Anadolu Coğrafyası

Türkiye'nin En Büyük 10 Gölü

Türkiye'nin En Büyük 10 Gölü

Türkiye'nin En Büyük 10 Gölü

Türkiye farklı büyüklük ve yapıda birçok göle ev sahipliği yapmaktadır. Herkesin merek ettiği Türkiye'nin en büyük 10 gölü hangisidir? Hangi şehirlerde  yer almaktadırlar  ve özellikleri nelerdir?  Türkiye'de hangi göl hangi amaçla kullanılıyor? 

Türkiye'nin Gölleri

Bu yazımızda Türkiye'nin en büyük 10 gölüne ait merak ettiğiniz bilgileri rahatlıkla bulabileceksiniz.

İşte Türkiye'nin acı / tatlı, tuzlu /tuzsuz, 10 büyük gölü...

Türkiye'nin En Büyük 10 Gölünün Listesi

1) Van Gölü/Van - Bitlis

anadoluyugeziyorum.com

Türkiye'nin en  büyük gölü olan  Van Gölü,  gezilmeye ve görülmeye değer özelliktedir. Nemrut Dağı' nın patlaması sonucu oluşan göl yaklaşık 3713 km2 lik bir alanı kaplamaktadır.

turkiyenin golleri

Türkiyenin Gölleri

Kapalı havza diye bilinen göllerden olduğu için suyu buharlaşarak tuz birikimine sebep olmaktadır. Kaynağı ise kar suları olan göl içerisinde 4 adacık bulunmaktadır. Bu adacıklar ise gelen misafirler tarafından gezilebilmektedir. Van şehrine ismini veren göl  Türkiye'nin  eşsiz tabiat güzellikleri arasında yer almaktadır. Van Gölü konum için burayı tıklayın

2) Tuz Gölü / Konya - Aksaray - Ankara

tuz golu

Türkiye'nin 2. büyük gölü olan Tuz Gölü; Aksaray, Konya ve Ankara  illeri ile çevrilidir.  Tuz Gölü; sit alanı olarak kabul edmiş ve koruma altına alınmıştır. 

Aksaray’ın da en önemli değerlerinden biri olan tuz gölü, Türkiye'nin tuz ihtiyacının  %40’ını karşılımakta olup  aynı zamanda flamingoların da uğrak noktasıdır.

Tuz Gölü konum için burayı tıklayın

3) Beyşehir Gölü / Konya

Konya'nın Beyşehir ilçesinde bulunan göl, 1993 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edilmiştir. “Beyşehir Gölü Milli Parkı” Türkiye’nin en büyük milli parkıdır. Park içinde Türkiye'nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü de bulunmaktadır.

Beyşehir Gölü, irili ufaklı 33 adadan oluşmakta. Milli park bitki ve hayvan çeşitliğiyle dikkat çekmekte olup Orta Anadolu'nun en önemli çekim merkezlerinden birisidir.. Gölün çevresinde çok sayıda turistik tesis vardır.

Beyşehir Gölü konum için burayı tıklayın

4) Eğirdir Gölü /  Isparta

Isparta il sınırları içinde bulunan, Eğirdir Gölü Türkiye'nin 4'ncü büyük gölüdür ve  manzarası yılın her mevsimi bir başkadır. Genelde cam göbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında "Yedi renkli  göl" olarak anılır.

Ayakta kalmayı başarmış Eğirdir kalesinin M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Muhteşem bir manzaraya sahiptir.

5) İznik Gölü / Bursa

Türkiye'nin 5. büyük gölü özelliğini taşıyan göl, ismini kıyısında konumlandığı  tarihi İznik’ten alır. 298 km2'lik bir yüzölçümüne sahip olan İznik Gölü'nün suyu tatlıdır.

Suyunu Gemlik Körfezi ve Karsak Deresi'ne boşaltmaktadır. İnsanın içine işleyen görüntüsüyle ve çevresindeki bağlar, meyve ve sebze bahçeleriyle yörenin önemli gezi rotalarından biri.

6) Burdur Gölü / Burdur - Isparta

Burdur ve Isparta arasında yer alan göl Türkiye’nin 6. büyük gölüdür. Çok sayıda kuş türünün bulunduğu göl, kuş gözlemciliği, yelken sporu, plajda dinlenme gibi birçok aktivitenin gerçekleştirilebileceği bir alan.

8) Manyas Gölü Kuş Cenneti/Balıkesir

Türkiye'nin 8. büyük gölü olan Manyas Gölü 1959 yılında koruma altına alınmıştır. Bandırma’ya 19 kilometre uzaklıkta bulunan göl ve kuş cenneti,  Balıkesir'in denizine, güneşine, doğal güzelliklerine eklenen bir sayfadır ... Meşe, palamut, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur, zeytin ağaçları yanı sıra doğaya ayrı bir canlılık katan kuşlar  ve hayvan türleri bulunur.

manyas kus gozlem evi

Manyas Kuş Gözlem Evi

"Kuş Gölü" olarak bilinen Manyas Gölünün yüzölçümü 166 km2'dir. Balıkesir'deki Kocaçay, gölü besleyen en önemli akarsudur. Hem gezecek hem de eğleneceksiniz. Göle karşı çektirdiğiniz fotoğrafları tatlı  bir hatıra olarak hep hatırlayacaksınız.

9) Acıgöl / Afyonkarahisar - Denizli

aci gol anadoluyugeziyorum.com

Denizli ve Afyonkarahisar illeri sınırları içerisinde yer alan  Acıgöl, 153 kilometrekare alanı kaplamaktadır. Sodalı bir suya sahip gölün suyundan sodyum, sülfat ve türevleri üretiliyor.

Türkiye’de flamingo görebileceğiniz ender yerlerden bir tanesidir. Flamingolar farklı balık türleri ile birlikte martı, leylek, yaban ördeği, yaban kazı, karabatak, pelikan, turna gibi kuş türlerine rastlamanız mümkün.

9) Ulubat Gölü /Bursa

Bursa'ya 34 km uzaklıktaki göl, yapısı itibariyle değişik türden yüzbinlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor.

Bursa'nın İznik gölünden sonra en büyük 2. gölü olan Ulubat su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahiptır. Gölde çok sayıda balık çeşidi bulunuyor. Bursa Gezilecek Yerler için tıklayın

10) Çıldır Gölü / Kars - Ardahan

Türkiye'nin önemli gölleri arasında yer alan Çıldır Gölü; Ardahan ve Kars'ın en turistik alanlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle kış mevsimi gölün donmasıyla birlikte burada yapılan "Atlı Kızak Yarışları Festivali"  büyük ilgi görüyor.

Yazları serinlemek ve piknik yapmak için çok sayıda insan burayı tercih ediyor. Gölde gemiyle gezinti yapıp yeni çıkan balıklardan afiyetle yiyebilirsiniz.

Türkiye'nin gezilecek en önemli mekanları arasında yer alan gölleri her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yüzlerce gölün bulunduğu Türkiye'de siz de bir gezi listesi yapabilirsiniz.

Önerilen Yazılar

>>>> Türkiye'nin Nüfusu En Kalabalık 10 Şehri

>>>> Türkiye'nin Şelaleleri

anadoluyugeziyorum.com

Sosyal Medya Hesapları İçin Tıklayın!

    

Yorum Yap