Anadolu Lezzetleri

Tokat'ta Yemek Yenilecek Restoran ve Kafeler

Tokat'ta Yemek Yenilecek Restoran ve Kafeler

Tokat'ta Yemek Yenilecek Restoran ve Kafeler

Tokat'ın meşhur yöresel yemekleri ve özellikleri nelerdir? Tokat'ta yemek yenilecek restoran ve kafeler hangileridir? gibi merak ettiğiniz soruların cevabını yazımız içinde bulabileceksiniz

Anadolu'nun en önemli lezzet duraklarından birisi olan Tokat, kendine has yöresel yemekleriyle dikkat çekiyor. Anadolu yemek kültürü açısından Tokat mutfağının çok ayrı bir yeri vardır. Tokat'a gelen /gelecek olan misafirleri birbirinden lezzetli yemekler ve sürprizler bekliyor.

Hiç şüphesiz Tokat, Anadolu'nun en özgün ve lezzetli mutfaklarından biri.  Yeşilırmak nehrinin bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olan Tokat; 5 bin yıllık tarihî boyunca  ipek yolu üzerinde hem kültür  hem de  ticaret merkezi olmuş asırlarca.

Kahvaltıdan Tatlıya Yöresel Tokat Yemekleri

Kahvaltıda Tokat çörekleri ve yağlısı, ana yemeklerde Tokat tavası, Tokat kebabı, Tokat keşkeği, ferfene, balcan doğraması,  bakla dolması,Tokat çökeleklisi, Tokat pağacı, Pirpirim yoğurtlaması, madımak, pehlili pilav, üzümlü çörek ıslaması, çalma pekmezli tavuk, cevizli bat sarması gibi birbirinden lezzetli yemekleri, Tokat restoranlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. 

tokat kebabı

Tokat'ın meşhur yemeklerinden Tokat Kebabı

Tokat'ın en meşhur yöresel yemeği olan Tokat kebabı; fırının içerisine dik olarak sarkıtılan şişe takılı patlıcan, et, iç yağ, patates, sarımsak ve biberle beraber, közde pişirilmiş domates lavaşlarla birlikte servis edilir.

Tokat kebabı porsiyon usulü değil, kilo ile servis edilir. Taze kuzu eti ve yeni mahsul ürünler Tokat kebabını daha lezzetli yapan unsurlar arasında yer alır.

tokat kebabı1

Tokat kebabı, şehrin öne çıkan en  özel  lezzetlerinin başında gelir. Farklı şekillerde pişirme şekilleri olmakla birlikte Tokat yöresine ait  fırında hazırlanan kebaplar bir başka lezzetli olur.

keşkek tokat

Tokat Yöresel Yemekler l Keşkek

bat yemegi tokat

Tokat Yöresel Yemekleri l Bat

tokat tava

 Tokat Tava

tokat pagacı

Tokat'ın  Meşhur Lezzetlerinden Poğaçı

tokat çökeleklisi

Tokat Yöresel Yemekler l Tokat Çökelekli Katmer

tokat sarması

Tokat Yemekleri l Tokat Sarması

tokat çemeni

Tokat Yemekleri l Çemen

Niksar cevizi, asma yaprağı, bez sucuğu, kuşburnu marmelatı gibi Tokat’ın meşhur ürünleri  şehrin eşsiz lezzetlerine zenginlik katıyor. 

tokat asma yaprağı

Tokat asma yaprağı

zile pekmezi

Tokat'ın dünyaca meşhur tatlarından birisi: Zile pekmezi

tokat kuşburnu marmelat

Tokat Yöresine ait kuşburnu marmelatı

Tokat'ın öne çıkan restoranları ve yemek yenilecek yerlerini sizin için listeledik. Gittiğiniz, yediğiniz yerler hakkında düşüncelerinizi paylaşmayı lütfen unutmayın.

Tokat'ta Yemek Yenecek Restoran ve Kafeler

- İşeri Restoran

- Pirhan Restaurant

- Saklıbahçe Restaurant

- Mollaoğlu Kebap Salonu

- Bahçeli Konak Kebap

- Sedirhan Ocakbaşı Restaurant 

- Yeşilpark Restaurant

- Taşhan Divan Cafe

- Bahçeli Konak Cafe & Restaurant

Önerilen Yazılar

>>>> Amasya'da Yemek Yenilecek Yerler

>>>> Kastamonu'da Yemek Yenilecek Yerler

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

Yorum Yap