Gümüşhane'de Gezilecek Yerler

Gümüşhane / Gümüşhane

Gümüşhane'de Gezilecek Yerler

Zigana Kayak Merkezi

Gümüşhane'ye bağlı Zigana Kayak Merkezi; 2000 ile 2500 metre arasında kurulmuş ve geniş pistlere sahip búyüleyici bir mekân...

Ormanlarla çevrili Zigana Dağı'nın eteklerindeki kayak merkezi her yıl çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Zigana Geçidi'nin doğusunda yer alan kayak merkezi,Gümüşhane'ye 40 km.

Tertemiz karlar arasında  tatilin tadını çıkarırken, burada bulunan  yayla evlerine doğru yolculukta yapabilirsiniz. Konaklama için kayak merkezindeki turistik tesislerden  yararlanabilirsiniz.

Gümüşhane Nerede Kalınır? Gümüşhane Otelleri İçin Tıklayın

Kromni Vadisi

Tarihte önemli bir yerleşim merkezi olan Kromni Vadisi, ticaret yolları üzerinde bulunmaktaydı. Vadi içerisinde manastır ve kilise kalıntıları dikkat çekmektedir.

Karaca Mağarası

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan mağaranın toplam uzunluğu 256 metre olup, 5 ayrı galeriden oluşmaktadır.

Gümüşhane'nin en önemli gezi rotalarından biri olan alan içerisinde sarkıtlar, dikitler ve kalsit kritalleri, sütunlar karşınıza çıkacak...

Kov Kalesi

Merkez ilçeye bağlı Esenyurt (Kov)Köyünde bulunan kale, şehir merkezine  20 km uzaklıkta... Kaleye ulaşmak için 14 km asfalt yol yaklaşık 6 km toprak yolla ulaşabilirsiniz.

Kalenin olduğu yerin antik bir kent bulunduğu tahmin edilmekte olup,  etrafı  sit alanı ilan edilmiştir. Kale bölgede bulunan  önemli kültürel miraslardan biridir.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, kuzeydoğusunda Karanlık Göl olmak üzere birçok göl yatağını içinde barındırmaktadır.

1998 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen sahanın genişliği 5859 hektardır.18 tane buzul krateri göze çarpar. Yörede zengin hayvan ve kuş türleri de bulunmaktadır.

Santa

Karadeniz dağlarının 1500-1800 rakımlı dik yamaçlarındaki yedi köyün ortak ismi santa. Evlerin hepsi kesme taştan...

Yaklaşık 300 evin bulunduğu eski bir yerleşim yeri olan Santanın üzerinden duman ve sis eksik olmaz. Karadeniz bölgesinde bu yükseltide dört mevsim başka bir yerleşim sahası yoktur.

İkizevler Kent Müzesi

ikizevler muzesi gumushane

Gümüşhane'nin tarihi konaklarından birinde hizmet veren İkizevler Kent Müzesi yörenin kültürel, tarihi birikimini en güzel yansıtan yerlerden birisi....

Gümüşhane'de geleneksel yaşamı yansıtmak üzere düzenlenmiş aile hayatının sürdüğü odalar, mutfak, yöresel kilim tezgahları ve sergi salonları dikkat çekiyor. 

Kazıkbeli Yaylası

Kürtün ilçesine bağlı olan Söğütlü Köyü sınırları içerisinde yer alan  Kazıkbeli Yaylası'nın ilçe merkezine uzaklığı 37 kilometre olup, köye ise 6 kilometrelik bir mesafede yer alır.

Doğu Karadeniz bölgesinin en görülesi yerlerinden biri olan yayla, Gümüşhane'den ve çevre illerden gelen misafirlerini ağırlar.

Sosyal Medya Hesaplarımız İçin TIKLAYIN

  

 

(718 kez okundu )

Gümüşhane Resimler

Gümüşhane Videolar

Gümüşhane'de Nerede Kalınır? Gümüşhane Otelleri

henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş