Gezi Rehberi

Başkent Ankara'nın Müzeleri

Başkent Ankara'nın Müzeleri

Başkent Ankara'nın Müzeleri

Başkent Ankara'nın en çok ziyaret edilen müzeleri hangileridir? En önemli özellikleri, tarihi gelişimleri ve konumları hakkında yazımızın ilerleyen bölümlerinde merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz. 

Türkiye'nin İstanbul'dan sonra en çok müzesine sahip ikinci şehri Ankara'dır. Kentte gezilip görülecek nitelikte 50'nin üzerinde müze vardır. Ankara'nın  dünden bugüne geçmişini ve geçirdiği değişime şahit olmak için birbirinden ilginç müzelerini ziyaret etmelisiniz.

Ankara’da gezip gördüğünüz her müze, size çok sayıda medeniyetin ve kurumun gelişim ve değişim hikayesini yakından tanıma imkan sunacaktır.

Müzeler kenti başkent Ankara'nın öne çıkan önemli müzelerini sizler için derledik. Birlikte gezintiye ne dersiniz?

Ankara Gezilecek Müzeler Listesi

1. Kurtuluş Savaşı Müzesi

1920 yılında iki katlı olarak andezit taşından yapılan bina 1924 yılına kadar TBMM olarak hizmet vermiştir. Daha sonraki yıllarda Cumhuriyet Halk Fırkası binası olarak kullanılmıştır. 1957 yılında ise müze olması kararlaştırılmış, 1961 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi adıyla hizmete girmiştir.

1981 yılından bu yana ise Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılıyor. Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde dönemin kullanılan eşyaları, Atatürk ilke ve İnkılâplarının anlatıldığı odalar, belli dönemlere ait belgeler, meclis toplantı odası bulunmaktadır.

Ankara-Ulus'ta bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, yıllara meydan okuyan mimarisi ve içerisindeki önemli koleksiyonlarıyla sizleri bekliyor. 

2. Cumhuriyet Müzesi

cumhuriyet müzesi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda ll. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak hizmet veren müze; cumhuriyet döneminde çok sayıda olaya tanıklık etmiştir.

cumh. müzesi

18 Ekim 1924’ten itibaren meclis binası olarak hizmet veren yapı, Selçuklu, Osmanlı  ve Cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtmakta olup, işlevini 1960 yılında kadar sürdürmüştür.

1981 yılından günümüze kadar "Cumhuriyet Müzesi" olarak kullanılmakta olup içerisinde döneme tanıklık eden  çok sayıda eser,  fotoğraf ve eşya bulunmaktadır. 

3. Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş savaşı Müzesi

 

Anıtkabir'de şeref salonunun altında 3000 metrekarelik alanda hizmet veren Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, dört ana bölümden oluşmaktadır. l.bölümde Atatürkün özel eşyaları, ll. bölümde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı Muharebeleri, lll. bölümde milli mücadele ve inkılaplar, 4. bölümde Atatürkün yazdığı ve okuduğu eserler, kütüphanesinde yer alan kitaplar, tuttuğu notlar vb. çalışmalar sergilenmektedir.

Haftanın her günü açık olan müze, başkent Ankara'nın Anıtkabir'le birlikte en çok ziyaret edilen mekanları arasında yer almaktadır.

Ankara Nerede  Kalınır?

Ankara Otel Rezervasyon Tıklayın!!!

4. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara-Ulus'ta 1927 yılında inşa edilen eserin mimarı cumhuriyetin ilk mimarlarından biri olan Arif Hikmet Koyunoğlu'dur.

Müzenin bulunduğu bina ilk yıllardan 1950 yılına kadar Halk Evi olarak hizmet vermiştir. 1980 yılında ise müze olarak düzenlenmiş ve hizmete açılmıştır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde Türk sanatçılara ait resim, heykel, baskı, seramik ve Türk süslemeleri sergilenmektedir. Eserlerin çoğu Cumhuriyet öncesine aittir. Müzede sergilenen eserlerin yanı sıra resim, heykel ve seramik atölyeleri de mevcuttur. 

5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Başkent Ankara'nın en çok ziyaret edilen müzelerin başında gelen Ankara Medeniyetler Müzesi 1997 yılında "Avrupa'da Yılın Müzesi" seçilmiştir. Osmanlı Devleti döneminde yapılmış Mahmut Paşa Bedesteni  ve Kurşunlu Han binalarında hizmet vermektedir.

Kurşunlu Han’da idari bina, konferans salonu, atölyeler, Mahmut Paşa Bedesteni müze sergi salonudur. 

Ankara'nın en çok ziyaret edilen mekanlarının başında gelen Ankara Medeniyetler Müzesi'nde, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler sergileniyor.

anadolu medeniyetleri muzesi

Osmanlı Dönemi eserleri de kronolojik bir sırayla sergileniyor. Müze sizi dünden bugüne bir Anadolu yolculuğuna davet ediyor.

6. Rahmi M. Koç Müzesi

Ulaşım, sanayi ve iletişim tarihiyle ilgili pek çok objenin yer aldığı müzede ayrıca Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir.

Ankara Kalesi’nin girişindeki tarihi binada sergilenmekte olan koleksiyon, minyatür modellerden başka sandal ve arabalar gibi birebir ölçülerde objeleri de kapsamaktadır.

7. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1925 yılından itibaren 81 yıl boyunca siyasi mahkûmları ağırlayan yapı, 2011 yılında restore edilerek müzeye dönüştürülmüş ve ziyarete açılmıştır.

Ankara'nın Altındağ ilçesinde Ulucanlar semtinde bulunan müzenin giriş ücreti 9 TL, öğrenciler için 3 TL. dır.

8. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi 

makif muze evi

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da milletvekili olarak görev yaptığı yıllarda ikamet olarak kullandğı, İstiklal Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini kaleme aldığı mekandır. 

Tacettin Dergahı olarak tanınan mekan, Hamamönü semtinde, Hacettepe Üniversitesi yerleşkesinde bulunmaktadır. 1948 yılında müze ev olarak tescillenen yapı içinde Mehmet Akif Ersoy'dan miras kalan cep saati, gözlük, tesbihi, tüfek gibi pek çok eşyanın yanında istiklal marşının ilk iki kıtası yer almaktadır.

9. Ankara Etnoğrafya Müzesi

etnografya muzesi

Ankara'nın  en çok ilgi gören müzelerden birisi olan Ankara Etnografya Müzesi tarihi Sıhhiye semtinde yer alıyor. Ankara'nın merkezi noktasında bulunan müzeye ulaşım da oldukça kolaydır. Özellikle de Kızılay ve Ulus semtleri arasında olması nedeniyle müzeye rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. Ankara Etnografya Müzesi Kızılay Meydanı'na 2,5 kilometrelik mesafededir. 

Ankara'nın ilk resmi devlet müzesi olan yapı için çalışmalar 1924 yılında başlamış, 1928 yılında müzeyi Atatürk ziyaret etmiştir. Atatürkün naaşı 1938 yılından 1953 yılına kadar burada tutulmuştur.

Etnografya Müzesi'nde Türk kültürünü yansıtan 11 sergi salonu bulunuyor. Selçuklu Döneminden başlayan devirler farklı şekilde kategorilere ayrılıyor. Yetişkinler için 10 TL giriş ücreti alınan müzede çok sayıda Türk - islam eseri sergilenmektedir.

Önerilen Yazılar

>>>  Kurtuluş Savaşı Müzeleri

>>> Türkiye'nin Şelaleleri

>>> Anadolu'nun Taş Köprüleri

>>> Türkiye'nin Milli Parkları

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları 

    

0 Yorum

Yorum Yap