Adana

Seyhan

YOL TARİFİ AL

Gezi Rehberi

OTELLER


Hotel Bosnalı Seyhan

  • | https://www.hotelbosnali.com

Otel Çavuşoğlu Seyhan

  • | http://www.otelcavusoglu.com

City ButikHotel Seyhan

  • | http://www.adanacityhotel.com.tr

Divan Hotel Seyhan

  • | https://www.divan.com.tr

Sürmeli Hotel Seyhan

  • Kuruköprü Mahallesi, Sefa Özler Cd. No:49 Seyhan/Adana
  • 0 322 352 36 00 | http://surmelihotels.com

Restaurant & Cafe

AktivitelerYurtiçi & Yurtdışı Turlar

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana Taşköprü

Adana'nın simge yapılarından  birisi  olan taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde olup yapımı Roma dönemine kadar gitmektedir. Köprü 21 gözlü olarak inşa edilmiş olup günümüzde 14 gözlü olarak  hizmet vermektedir.

Osmanlı Devleti zamanında  bir kaç defa onarımdan geçen tarihi miras, günümüzde araç trafiğine kapalıdır. Şehri gezerken dünyanın kullanılan en eski köprülerinden birisi alan taşköprü'nün üzerinden geçmeyi ve fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Sabancı Merkez Camii ve Parkı

Adana Gezilecek Yerler l Merkez Park ve Ulu Camii

Türkiye'nin en büyük camilerinden birisi olan eser, şehir merkezinde ve Seyhan nehrinin kenarında konumlandırılmıştır. Kubbe ve altı minareli heybetli yapısıyla şehrin her tarafından görülmektedir.

1998 yılında hizmete açılan caminin çevresinde  binlerce bitki ve ağaç çeşidinin bulunduğu merkez park yer almaktadır. Merkez camii ve parkı, Türkiye'nin nüfus olarak 6. büyük şehri olan Adana'nın en önemli ibadet, dinlenme ve aktivite merkezlerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Çukurova bölgesinde gün yüzüne çıkarılmış pek çok kıymetli eserin sergilendiği müze, Türkiye’nin ilk müzelerinden birisidir.

1924 yılından beri hizmet veren Adana arkeoloji müzesi gezilip görülmeğe değer nitelikte…Adana tarihine çok sayıda eserle ışık tutan müze,  günümüzde yeni binasında ziyaretçilerini beklemekte...

Anavarza Antik Kenti

Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan Anavarza Antik Kenti, Çukurova bölgesinin en  önemli merkezleri arasında yer almaktadır.

Anavarza geçmişte Anazarba, Aynızarba, Anazarbos isimlerini almıştır. Anavarza Antik Kenti'nin göze çarpan en önemli kalıntıları arasında surlar, sütunlu yol, kilise ve hamam vardır. Özellikle de Anavarza Kalesi en çok ziyaret edilen kültürel miraslardan biridir.

Antik Kent, her bir kalıntısında ki yaşanmışlık izleriyle, sizlere farklı bir tarih yolculuğu sunuyor.

Seyhan Nehri

Adana'ya hayat veren ve adı şehirle birlikte anılan Seyhan nehri ve çevresini gezip gördüğünüzde kolay kolay unutamayacağınız bir iz kalır belleğinizde. Adanalılar onunla serinler, onunla hayallere dalar.

Çukurova'ya Ceyhan nehri ile birlikte can veren nehir, aynı zamanda Türkiye'nin en önemli akarsularından birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Alman Köprüsü

Almanlar tarafından 1912 yılında çelik taş örme tekniğiyle inşa edilen yapının üzerinden günümüzde Mersin-Ankara demiryolu geçer.

Derin bir vadi üzerindeki köprü, yeşillikler arasında tüm heybetiyle görülmektedir. "Varda köprüsü"olarak da bilinen yapının yakınında bulunan Kapukaya kanyonu da yörede gezilecek önemli yerlerden birisidir. 

Misis Mozaik Müzesi

Misis Mozaik Müzesi, 4.yy sonlarına ait Misis Antik Kenti'nden kalma tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği bir müzedir. Müze, Adana'ya 26 km. mesafede, Misis Beldesi'nde yer almaktadır.

 Şar Antik Kenti

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde bulunan Şar Antik Kenti, birçok tarihi kalıntısıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam  etmektedir. Günümüze kadar gelebilen tarihi kalıntılardan en önemlisi Roma döneminden kalan amfi tiyatrodur. Bizans döneminden kalan en önemli eser ise bir kilise kalıntısıdır.

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 Mart 1923'te eşi Latife Hanım ile birlikte Adana'ya geldiğinde misafir edildiği 19.yy.'da yapılmış geleneksel Adana evlerinden birisidir.

Atatürk'ün 100. doğum yılı dolayısıyla, 1981 yılında Atatürk Evi Müzesi olarak düzenlenmiştir. Müze'de Atatürk'ün Adana seyahati ile ilgili fotoğraf,  bilgi ve belgelerle birlikte, etnografik eserler de sergilenmektedir.

Büyük Saat Kulesi

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan saat kulesi, Adana'nın simgelerinden birisidir. 32 m. uzunluğuyla, Türkiye'deki en yüksek saat kulesi olma ayrıcalığını yaşar.

Saat Kulesi inşasına Ziya Paşa döneminde başlanmıştır ve 1882 yılında Abidin Paşa zamanında tamamlanabilmiştir. Modernleşmenin sembol eserlerinden birisi  olarak kabul gören saat kulesi kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. 

Ulu Camii

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan camii 16. yüzyıldan kalmadır ve "Ramazanoğulları Camii" adıyla da anılmaktadır. Ramazanoğulları Beyliği'nin başyapıtı ve en görkemli eseri olan Adana Ulu Camii, Adana'nın en önemli tarihi yapılarından birisidir. 

Caminin mimari yapısı ve kullanılan çiniler  dikkat çekicidir.

Adana Sinema Müzesi

2011 tarihinde açılışı yapılan müze, Türk  sinema tarihine ışık tutan afiş, fotoğraf, kitapların  sergilendiği bir mekandır. Çok sayıda film yapımcısı ve oyuncunun Adana'lı olduğu dikkat çekmektedir.

Sinemada pek çok tanıdık yüzün fotoğraflarına ve eşyalarına ulaşabileceğiniz müze bu alanda Türkiye'de açılmış ilk müzelerden birisidir.

Yumurtalık Plajı

Deniz, kum ve güneş isteyenlerin en önemli adreslerinden birisi olan plaj,   mavi bayrak ödüllü. Adana’ya 90 km. uzaklıkta bulunan plajın gün doğumu ve batımı ayrı bir güzellik sunar çevresine.

Plajın çevresinde çok sayıda turistik tesis bulunmakta.

Belemedik Tabiat Parkı

Pozantı ilçesine 9 km. uzaklıkta bulunan koruma alanı flora ve hayvan varlığı açısından çok zengin.

Etnoğrafya Müzesi

Tarihi bir kilisenin 1983 yılında restorasyon sonrasında müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuş mekânda için çok sayıda Türk- İslam eseri teşhir edilmektedir.

Ziya Paşa Bulvarı ve Parkı

Adana’nın en işlek caddelerinden birisi olan bulvar üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi, restoran, cafe ve barlar bulunmakta. Park ise şehrin sıcağında bunalmış olanların yaz – kış uğrak noktasıdır.

Bebekli Kilise

19.yüzyılın sonlarında İtalyanlar tarafından yaptırılan Katolik kilisesinin üzerinde Meryem Ana heykeli yer almaktadır. Seyhan'da bulunan kilisenin üzerindeki heykel, uzaktan bakıldığında bebeğe benzetildiği için bu adla anılmıştır.

Seyhan Baraj Gölü

Adana Gezilecek Yerler l Sevgi Adası

Adanalıların bol bol gezip vakit geçirdikleri, ailecek kahvaltı  ve piknik yaptıkları göl kenarında ki çok özel bir gezi rotası. Sıcak memleketin serinleten yüzünün geceleri  ışıklandırılmış hali ise  bir başka…Baraj gölü üzerinde  sevgi adası var.

Kazancılar Çarşısı

Adana’nın yaşayan en eski çarşısı olan Kazancılar Çarşısı, hediyelik eşya satan dükkânlar, bakırcılar, şekerlemeciler ve kebapçılarla içiçe. Tarihi saat kulesi ve Ulu Cami'nin hemen yakınında.

Anadoluyu Geziyorum'un Sosyal Medya Hesaplarını Tıklayın!

>

Adana Video Galerisi

Adana'da Gezilecek Yerler


Adana tanıtım filmiAdana tanıtım filmi