Hatay'da Gezilecek Yerler

Antakya / Hatay

Hatay'da Gezilecek Yerler

 Antakya Uzun Çarşı

İstanbul'un Kapalı Çarşı'sına çok benzeyen Hatay Uzun Çarşı'da sıra sıra dizilmiş baharatçılar, kuyumcular, aktarlar, hediyelik eşyacılar insanın dikkatini çeker ve alışverişe sevk eder. Uzun Çarşı’nın geçmişi kent kadar eskidir.

Uzun Çarşıda her ara sokak ve cadde farklı bir meslek grubuna ayrılmış, belirli iş kolları, farklı inanç ve kökenden gelen Antakyalılar tarafından sürdürülmektedir. Osmanlı dönemi lonca örgütlenmesini hatırlatan bu iş bölümü dikkat çeker. Yerli ve yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir her mevsim.

Tarihi uzun çarşıda, geleneksel dokusunu koruyan bir pazarda sizleri keyifli bir alışveriş bekliyor. Çarşı içinde  çınar altında dinlenip yöresel lezzetlerin tadına bakmayı unutmayın.

Hatay Nerede Kalınır?
Hatay Otel Fırsatları İçin Tıklayın!

 

Habibi Neccar Camii

Habibi Neccar,   M.S. 40'lı yıllarda yaşamış Hz. İsa'nın havarilerine inanan bir Antakyalı’dır.  Dağdaki marangoz atölyesini bırakarak şehre gelmiş ve Antakya halkına elçilere uymalarını öğütlemiştir. Halk onu dinlememiş ölümle tehdit etmiştir. Bu tehditlere kulak asmayan Habib-ün Neccar elçilere “Yanlarında olduğunu ve Allah’a inandığını” söylemiştir. Bu sözler üzerine galeyana gelen halk hem Habib-ün Neccar’ ı hem de elçileri şehit etmişlerdir. 

İlk defa Memluk Sultanı Baybars zamanında 13.yüzyılın ikinci yarısında eski bir tapınağın yerine yaptırılan camii; 17.yüzyılda yenilenmiştir. Caminin önünde yer alan şadırvan ise 2. Abdülhamid döneminde 19.yüzyılın sonlarında yapılmıştır.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonu olan Hatay Arkeoloji Müzesi'nde Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden eserlerin yanı sıra Antakya,  İskenderun ve Harbiye'de yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan eserler sergilenmektedir.

Müzede sergilenen eserlerin çoğunluğu Antakya’nın Roma dönemine ait mozaiklerden oluşmaktadır. Bu eserlerin çoğunluğu, 1932-1939 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucu keşfedilmiştir.

Bugün sahip olduğu eserler ile dünyanın pek çok yerinden gelen ziyaretçilerini ağırlayan müze, ülkemizin en büyük kültürel zenginliklerinden birisidir.

Antakya Otel Fiyatlarını Gör!

Meryem Ana Havuzu

İskenderun'a bağlı Arsuz mevkiinde yer alan Meryem Ana Havuzu, Hacıahmetler Köyü'nden 8 kilometre uzaklıktadır. Bu bölge halk arasında "Seydi" adıyla da bilinmektedir.

Meryem Ana’nın, Kudüs'ten Efes antik kentine giderken, sıcak ve soğuk suyun aktığı gölde yıkandığı; akan soğuk suyun kutsallığı, sıcak suyun ise günahı simgelediğine inanılmıştır.

Her yıl ağustos ayının 14’ünde Hristiyanlar burada toplanıp dini bir tören yapmaktadırlar.   

St. Pierre Kilisesi

Hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmeyen St. Pierre Kilisesi, Hatay-Antakya'da Asi Nehri'nin batısında bulunmaktadır. Bir mağaradan oluşan kilise, 13 metre derinliğinde ve 7 metre yüksekliğindedir.

İlk Hristiyanlar tarafından toplantı yeri olarak kullanılan St. Pierre Kilisesi'nin özellikle taban mozaikleri görülmeye değer nitelik taşımaktadır.

Erzin Başlamış Kaplıcaları

Hatay-Erzin'e bağlı olan Başlamış Köyü'ndeki kaplıcalar ve içmeler şehrin en önemli termal turizmi merkezleri arasında yer alır.

Amanos Dağları'nın eteklerindeki  termalin; içme sularının içerisinde mineral, sülfat, bikarbonat, magnezyum ve karbondioksit bulunmaktadır. Genellikle idrar yolları, metabolizma ve sindirim sistemine iyi geldiği bilinmektedir.

Koz Kalesi

Hatay'ın Altınözü ilçesinin sınırları içinde bulunan kalenin; Antakya Prensliği döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale, Bizans ve Haçlılar tarafından kullanılmıştır.

1268 yılında Memlük Sultanı Baybars tarafından alınarak Müslümanların kontrolüne geçmiştir. Kalenin içerisinde hamam, cephanelik, sarnıç, gözetleme kuleleri, çıkış tünelleri gibi bölümler vardır.

Samandağ Sahili

Uzunluğu 16 kilometreyi bulan sahil şehre gelen turistlerin ilgi odağı durumunda. Burası aynı zamanda sörf için çok uygun bir alandır.

Kumsalı, plajı ve yürüşüyle, güneşin batışıyla size  Akdenizi kıyılarının güzelliğini yaşatacak  alan aynı zamanda dünyanın en uzun 2. sahilidir.

Harbiye Şelalesi

Görenleri kendine hayran bırakan Harbiye Şelalesi; Defne Koruluğu’nun arasından akar. Turistlerin uğrak yeri olan mekanda güzel bir manzaranın eşliğinde dinlenebilir fotoğraf çekilebilirsiniz. Her türlü sebze ve meyvenin bol yetiştiği Harbiye, Hatay'a 7 km uzaklıktaki.

Her taraf yeşillik ve bol suları ile adeta cenneti andırır.En güzel piknik alanlarından birisi olan Harbiye; Lokantaları, turistik otelleri, pansiyonları ve eğlence yerleriyle konuklarını beklemektedir.

Antakya Atatürk Parkı

Asi Nehri’nin hemen kıyısında bulunan park, şehrin en büyük parkıdır ve şehrin simgesi Defne Ağacı başta olmak üzere çok sayıda ağaca ve bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Park içinde bulunan evlendirme dairesinde hemen hemen her gün nikâh törenlerine, gelin arabalarına şahit olabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Hesaplarımız İçin TIKLAYIN

  

 

(1647 kez okundu )

Hatay Resimler

Hatay Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş

Öztur Turizm