Bilecik'te Gezilecek Yerler

Bilecik / Bilecik

Bilecik'te Gezilecek Yerler

Tarihi bakımdan çok zengin bir mirasa sahip Bilecik’te geçmişten günümüze birçok kale, cami, kilise, ören yeri, antik kenti  görüp tanıma fırsatı bulacak, unutamayacağınız  bir gezi yapacaksınız.

Bilecik Gezilecek Yerler Listesi

Bilecik Müzesi

2007 yılından bu yana hizmet vermeye devam eden Bilecik Müzesinde; etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Bilecik Nerede Kalınır?

Bilecik Otel Fırsatlarını Görmek İçin TIKLAYIN!!!

Mehmet Paşa Kervansarayı

Bilecik'e 16 km. uzaklıkta Vezirhan’da bulunan kervansarayı, Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa yaptırmıştır. Kervansarayın yapım tarihini gösteren kitabe l655’ni göstermektedir.

Kervansaray dikdörtgen planlı ve iki kat üzere inşa edilmiştir.

Dursun Fakih Türbesi

Bilecik’in Söğüt ilçesinde türbesi bulunan Dursun Fakih, Şeyh Edebali’nin damadıdır. Aynı zamanda Osman Bey’in bacanağı olan Dursun Fakih, Osman Bey ile savaşlara ve fetihlere katılmış olup, Osmanlı Devlet’nin ilk kadısı olma özelliğini taşımaktadır.

Karamanlı olduğu bilinen Dursun Fakıh, ölümü üzerine başkent Söğüt’e gömülmüştür.

Şeyh Edebali Türbesi

Osmanlının kuruluş döneminde yaşamış olan Şeyh Edebali, Osman Gazi’nin kayın babası ve aynı zamanda hocasıdır. Şeyh Edebali adına yapılan türbesi çok mütevazı bir mimari yapıya sahip. Kızı ve eşinin sandukaları da türbenin içinde bulunmakta.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunan Kayı Beyi Ertuğrul Gazi’nin mezarı, Sultan Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan ll. Abdülhamit tarafından onarılmış, türbenin yanına bir de çeşme eklemiştir.

1281 yılında 93 yaşındayken vefat eden Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaret ettiğinizde yedi asırlık bir devletinin temellerinin nasıl atıldığını daha iyi anlayacaksınız.

Ayrıca Söğüt’te 1981 yılından bugüne “Ertuğrul Gazi Müzesi”  adıyla bir müze hizmet vermektedir.

Kamçı Yaylası

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden birisi olan Kamçı yaylasında genellikle çam ağacı bulunmaktadır.

Kamçı yaylası genellikle kamp yeri olarak veya dinlenme mekanı olarak kullanılmaktadır. Yaylanın bağlı olduğu Bozcaarmut köyünün Pazaryeri ilçesine olan mesafesi ise 15 kilometredir.

Söğüt Çaltı Kaplıcası

Söğüt ilçesi Çaltı beldesinde bulunan kaplıcanın suyu 30 km. uzaklıktaki bir kaynaktan gelmektedir. Banyo ve içme şeklinde yararlanılan kaplıca; deri hastalıkları, mide rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklara iyi geldiği inancı hakimdir.

Atatürk Köşkü

Sivil mimarinin en güzel örneklerinden biridir Atatürk Köşkü, Bozüyük ilçesine 25 km uzaklıktadır. Bilecik tatilinizde Atatürk Köşkü’ne gidebilir, gezebilir ve burada bol bol dinlenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Çelebi Sultan Mehmet Camii

1420 yılından bu yana sağlamlığını koruyan Çelebi Sultan Mehmet Camii, ismini banisinden alır. Bilecik Söğüt ilçesinde bulunan cami, 12 kubbeye sahiptir.

Metristepe Zafer Anıtı

Bilecik-Bozüyük’te bulunan Metristepe Zafer Anıtı, 2.İnönü Savaşı’nın  kazanıldığı bölgeye yapılmıştır.

Savaşta şehit düşen askerlerimiz anısına yapılan anıt, 24 metre yüksekliğinde olup, rölyeflerde savaştaki birlikler ve komutanlarla ilgili bilgiler vardır. Anıtın önünde her yıl 1 Nisan’da anma törenleri yapılmaktadır.

Saat Kulesi

Bilecik Belediyesi'nin bahçesinde bulunan tarihi saat kulesi hem zamanın hem kentin tanığı... ll. Abdülhamit döneminde yaptırılan saat kulesi, günümüzde yeniden düzenlenerek Bilecik'in en önemli gezi rotaları arasına girmiştir.

Kaymakam Çeşmesi

Şehrin tarihine tanıklık eden eserlerden biridir Kaymakam Çeşmesi. Söğüt ilçesine bulunur ve 1919 yılında inşa edilmiştir. Aynı zamanda Osmanlı çeşmelerinin son örnekleri arasında yer alır.

Sosyal Medya Hesaplarını Takip İçin TIKLAYIN!

    

(52 kez okundu )

Bilecik Resimler

Bilecik Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş