgat çamlığı

1958 yılında ilan edilmiş Türkiye'nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, kent merkezinin güneyinde bulunmaktadır. 400-500 yaşlarında karaçam türünü barındırmakta ve bu çam türü Türkiye’de sadece Yozgat Çamlığı’nda bulunmaktadır. Ayrıca alanın sahip olduğu birçok bitki türü içinde çeşitli endemik türlerin yanında çok sayıda hayvan türü de bulunmaktadır.

Milli Park içerisinde doğal yayılışını gerçekleştiren karaçam ormanı İç Anadolu'daki karaçam ormanlarının son kalıntılarıdır. 1400 metrede başlayan ormanlık alan, 1600 metreye kadar çıkmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz aylarında en çok ilgi gösterdiği yerlerden olan park içinde çok sayıda tesis bulunmaktadır.

2)Aladağlar Milli Parkı / Kayseri - Niğde - Adana

aladağlar milli parki

Niğde, Kayseri, Adana illerinin sınırları içinde yer alan Aladağlar,  1995 yılında milli park ilan edilmiştir.

Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar jeolojik olarak da Türkiye'nin en ilginç yerlerinden biridir. Buzul Gölleri ve Kapuzbaşı Şelaleleri görülmeye değer yerlerdir.

Aladağlar, Türkiye içinden ve dışından, dağcıların en çok rağbet ettikleri bir yerdir.

3)Göreme Milli Parkı / Nevşehir

göreme milli parkı

Göreme, Nevşehir’e on kilometre uzaklıkta, Nevşehir, Ürgüp ve Avanos üçgeni arasındaki etrafı vadilerle çevrili Anadolu'nun gizemli coğrafyası... Bu bölge; "Göreme ve Kapadokya Milli Parkı" adıyla 1985 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. 

Göreme, Kapadokya Bölgesi’nin turizm açısından en hareketli bölgesi. 1986 yılında milli park olarak kabul edildi.Alan içinde, Ürgüp, Uçhisar, Ortahisar, Göreme, Çavuşin, Aktepe bölgeleri yer alıyor.

Göreme Açıkhava Müzesi'nde yer alan hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları bulunuyor. Göreme'yi, hava balonlarıyla  gezip görmek mümkün...

4) Beyşehir Gölü Milli Parkı / Konya

beyşehir gölü

1993 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edilen “Beyşehir Milli Parkı” Türkiye’nin en büyük milli parkıdır. Park içinde Türkiye'nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü de bulunmaktadır.

Beyşehir Gölü, irili ufaklı 33 adadan oluşmakta. Milli park bitki ve hayvan çeşitliğiyle dikkat çekmekte olup Orta Anadolu'nun en önemli çekim merkezlerinden birisidir.. Gölün çevresinde çok sayıda turistik tesis vardır.

KONYA OTEL REZERVASYON HEMEN TIKLAYIN!

5) Sultan Sazlığı  Milli Parkı / Kayseri

ala dağlar

Türkiye'nin en önemli kuş cennetlerinden birisi olan Kayseri’de bulunan Sultan Sazlığı Milli Parkı; il merkezine 70 kilometre uzaklıktadır.

1971 yılında koruma altına alınan Sultan Sazlığı, çok sayıda kuş  türünün ve Türkiye'de az sayıda bulunan flamingoların evidir.  Doğayı seven, özellikle kuşlara ilgi duyanların  gezi rotalarından birisidir sultan sazlığı…

6) Soğuksu Milli Parkı  / Ankara

soğuksu milli parkı

Soğuksu Milli Parkı, Ankara'ya 80 km. mesafede bulunan Kızılcahamam ilçesinde bulunmaktadır. Kızılcahamam şifalı kaplıcaları ile tanınmış Türkiye'de kii en önemli merkezlerden birisidir. 

Soğuksu Milli parkı, Orta Anadolu'dan Karadeniz Bölgesi'nin gür ormanlarına geçişin ilk aşamasını oluşturmaktadır. 1958 yılında milli park ilan edilen saha,  barındırdığı bitki örtüsü bakımından çok zengindir ve  farklı ekosistemler  gözlenebilmektedir.  Anadolu'da nesli azalan  "Kara Akbaba" başta olmak üzere, 160 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan  milli park  özellikli bir alan olarak her zaman cazibe kaynağıdır.

Mili park içinde yürüyüş, kuş gözlemciliği, piknik, kampçılık, fotoğrafçılık, dağcılık gibi farklı aktiviteler yapabilirsiniz. 

7) Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı /  Ankara

sakarya meydan savaşı milli parkı

İç Anadolu Bölgesi'nde başkent Ankara'da bulunan milli park, Sakarya Meydan Savaşı'nın gerçekleştiği alanda kurulmuştur. Ankara'nın Haymana ve Polatlı ilçeleri sınırlarında yer alan  içerisinde  Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına giden yolda kullanılmış ve savaşın gerçekleştiği siperler, mevziler, şehitlikler bulunmaktadır.

Milli park 13.850 hektarlık bir alanı kaplamakta olup  sadece başkent Ankara'nın değil tüm Türkiye'nin en önemli tarihi alanlarından birisidir. 23 Temmuz ile 12 Eylül 1921  tarileri arasında 22 gün 22 gece gerçekleşen savaşlar sonunda, Yunan orduları yenilerek geriye çekilmeye başlamıştır. Türklerin  Anadolu topraklarında yaptıkları son savunma savaşıdır.

8) Sarıçalı Dağı Milli Parkı  l ANKARA

saricali milli parki

Başkent Ankara'nın Nallıhan ilçesinde bulunan alan 2021 yılında milli park ilan edilmiştir. 10,24 km2 alanı kaplayayan bölge Türkiye'nin en son milli parkıdır.

Önerilen Yazılar

>>>> Türkiye'nin En Güzel Şelaleleri

beri/ankarada--gezilecek-yerler" target="_blank" rel="noopener">>>>> Ankara Gezilecek Yerler

>>>> İç Anadolu Gezilecek Yerler

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap