Etkinlikler

Seyahate Çıkarken Bilmeniz Gerekenler

Seyahate Çıkarken Bilmeniz Gerekenler

Seyahate Çıkarken Bilmeniz Gerekenler

Seyahata çıkarken öncelikle bilinmesi gerekenler neler? Valiz hazırlarken nelere dikkat edilmeli, acil durumlarda neler yapılmalı, çalınma ve kaybolma ihtimaline karşı alınacak tedbirler gibi merak ettiğiniz konularda deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istedik. Keyifli bir gezi için göz atmaya ne dersiniz?

1. Belli bir yaşın üzerindeyseniz ve kronik bir rahatsızlığınız, ishal, şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş gibi problemlerle karşılaşırsanız seyahat planınızı mutlaka hekiminize danışarak yapın.

2. Tatil boyunca kullanmanız gereken reçeteli ilaçlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olun.

3. Acil durumlar için yanınızda ağrı kesici, ateş düşürücü, böcek sokmalarına karşı ilaç, güneş kremi, antibakteriyel mendil, yara bandı,  antibiyotik, kas gevşetici gibi kullanabileceğiniz ilaçları içeren küçük bir sağlık çantası bulundurun. Çocuğunuz varsa ateş düşürücü bulundurmayı da ihmal etmeyin.

4. Kartlarınızı güven altına alın.

5. Yola çıkmadan önce bir yakınınızı nereye gittiğiniz konusunda bilgilendirin ve kimliğinizin bir fotokopisini ona verin. Çalınma ya da kaybolma ihtimaline karşılık pasaportunuzun da bir kopyasını vermeniz faydalı olacaktır. Hatta pasaport ya da kimliğinizi tarayıp birer çıktısını yanınızda götürün. Böylece kaybolursa, çıkış alıp kullanabilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz yerdeki konsolosluk bilgileri de eliniz altında mutlaka bulunsun.

6. Ödeme yaparken kartınızı vermek yerine yanınızda çekim yapılmasında ısrarcı olun. Kredi ve bankamatik kartlarını ve paralarınızı aynı yere koymayın. Eğer kartınızı kaybeder ya da dolandırıcılık yapıldığından şüphelenirseniz, vakit geçirmeden kredi kartınızın bağlı olduğu bankayı aramalısınız.

7. Nakit parayı yanınızda fazla bulundurmayın, yanınızdakileri de iyi muhafaza ediniz. Birçok insan, cüzdanı çalındığında mağdur olmamak için iç çamaşırlarına ya da ceketlerine gizli cepler dikip acil durumlar için bu cepte nakit para bulundururlar.

8. Gideceğiniz yerin iklimine, kültürüne uygun kıyafetler tercih edebilirsiniz.

9. Seyahatinizi kolaylaştıran ve size önemli avantajlar sağlayan  müzekart vb. kartlarınızı yanınıza almayı unutmayın! 

10. Eğer aile boyu bir tatile çıkıyorsanız ve yanınızda çocuklarınız da varsa, kendiniz dahil aile bireylerinin ikişe fotoğrafını cüzdanınızda bulundurmanız kaybolma durumlarında her zaman faydalı olacaktır. Kalabalık bir sokakta birbirinizi kaybettiğinizde, bu fotoğrafların ne kadar işe yarayacağını tahmin edemezsiniz.

11. Bavul hazırlarken, evinizde bile kullanmaya fırsat bulamadığınız ürünleri tatilde kullanırım diye düşünerek yanınıza almaya heves etmeyin.

12. Tatil sırasında kitap okumayı düşünüyorsanız, tatilinizin uzunluğuna uygun bir- iki kitap seçmenizi öneririz. Önemli bir bavul hazırlama tavsiyesi olarak, eğer bir tabletiniz varsa, yanınızda istediğiniz kadar e-kitap götürebilir ve bavulunuzda hiç yer hazırlamazsınız.

müzekart

13. Bavul hazırlama sırasında yanınızda götüreceğiniz tüm kıyafetlerinizi valizinize yerleştirmeden önce denemenizi tavsiye ederiz. Kullanmayı en çok sevdiğiniz favori giysilerinizi tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

14. Tatilde doğallığın rahatlığını yaşayın.

15. Otel odanızda kilitli kasa ya da 24 saat güvenlik olsa da, yine de değerli eşyalarınızı kaybetme riski vardır. Değerli eşyalar, havaalanında da güvenlik kontrolünü zorlaştırabilir. 

16. Bavul hazırlarken mücevherleriniz gibi yükte hafif pahada ağır eşyalarınızı evde güvenli bir yerde bırakmanızı ve valizinize daha az değerli ama kullanmayı sevdiğiniz eşyalarınızı koymanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Yazılar

>>>> Türkiye'nin Yeraltı Şehirleri

>>>> Antalya Gezilecek Yerler

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>> En Güzel Seyahat Sözleri

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

Yorum Yap