Antalya

Muratpaşa

YOL TARİFİ AL

Gezi Rehberi

OTELLER

Restaurant & Cafe

Aktiviteler

SEKTÖREL

Antalya'da Gezilecek Yerler

Muhteşem doğal güzellikleri, geçmişin emaneti tarihi zenginlikleri,  mavi bayraklı plajları, gizemli  koyları ve profesyonel ekiplerle hizmet veren binlerce turistik tesisiyle Antalya her dönem tercih edilen bir tatil kenti...

Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi Antalya’da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.  Antalya’nın keyfini doya doya çıkarırken birbirinden kıymetli aşağıdaki gezi rotalarını gezip görmeye ne dersiniz?

Aspendos Tiyatrosu

Antalya'nın 49 km. batısında yer alan Aspendos, amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. M.S. 2. yy'da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan. Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos'u gezmektedir. Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Demre

Uluslararası bir üne sahip Demre'de Noel Baba Kilisesi, Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş'a 40 km. mesafede bulunuyor.

Düden Şelalesi

Antalya'nın  muhteşem güzelliklerinden birisi olan Düden Şelalesi; Aşağı Düden Şelalesi  ve Yukarı Düden Şelalelerinden oluşmaktadır. Yaklaşık 40 metrelik falezlerden Akdeniz'e dökülen Aşağı Düden Şelalesi  şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Antalya kent merkezinin güneydoğusunda  Lara yolu üzerinde bulunan  Aşağı Düden Şelâlesinn arkasına doğru uzanan ve ziyaretçilerini adeta rüyalar alemine götüren bir mağara da  bulunuyor. Yukarı Düden Şelalesi ayrıca piknik yeri ve mesire alanı olarak da kullanılmaktadır.

Şelalenin büyülü bir hava kattığı  doğanın içerisinde  kendinizi  farklı bir ortamda, sanki bir gizli cennetteymiş gibi hissedersiniz.

Damlataş

Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş'tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir.

Karain Mağarası

Karain mağaraları, Türkiye'nin en büyük ve aynı zamanda içinde insan yaşayan doğal mağaraları arasında yer alıyor.

Olimpos

Türkiye’nin en güzel kumsallarından biri olan Olimpos, Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırlarında bulunuyor. Olimpos, Antik Likya Yolu üzerinde.

Side Apollon Tapınağı

Antalya - Side'de yer alan ve Roma Dönemine ait olan Side Apollon Tapınağı, dikkat çekici bir mimariye sahiptir. Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon'a adanmış olup, 1982-1990 yılları arasında yapı restore edilerek yıllar içerisindeki tahribatı giderilmiştir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

1973’te milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat İlçesi Beşkonak beldesi sınırları içinde yer almaktadır. Antalya’ya 85 km. mesafede bulunan kanyon, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri.

Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanlarından biri. Yaz aylarında çok sayıda kişi burada  rafting yapmakta. Meraklıları için hatırlatalım. Milli parkın yakınlarında  Selge Antik Kenti bulunuyor.

Beldibi Mağarası

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Beldibi Köyü'nde bulunan mağara; doğal güzelliğinin yanında tarihi kalıntıları da sunar ziyaretçilerine.

Aşağı ve yukarı mağara olmak üzere ikiye ayrılıp; her iki bölüm de aileleri barındırabilecek büyüklükte bulunmaktadır. Sığınakların çevresinde bulunan şematik insan, ev ve hayvan resimleri dikkatinizi fazlasıyla çekecek

Kurşunlu Şelalesi

Antalya Kurşunlu Şelale'sine Antalya Isparta yolunun 24. Kilometresinden içeri 7 km lik bir yolculukla ulaşılıyor. 2 km lik bir kanyonun içerisinde yer alan Kurşunlu Şelalesi 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır.

Perge Antik Kent

 

Antalya-Serik'te antik bir kent olan Perge, Helenistik Dönemi'nden kalan ve günümüze kadar gelen önemli bir kalıntıdır. Antik kentte büyük hamamlar ve çeşmeler, kuleler, kapılar ve sur duvarları hala varlığını korumaktadır.

Kalıntılarından biri olan tiyatro, 12.000 seyirci alabilecek bir kapasiteye sahip. Ay tanrıçası olan Artemis'in ayrı  bir yeri Perge'de. Artemis bu yerin baş tanrıçası kabul edilmiştir.

Antalya Tarihi Saat Kulesi

Antalya'nın şehir merkezinde bulunan tarihi saat kulesi,   1901 senesinde Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit için inşa edilmiştir. Antalya Tarihi Saat Kulesi, kare gövdelidir ve gövdenin altında bir, üzerinde üç sıra silme vardır.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti Antalya'nın 30 kilometre kuzeybatısında Güllük Dağı'nın tepesinde 1050 metre yükseklikteki bir plato üzerine kurulmuştur.

Beydağları Milli Parkı

Antalya'nın Kemer ilçesi sınırları içinde olan Beydağları Milli Parkı, Gelidonya Burnu'na kadar uzanır. Burada tarihi güzelliklerin bulunmasının yanı sıra, doğal plajlarda yer almaktadır.

1972 yılında koruma altına alınan Beydağları Milli Parkı, özellikle Adrasan Plajı ve Çıralı Plajı ile öne çıkmaktadır.

Likya Yolu

Fethiye'den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş özel bir yürüyüş rotası Likya yolu...

Likya yolu üstünde 19 adet antik kent de yürüyüşünüzde size eşlik ediyor. Uzunluğu 535km olan yol güzergâhında kamp alanları ve konaklama imkanları da mevcut.

Sevgili doğaseverler ne dersiniz? Gelin sizde gezi rotanıza bir yol daha ekleyin hem Anadolu’yu hem de yeni rotaları keşfedin…

Kızıl Kule

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat,  Alanya’yı fethedince Kızıl kule'yi burada yaptırdığı tersanenin güvenliğini sağlamak amacıyla yaptırmıştır. 5 katlı olan kule Alanya'nın simgesi durumundadır ve tatil yapmaya gelenlerin uğramadan geçmedikleri muhteşem bir yapıdır.

Alanya’daki pek çok güzelliğin yanında Alara Kalesi ve Sinek Kalesi ‘de bölgede görülmeye değer yapılar arasında.

Kaleköy

Antalya'nın Demre ilçesinde, Üçağız Köyü'nde yer alan Kaleköy. Muhteşem doğası, Likya medeniyetinden miras kalan lahitleri, Caretta carettaları,  ve Simena Kalesi ile dikkat çekmektedir. Taş merdivenlerle çıkacağınız kalenin manzarası görülmeğe değer özellikte.

 

Antalya Video Galerisi

Antalya'da Gezilecek Yerler


Antalya Resim Galerisi

Antalya'da Gezilecek Yerler