Şırnak'ta Gezilecek Yerler

Şırnak / Şırnak

Şırnak'ta Gezilecek Yerler

Cizre Ulu camii

ulu camii cizre

Hz Ömer zamanında 639 tarihinde camiye dönüştürülmüş eser, Anadolu’nun en eski camilerinden birisidir. Bu camideki en önemli eserlerden birisi de Ejderli Kapı Tokmağı’dır.

Selçuklu Dönemi’ne ait  olduğu kabul edilen kapı tokmağı günümüzde İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Nuh Peygamber Türbesi

Nuh peygamber Türbesi cizre

Tufandan sonra Nuh Peygamber’in gemisinin Cudi Dağı’na oturduğu ve yerleşim için tufan sonrası b u bölge seçildiği inancı hakimdir.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan ve Nuh Peygamber’e ait olduğuna inanılan türbe günümüzde ziyarete açıktır.

Kırmızı Medrese

kırmızı medrese şırnak

Yapıldığı tuğlaların renginden dolayı kırmızı medrese olarak adlandırılır. Cizre Beyliği tarafından Cizre’nin geri alınmasından sonra 15. yüzyılda yaptırılmıştır.

İçinde külliye, yemekhane, dershane, avlu ve mezarlar vardır.

Finik Ören Yeri

Cizre’ye yakın bir noktada bulunun Damlarca ve Eskiyapı köyleri arasında Finik Ören Yeri İ. Ö. 4000 yıllarına aittir.

Dağlık bir bölgede yer alan kentte saray, zindan, sarnıç yerleri ve beyaz kalker taştan oyulmuş çok sayıda mağara ev bulunmaktadır. Finik Kalesinin kuzeyinde kadın ve bir erkek kabartmaları bulunmaktadır.

Şah Ören Yeri

Şah Ören Yeri Cizre

Cizre’nin Kuzeydoğusunda, Çağlayan köyündeki Şah Ören Yeri, Cudi dağının en sivri noktasının eteğindedir. Yerleşmenin kuzeyi, doğusu ve batısı tamamiyle dağlıktır. Bu dağlık kesimlerde Düşe, Çeko, Hırabe, Kayzer, Hırd kale harabeleri yer almaktadır.

Şırnak  Kaplıcaları

Güçlükonak ilçesi Düğünyurdu köyü yakınında ki Hısta Kaplıcaları, Beytüşşebap İlçesine 7 km uzaklıktaki Ilıcak köyünde ki Zümrüt Kaplıcaları ve Besta kaplıcaları sağlık turizmi açısından önem arz etmektedirler.

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN

    

 

(1626 kez okundu )

Şırnak Resimler

Şırnak Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş