Gezi Rehberi

Türkiye'de Evinizden Gezebileceğiniz 6 Muhteşem Müze

Türkiye'de Evinizden Gezebileceğiniz 6  Muhteşem Müze

Türkiye'de Evinizden Gezebileceğiniz 6 Muhteşem Müze

Dünyada en çok ziyaretçi çeken mekânlar içinde müze ve örenyerlerinin çok özellikli bir yeri vardır. Son zamanlarda insanlığın ortak kültür hazineleri olan  bu müzeleri "Sanal tur" olarak görme imkanınız var. Lokasyondan bağımsız olarak bulunduğunuz yerden rahatlıkla internet üzerinden gezebiliyorsunuz. Dünya'da ki çok sayıda ülke müzelerini sanal turla buluşturmak için birbiriyle yarış halinde...

Çok farklı türde Sanal müzeler var: Tarih, sanat, arkeoloji, etnografya, bilim, jeoloji, askeri ve  dini müzeler gibi.

Türkiye'de son zamanlarda hızlı bir şekilde aksiyon alarak müze ve örenyerlerini gezginlerle internet üzerinden buluşturuyor.  Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden 6'sını  sizler için  derledik. Zaman kaybetmeden merakla beklediğiniz müzelere girelim artık!!!

Kurtuluş Savaşı Müzesi l Ankara

23 Nisan 1920 tarihinde Ankarada ilk meclis binası olarak açılan  iki katlı  taş bina, 1924 yılına kadar  4 sene TBMM olarak hizmet vermiştir.

Bir dönem "Cumhuriyet Halk Fırkası"  binası olarak kullanılan yapı, 1961 tarihinden yeni meclis binasının açılmasıyla  "Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi" olarak  kullanılmaya başlanmıştır. 1981 yılında alınan yeni bir kararla tarihi binanın ismi  "Kurtuluş Savaşı Müzesi" ne dönüştürülmüştür.

Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde dönemin kullanılan eşyaları, Atatürk ilke ve İnkılâplarının anlatıldığı odalar, belli dönemlere ait belgeler, meclis toplantı odası bulunmaktadır.

Ankara-Ulus'ta bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, yıllara meydan okuyan mimarisi ve içerisindeki önemli koleksiyonlarıyla sizleri bekliyor.

Sanal Tur İçin TIKLAYIN

 Cumhuriyet Müzesi l Ankara

cumhuriyet müzesi

Başkent Ankara'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak hizmet veren müze; cumhuriyet döneminde çok sayıda olaya tanıklık etmiştir.

cumh. müzesi

18 Ekim 1924’ten itibaren meclis binası olarak hizmet veren yapı, Selçuklu,Osmanlı  ve Cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtmakta olup, işlevini 1960 yılında kadar sürdürmüştür.

1981 yılından günümüze kadar "Cumhuriyet Müzesi" olarak kullanılmakta olup içerisinde döneme tanıklık eden  çok sayıda eser,  fotoğraf ve eşya bulunmaktadır. 

Cumhuriyet Müzesi Sanal Tur İçin TIKLAYIN

 Mevlana Müzesi l Konya

Anadolu Selçuklu başkenti Konya'nın manevi merkezi olan Mevlâna Dergâhı, başta İslâm âlemi olmak üzere bütün dünyanın önde gelen ziyaretgâhlarındandır. "Mevlânâ Türbesi" olarak anılan mekânda başta Mevlânâ ve yakın aile fertleri olmak üzere pek çok kişinin mezarı bulunmaktadır. 

Tebrizli Bedreddin'in yaptığı türbe zamanla değişikliğe uğrar. “Kubbe-i Hadra" denilen ve bugün Konya'nın simgesi olan dilimli külahlı yeşil kubbe, 1357 yılında Karamanoğlu Ali Bey yaptırılır.

Osmanlı döneminde yapılan ilâvelerle büyük bir külliye haline dönüşen mekân, tekkelerin kapatılmasına kadar dergâh olarak işlevini sürdürür. 1927 yılında “Konya Âsâr-ı Atîka Müzesi" adıyla hizmete açılır.

1954'te yeniden düzenlenir ve adı da “Mevlâna Müzesi" olur. Müzede Hz. Mevlânâ’nın kabriyle birlikte özel eşyalarının yanı sıra mevlevi kültürü ve tasavvufla ilgili özel eserler  yer almaktadır.

Mevlana Müzesi Sanal Tur İçin TIKLAYIN

Efes Müzesi l  İzmir

İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekânlardan. Efes Antik Kenti 2015 yılında Türkiye'den UNESCO Listesi’ne giren talihli yerlerden biri.  

Antik şehir, bilim ve sanat dünyasında ünlü pek çok kişinin yetişip kaldığı yerdir. Her sene yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilen antik kent çevresinde;  Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf) ve İsa Bey Camii gibi çok sayıda tarihi yapıt yapmaktadır.

Efes Müzesi Tur İçin TIKLAYIN

Topkapı Sarayı Müzesi l İstanbul

Osmanlı Devleti’nin ihtişamını en güzel yansıtan ve dünyanın uzun yıllar yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a kazandırdığı  nadide eserlerden birisi... İstanbul'un 7 tepesinden birisi olan Sarayburnu tepesine konumlanmıştır.

Haliç, Marmara, İstanbul boğazı ile birlikte Üsküdar ve Galata'ya hakim bir  alana kurulmuş, zamanla büyümüş ve gereksinimlere göre yeni  eklemeler  yapılmıştır.

1460-1478 yılları arasında yapılan Topkapı Sarayı, devletin yönetim ve eğitim merkezi olmasının yanında padişahların ikamet ettiği şehzadelerin eğitildiği yerdi. Saray içerisinde Harem, Enderun, Birun, Bahçeler, Köşkler, adalet kasrı vb bölümlerden oluşmuştur. Bugün ziyaret etmek istediğinizde Topkapı Sarayında Harem ayrı bir bölüm ve ücrete tabi olmakla birlikte, 4 avlu ve Bab-ı Hümayundan oluşmaktadır.

Saray’da gezerken dinlenebileceğiniz ve İstanbul’a ve Osmanlı’ya özgü hediyelikler alabileceğiniz mekanlar yer almakta.

Topkapı Sarayı Müzesi Sanal Tur  İzlemek İçin TIKLAYIN

Göbeklitepe Örenyeri Müzesi l Şanlıurfa

Anadolu ve dünya tarihini  aydınlatan en önemli merkezlerden birisi olan Göbeklitepe, Şanlıurfa'ye 20 km. uzaklıkta. 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan kazı alanı, 2018 yılında esas listeye girmeyi başarmıştır.

Ne zaman ve kimler  tarafından yapıldığı bilinmeyen  kazı alanında yapılan çalışmalar sonunda dünyadaki en eski ibadet merkezi olarak kabul edilen tapınak ortaya çıkarılmıştır.

Göbeklitepe Sanal Tur İçin TIKLAYIN

Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Arkeoloji Enstitüsü  tarafından  1995'ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü dikili taşlar ortaya çıkarıldı. Dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeline de ulaşıldı.

Tüm dünyanın dikkatini çeken yerleşim merkezi, önümüzdeki günlerde  çekim merkezi olacaktır. 

Bu yazı ilginizi Çekebilir >>>>> Anadolu'nun Saat Kuleleri

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip İçin TIKLAYIN!

      

 

Yorum Yap