Karaman

Karaman

YOL TARİFİ AL

Gezi Rehberi

OTELLER

Restaurant & Cafe

Aktiviteler

SEKTÖREL

Karaman'da Gezilecek Yerler

Karaman Kalesi

Karaman'a hakim bir tepe üzerine konumlanmış olan kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber 11.yy da yapıldığı tahmin edilmektedir. Güneybatıda ki orta kulede kalenin giriş kapısı bulunmaktadır.

Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da stratejik bir konumda olduğu için kullanılan kalenin bir kısmı zamanla tahrip olmakla birlikte iç kale, günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir.

Karaman kent merkezindeki kale, Karaman gezilerinin vazgeçilmezleri arasında...

Karaman Nerede Kalınır? Otel Fırsatlarını Gör!

 

Hürrem Dayı Evi

300 yıllık bir tarihi konak burası... Karaman merkezde bulunan bu konak gerçekten de gezip zaman ayırmaya değer bir yapı. İçerisindeki ahşap işlemeler ve motifler görmek için bulunmaz bir eser.

Tarihi Karaman evlerinde nasıl yaşandığını görmek ve o günlere bir nebze olsun geri dönmek isterseniz burayı da mutlaka gezmenizi öneririz.

Manazan Mağaraları

Şehir merkezine 40 km mesafede bulunan mağaralar, Karaman' ın binlerce yıllık tarihinin bir parçası...

Beş kattan oluşan bu mağaralarda hayat nasıl geçiyordu? Bu sorunun cevabını keşfiniz sırasında bulacaksınız. Karaman gezinizde burayı da eklemeyi unutmayın. Manazan mağaraları Karaman'ın Taşkale sınırları içinde bulunmakta.

Yunus Emre Camii ve Türbesi

Karamanoğulları Beyliği devrinde 13.yüzyılda şehir merkezinde yapılan camii, kesme taştan merkezi kubbeli bir yapıdır. Son cemaat yerinde beş küçük kubbe ile örtülüdür.

Batı duvarı bitişiğinde Yunus Emre’ye ait bir türbe bulunmaktadır. Ayrıca türbe içerisinde Yunus Emre’nin hocası Taptuk Emre, Yunus Emre’nin oğlu ve kızına ait dört sanduka bulunmaktadır. Tamamı kesme taştan yapılmış türbe, beşik tonoz örtülüdür.

Tartan Evi

19.yy da yapılmış olan bu konak şehir merkezinde olup eski Osmanlı yaşamını bizlere anlatır. Alt tarafında kiler, mutfak gibi bölümler yer alırken, üst katta odalar bulunmakta.

İncesu Mağarası

Türkiye'nin en güzel mağaralarından birisi olan yapı 1050 metre uzunluğundadır. Mağara Taşkale Kasabası'na  9km mesafede bulunmaktadır.

Miyosen kireç taşları ve damlataşlarla bezenmiş mağara, çok yağışlı zamanlarda içerisinde bir yer altı nehri oluşturmaktadır.

Aktekke Camii

1370 yılında Karamanoğlu Alaaddin Bey tarafından yaptırılan cami, Mevlana’nın annesi Mümine Hatun için inşa ettirilmiştir. Caminin türbesinde Mümine Hatun, Aleaddin Çelebi, Karamanoğlu Seyfettin Bey, başta 21 tane mezar vardır. 

Karaman Müzesi

Şehirlerin hafızası müzelerdir. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bu muhteşem şehirde, müze gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Hititlerden tutun, Urartulara, Roma'ya, Bizans'a, Selçuklular'a, Osmanlı'ya kadar eserleri bu müzede görebilirsiniz.  Şehrin merkezinde bulunan müze siz tarih meraklıları misafirlerini bekliyor.

Ermenek Kalesi

Ermenek ilçesinde bulunan kale, tarih boyunca özellikle de Karamanoğulları döneminde stratejik bir öneme sahip bir yer olduğu bilinmektedir.

Geçmişte Firan Kalesi olarak da bilinen kale,  Ünlü seyyah Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında; "Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudreti ile yapılmış bir kaledir. Ben karada ve denizde 32 yılda 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim. Mutlaka gezilmeli görülmelidir. Bu kale Tanrının kudret eliyle yapılmıştır"

Taşkale Tahıl Ambarı

Yüksekliği 40 metreyi bulan, toplamda 251 adet tahıl ambarları hububat ve tahıl saklamak için oyularak yapılmıştır.

Karaman şehir merkezinde bulunan bu tarihi eser mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Gökçeseki Kaya Mezarları Örenyeri

Karaman'nın Ermenek İlçesi Gökçeseki Köyü'nde bulunan kaya mezarları örenyeri olarak tescillenmiş durumda.  Örenyerindeki mezarların ve çevresinin Roma ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

 Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip İçin TIKLAYIN!

       

Karaman Video Galerisi

Karaman'da Gezilecek Yerler


Karaman Resim Galerisi

Karaman'da Gezilecek Yerler